StockWatch.pl

W październiku Baltona przerwała spadkowy trend w przychodach

Omawiane walory:

Operator sklepów wolnocłowych i punktów gastronomicznych na lotniskach regionalnych w Europie zaliczył udany miesiąc. Sprzedaż wzrosła we wszystkich segmentach biznesowych, co skutkowało dwucyfrową dynamiką ogólnych przychodów.

Październikowe przychody Baltony wzrosły w ujęciu r/r o 17 proc. do 37,75 mln zł. Po raz pierwszy od dłuższego czasu sprzedaż wzrosła we wszystkich segmentach biznesowych. Największą dynamikę zanotował segment B2B – zwyżka o 43 proc. do 10,8 mln zł. W gastronomii (F&B) przychody poprawiły się o 25 proc. do 2,2 mln zł. Natomiast w kategorii sklepy (Travel Retail) wzrost sięgnął 7 proc. do 24,7 mln zł.

Narastająco po dziesięciu miesiącach tego roku ogólna sprzedaż jest niższa o 13 proc. i wynosi 324,8 mln zł. Na plusie jest segment gastronomiczny, którego przychody zwiększyły się o 20 proc. do 21,7 mln zł. W sklepach wartość sprzedaży obniżyła się o 3 proc. do 229,7 mln zł, a w B2B o 37 proc. do 73,4 mln zł. Niższe przychody uzyskiwane w tym ostatnim segmencie są wypadkową eliminacji nierentownych kontraktów. Spadek sprzedaży widoczny w segmencie travel retail był spowodowany przede wszystkim zakończeniem działalności na lotnisku w Krakowie oraz reorganizacją działalności na lotnisku w Katowicach Pyrzowicach, gdzie wznowiono działalność przed wakacjami i obecnie spółka ma tam dwa razy większą powierzchnię niż wcześniej. Już we wrześniu sprzedaż w sklepach wolnocłowych wzrosła o 6 proc. Jak mówił prezes Baltony w październikowym wywiadzie dla StockWatch.pl, patrząc na porównywalną bazę sklepów, sprzedaż w sklepach zlokalizowanych na lotniskach, na których jest obecna spółka, wzrasta w tempie nawet kilkunastu procent rocznie. Najprężniej rozwija się segment gastronomiczny. >> Więcej informacji na temat działalności Baltony znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce

– Bardzo dobre wyniki sprzedażowe, jakie osiągamy w tym segmencie, są dla nas dowodem na to, że oferowane przez nas formaty doskonale wpasowują się w potrzeby konsumentów. To dla nas niewątpliwie powód do dumy, zwłaszcza, że działamy w tym segmencie stosunkowo krótko, bo dopiero od czterech lat. W przyszłości planujemy dalszy rozwój usług gastronomicznych, także poza Polską. Naszym celem jest otwieranie kilku nowych punktów gastronomicznych rocznie. – mówił w wywiadzie dla StockWatch.pl Piotr Kazimierski, prezes zarządu PHZ Baltona SA.

Dziś na spadającym rynku tracą akcje Baltony. W skali trzymiesięcznej stopa zwrotu jest na 32-proc. plusie, a półroczna stopa zwrotu jest na 38-proc. minusie. 

wykres_baltona

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT baltona, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR