Warszawskie indeksy zjechały na boczny tor, w grze KGHM, mBank i Kęty

Omawiane walory: , , , , ,

Osłabienie złotego kładzie się cieniem na wycenie polskich akcji. W południe główne indeksy GPW kontynuują płaską korektę styczniowych wzrostów.

W środę warszawski parkiet pozostaje w ogonie europejskiej stawki. Niemiecki DAX rośnie o 0,3 proc., a francuski CAC 40 umacnia się o 0,7 proc. W koszyku emerging markets na symbolicznym plusie utrzymuje się turecki BIST 100 i węgierski BUX.

Notowania polskich akcji są pod presją słabego złotego. Z kolei na walutowej mapie umacnia się dolar, na fali ryzyka politycznego w Europie oraz wypowiedzi członka FED o możliwej marcowej podwyżce stóp procentowych. W południe WIG20 traci 0,2 proc. i krąży tuż nad poziomem 2.080 pkt. W tym samym czasie indeks średnich spółek nieznacznie rośnie i utrzymuje się nad okrągłym poziomem 4.600 pkt., który w tym tygodniu pełni rolę wsparcia. Z kolei sWIG80 zmaga się z 0,2-proc. przeceną. Indeks maluchów nadal jednak góruje nad szczytami sprzed czterech lat i jest powyżej 15.200 pkt.

W segmencie blue chipów najlepiej radzą sobie akcje mBanku (+2,8 proc.). Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wyniki banku za IV kwartał ubiegłego roku. W podanym okresie zysk netto spadł o 5 proc. r/r, do 292,5 mln zł, jednak okazał się lepszy o 11 proc. od oczekiwań analityków. Wynik z prowizji pokonał o 3,6 proc. rynkowy konsensus. Z kolei działalność odsetkowa wyniosła 714,2 mln zł i była zgodna z szacunkami.

>> MILION złotych w zarządzanie – konkurs dla inwestorów >>

Na zielono świeci KGHM (+0,5 proc.). Walorom lubińskiego koncernu sprzyja drożejąca o 1,6 proc. miedź oraz nowa rekomendacja. Popyt wzmaga bliskie zagrożenie wybuchu strajku w największej na świecie kopalni czerwonego surowca Escondida w Chile. Sytuacja jest bardzo napięta, związki zawodowe nie są skłonne do negocjacji i planują rozpocząć strajk w czwartek. Szacuje się, że w przypadku zatrzymania wydobycia w Escondida, z rynku zniknie tygodniowo 24 tys. ton miedzi. Analitycy Goldman Sachs spodziewają się w nadchodzących miesiącach deficytu surowca i podnoszą cenę docelową miedzi na LME do 6.200 USD za tonę. Potencjał wzrostu względem aktualnych cen wynosi ponad 5 proc. Dodatkowo wzrosty na KGHM wzmacnia najnowsza rekomendacja DM PKO BP, w której analitycy podtrzymali kupuj i podnieśli cenę docelową do 144 zł za walor. Potencjał wzrostowy względem aktualnego kursu akcji wynosi blisko 14 proc. >> Zobacz także: DM PKO BP wzmocnił zalecenie kupuj KGHM wyższą ceną docelową

W segmencie średniaków umacniają się walory Comarchu. Analitycy Haitong Banku w najnowszym raporcie podwyższyli rekomendację dla krakowskiej spółki z neutralnie do kupuj oraz podnieśli cenę docelową do 194 zł. Potencjał wzrostu względem wtorkowego zamknięcia wynosi ponad 10 proc. Analitycy spodziewają się zwiększenia przychodów w najbliższym czasie, poprzez wysokomarżowe rozwiązania i usługi własne.

Po drugiej stronie rynku są spadające o ponad 4 proc. walory Grupy Kęty. Spółka co prawda zaprezentowała dobre wyniki za 2016 rok, m.in. wzrósł o 31 proc. zysk netto, przychody podskoczyły o 11 proc., a marża EBIT poprawiła się o 7,5 proc. r/r. Zarząd zarekomendował także akcjonariuszom wypłatę dywidendy za ubiegły rok w wysokości 80 proc. zysku netto. Jednak duża przecena akcji może być oznaką realizacji zysków przez inwestorów, bowiem notowania znajdowały się na historycznych maksimach, a wskaźnik RSI sygnalizował silne wykupienie rynku.

Na szerokim rynku drożeją po dobrych wynikach sprzedażowych za styczeń 2017 roku walory Baltony (+5,5 proc.) i Inter Cars (+2 proc.). Pierwsza spółka wypracowała w omawianym okresie przychody na poziomie 28,3 mln zł, co stanowi wzrost o 20 proc. r./r. Sprzedaż w sklepach travel retail podskoczyła o 22 proc., a w gastronomii wzrost był 39-proc. Z kolei dystrybutor części samochodowych zwiększył sprzedaż o blisko 20 proc. r/r do 460 mln zł. Największy wzrost na rynkach zagranicznych był w Rumunii, sprzedaż wzrosła o ponad 17 proc.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:45. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT baltona, comarch, INTERCARS, kety, kghm, mBank, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR