StockWatch.pl

Wiedźmin 3 i Gold Rush: The Game hitami sprzedażowymi w październiku

Wydany dwa lata temu Wiedźmin 3 wciąż ma ikrę i sprzedaje się świetnie. W październiku gra CD Projektu wyprzedziła pod względem sprzedaży świeżynkę Gold Rush oraz najlepszy tegoroczny debiut Car Mechanic Simulator 2018. Niezły wynik na starcie IV kwartału wyciągnął także Sniper 3.

Dla kilku spółek notowanych na GPW październik był wyjątkowo udanym okresem sprzedażowym. Według wyliczeń StockWatch.pl opartych o dane Steam Spy, powody do zadowolenia mają m.in. akcjonariusze PlayWay. 13 października zadebiutował Gold Rush: The Game, czyli symulator poszukiwacza złota stworzony przez studio Code Horizon. Podobnie jak w przypadku wielu innych produkcji wydanych przez PlayWay, gra zdobyła finansowanie na platformie crowdfundingowej Kikstarter, gdzie zebrano w sumie 121 tys. CAD. Choć oceny użytkowników Steam zaraz po premierze nie rzucały na kolana (61 proc. pozytywnych komentarzy), to przez pewien okres tytuł załapał się do TOP3 Steam Global Top Sellers, co zapewniło mu całkiem przyzwoitą sprzedaż.

(Źródło: Screenshot z platformy Steam)

>> Nie masz czasu samodzielnie inwestować? Powierz pieniądze ekspertom – sprawdź nasze wyniki >>

PlayWay pochwalił się, że gra już pierwszego dnia zwróciła się, a po trzech rozeszła się w nakładzie 44 tys. egzemplarzy. Ale to nie koniec dobrych informacji. Według Steam Spy, Gold Rush: The Game w ciągu pierwszych 5 dni sprzedał się w drugim co do wielkości wolumenie w tym roku wśród wszystkich debiutujących tytułów, a w całym październiku do graczy trafiło ponad 83 tys. kopii gry.

W tym roku PlayWay – spośród liczących się giełdowych producentów i wydawców gier – wyróżnia się liczbą premier. W lutym udany start zaliczyła gra 911 Operator (produkcja Jutsu Games), a pod koniec lipca świetnie zadebiutował Car Mechanic Simulator 2018 napisany przez studio Red Dot Games. Efekty obu premier doskonale widać na wykresie cenowym akcji PlayWay. Drugi tytuł w samym październiku zanotował bardzo dobry wynik – według Steam Spy sprzedał się w ponad 40 tys. egzemplarzach. Dynamika przyrostu delikatnie traci impet, ale na obecną chwilę CMS jest bezapelacyjnie najlepszym tegorocznym debiutantem ze sprzedażą ponad 260 tys. kopii w ciągu nieco ponad trzech miesięcy. Do końca września, czyli zakończenia III kwartału, Car Mechanic Simulator 2018 trafił do ok. 210 tys. graczy, co powinno się przełożyć na kwartalne przychody w wysokości ok. 10 mln zł.

Jednak to nie premierowy Gold Rush, ani też najlepszy tegoroczny debiutant Car Mechanic Simulator znalazł się na szczycie październikowej listy bestsellerów. Prawdziwym hitem był wydany w 2015 r. Wiedźmin 3. Trzecia odsłona przygód Geralta z Rivii rozpoczęła nowy kwartał z wysokiego C i rozeszła się w nakładzie ponad 426 tys. egzemplarzy. To wynik blisko 5-krotnie wyższy niż we wrześniu. Do znakomitego rezultatu przyczyniła się 50-proc. przecena tytułu. Rzeczywisty spadek od ceny maksymalnej jest jednak większy, ponieważ zaraz po premierze Wiedźmin 3 kosztował 59,99 USD, a cena w ostatniej promocji wynosiła 19,99 USD. Październikowy pik zwiększył całkowitą liczbę sprzedanych Wiedźminów na Steam o ok. 11 procent! Biorąc pod uwagę, że większość egzemplarzy rozeszła się w cenie promocyjnej, uwzględniając prowizję dystrybutora i podatki można szacować, że CD Projekt tylko w październiku na samym Steamie wygeneruje przychód na poziomie 20 mln zł.

Spółka Tytuł Sprzedaż we wrześniu Sprzedaż w październiku
CD Projekt Wiedźmin 3 90,4 tys. 426,2 tys.
PlayWay Gold Rush: The Game 0 83,5 tys.
PlayWay Car Mechanic Simulator 2018 59,1 tys. 42,4 tys.
11 bit studios This War of Mine 28,5 tys. 25,4 tys.
CI Games Sniper Ghost Warrior 3 9,8 tys. 24,5 tys.
11 bit studios Beat Cop 53,8 tys. 9,1 tys.
Bloober Team >Observer_ 2,6 tys. 7,5 tys.
PlayWay 911 Operator 15,4 tys. 2,3 tys.
Jujubee Realpolitiks -0,2 tys. 0,1 tys.
The Farm 51 Get Even 3,7 tys. -0,2 tys.

Sprzedaż gier na Steam. Źródło: Opracowanie własne na podstawie Steam Spy

Między innymi za świetną sprzedaż trzeciej części Wiedźmina oraz dodatków do niego tej jesieni inwestorzy docenili CD Projekt. Od publikacji dużo lepszych od oczekiwań wyników za II kwartał 2017 r. na akcjach warszawskiego dewelopera można było zarobić 35 proc. W tym tygodniu notowania walczą o nowy szczyt. We wtorek za jeden walor spółki płacono rekordowe 125 zł, co daje kapitalizację na poziomie 12 mld zł, czyli porównywalną do takich gigantów jak Jastrzębska Spółka Węglowa (11,5 mld zł) czy Grupa Lotos (12,3 mld zł). >> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej CD Projektu przeczytasz w naszym raporcie

W październiku pod względem wolumenu sprzedaży nieźle wypadł także Sniper Ghost Warrior 3, produkcji CI Games. W październiku na Steam gra sprzedała się w nakładzie 24 tys. sztuk, czyli 2,5-krotnie lepiej niż miesiąc wcześniej.

Historia cen sprzedaży This War of Mine (11 bit studios), The Witcher 3: Wild Hunt (CD Projekt) i Sniper Ghost Warrior 3 (CI Games). Źródło: Opracowanie własne na podstawie steamdb.info

Październikowa sprzedaż podbiła bazę posiadaczy gry o 19 proc. Podobnie jak przy Wiedźminie, kluczem do sukcesu była obniżka ceny. W ubiegłym miesiącu trzecią odsłonę Snipera można było kupić za 19,79 USD, czyli 1/3 taniej niż jeszcze we wrześniu. Trzeba jednak dodać, że CI Games próbował swoją – początkowo mocno niedopracowaną – grę sprzedawać po 39,99 USD, ale słaby debiut nieco popsuł szyki. W połowie lipca, czyli niespełna 3 miesiące po premierze studio obniżyło standardową cenę do 29,99 USD. CD Projekt przy Wiedźminie podobny manewr zastosował dopiero po 9 miesiącach, a sama obniżka była mniejsza – z 59,99 USD do 49,99 USD. W związku z tak wysoką zmianą oferowanej ceny ciężko oczekiwać, aby Sniper Ghost Warrior został longsellerem. 

Z pewnością dłużej i lepiej, niż początkowo można było przypuszczać, sprzedaje się This War of Mine od 11 bit studios. Od premiery w listopadzie 2014 r. gra trafiła już do 2,1 mln użytkowników platformy Steam. W październiku co prawda sprzedaż nie była imponująca (25 tys. kopii) w relacji do września czy całkowitej sprzedaży, ale warto przy tym pamiętać, że miesięczny wolumen jest wyższy niż cała sprzedaż Get Even (premiera w czerwcu 2017 r.) i porównywalny z całkowitym wolumenem Realpolitiks (premiera w lutym 2017 r.).

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z serwisu Steam Spy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, BLOOBER, CDPROJEKT, CIgames, farm51, Jujubee, playway, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com