WIG20 cały czas poniżej 2.000 pkt., w grze CD Projekt, Mercator i XTB

Omawiane walory: , ,

Mocne wzrostowe odbicie na Mercatorze kontra nowe 2,5-letnie minima na CD Projekcie. A to wszystko u progu bardzo ciekawego tygodnia giełdowego. Tak w dużym skrócie można podsumować poniedziałkowe przedpołudnie na GPW.

CDProjekt, mercator, xtb, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Indeks WIG20 rozpoczął poniedziałkową sesję od próby powrotu powyżej 2.000 pkt. Póki co to się nie udało. Po dwóch godzinach handlu testował on poziom 1.980 pkt. (-0,31 proc.), po porannym wzroście do 1.998 pkt. z 1.986 pkt. w piątek na koniec dnia.

W gronie warszawskich blue chipów taniały akcje 11 z 20 spółek. Najwięcej tracił CD Projekt, którego kurs spadł o 2,31 proc. do 167,18 zł, wyznaczając nowe 2,5-letnie minimum. Po drugiej stronie barykady był odbijający drugą sesję Mercator Medical. Notowania spółki rosły o 3,76 proc. do 264,60 zł. To jednak nie wystarczyło, żeby zrównoważyć spadki CD Projektu. Obie spółki są też liderami obrotów.

Równie niewielkie zmiany co na WIG20, mają miejsce na pozostałych warszawskich indeksach, co wpisuje się w dość ospały handel w całej Europie. Wyjątkiem są tylko parkiety w Grecji i Turcji, gdzie indeksy rosną po ponad 1 proc. I prawdopodobnie takie senne nastroje utrzymają się do końca dzisiejszych notowań przy ulicy Książęcej, bo na horyzoncie brak potencjalnych impulsów, które jeszcze dziś mogłyby ożywić handel.  Tych nie zabraknie natomiast w kolejnych dniach. Poczynając od wyników spółek, poprzez dane makroekonomiczne, a na wystąpieniu prezydenta USA Joe Bidena kończąc.

W tym tygodniu kilka znaczących spółek z GPW opublikuje wyniki finansowe. Jutro zrobi to m.in. Answear. Dzień później Lotos, Santander Bank Polska, Alior Bank, 11bit studios, Bloober Team, Wielton. W czwartek LPP, PKN Orlen, PKO BP, Bank Ochrony Środowiska, Bank Handlowy i mBank. W piątek natomiast Bioton, Braster, Budimex, Cognor, Comarch, DataWalk, Getin, Mabion, PlayWay, Rainbow Tours, T-Bull i Votum.

Dużo większe jednak emocje budzić będą wyniki spółek z Wall Street. Szczególnie, że raporty finansowe opublikują prawdziwe giełdowe tuzy. Jeszcze dziś po sesji w USA zrobi to Tesla. W kolejnych dniach inwestorzy dowiedzą się jaki pierwszy kwartał 2021 roku ma za sobą Google, Microsoft, UPS, Apple, eBay, Facebook, Qualcomm, Amazon, McDonald’s i Twitter.

Gorąco będzie też na polu publikacji makroekonomicznych. Oprócz środowego posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które nie powinno zakończyć się żadną niespodzianką, inwestorzy poznają przede wszystkim wstępne odczyty kwietniowej inflacji we Francji, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Polsce i Strefie Euro, a także wstępne odczyty nt. dynamiki PKB w I kwartale br. dla USA, Niemiec, Francji i Hiszpanii. Dane te po pierwsze pokażą, jak gospodarki radziły sobie w pierwszych trzech miesiącach roku, gdy pandemia jeszcze mocno straszyła. Przede wszystkim jednak wskażą, na ile mocno należy bać się inflacji. To o tyle istotne, że jej znaczące przyspieszenie jest w zasadzie jedynym potencjalnym czynnikiem, który może doprowadzić do większej korekty na giełdach.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest środowe (wg czasu amerykańskiego), a w zasadzie już czwartkowe wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena w Kongresie. Można oczekiwać, że pojawi się tam temat podatków od zysków kapitałowych. To ważne dla giełd.  

W oczekiwaniu na te wszystkie wydarzenia dziś sporo dzieje się na mniejszych spółkach. Szczególnie na XTB.

Kurs domu maklerskiego wystrzelił o 11,75 proc. do 18,17 zł, przy trzecich najwyższych obrotach na GPW. Skok notowań to zasługa świetnych wyników za I kwartał br. Jak wynika z opublikowanych wstępnych szacunków, zysk netto XTB wyniósł 89,1 mln zł, przy przychodach na poziomie 186,7 mln zł. To wprawdzie był słabszy kwartał niż przed rokiem, gdy silne wahania na rynkach finansowych wywindowały zyski do 176 mln zł, a przychody do 306,7 mln zł. Rynek oczekiwał jednak dużo słabszych wyników i ta pozytywna niespodzianka zmaterializowała się w dzisiejszym dwucyfrowym wzroście cen akcji.

Skaner na stronie Stockwatch.pl wskazuje na jeszcze inne gorące spółki. To m.in. MediaCAP (+8,93 proc.), Orzeł Biały (+8,23 proc.), BoomBit (+6,82 proc.), ML System (-6,42 proc.), czy Selvita (-3,59 proc.).

Gorące wzrosty na GPW. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT, mercator, xtb)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR