WIG20 coraz bliżej 2.000 pkt., w grze KGHM, Orlen i CD Projekt

Omawiane walory: , , ,

Warszawska giełda jest dziś najmocniejszym parkietem w Europie. Wszystko za sprawą dużych spółek, z CD Projektem i KGHM-em na czele, które mocno ciągną indeksy w górę. Do końca roku może to być stały obrazek na GPW.

kghm, cdprojekt, dinopl, pknorlen, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

Giełda nie zwalnia tempa. Po świetnym listopadzie, który przyniósł wzrost indeksów WIG20 i WIG odpowiednio o 20,72 proc. i 19,37 proc., początek grudnia upływa pod znakiem kontynuacji tych wzrostów. Efektem czego są dzisiejsze najwyższe poziomu obu indeksów od końca lutego.

O godzinie 12:26 WIG20 rósł o 1,7 proc. do 1.922 pkt., a podążający w ślad za nim WIG zyskiwał 1,37 proc. i miał wartość 54.706 pkt. Kroku próbował dotrzymywać im jeszcze mWIG40, rosnąc o 1 proc., ale już sWIG80 pozostawał blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. I nic dziwnego. Bo dziś cały impet szedł w duże spółki. To one ciągnęły w górę giełdę w Warszawie sprawiając, że była ona najmocniejszym parkietem w Europie, wyraźnie górując nad krążącym wokół zera niemieckim DAX-em, czy zyskującym tylko 0,4 proc. francuskim CAC40.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Wzrosty indeksów to w największym stopniu zasługa spółek KGHM i CD Projekt, wspieranych przez Dino Polska i PKN Orlen.

W południe akcje KGHM-u drożały o 2,82 proc. do 171,50 zł, rosnąc 4. kolejną sesję i 8 z ostatnich 11, a także wybijając się na nowe wieloletnie maksima. Utrzymujący się w zasadzie od początku listopada duży popyt na walory koncernu z Lubina to zasługa szybujących cen miedzi, które obecnie są najwyższe od 7 lat. W ostatnich dniach notowania wspiera również sytuacja na rynku srebra. Poniedziałkowy zwrot notowań tego metalu z poziomu wrześniowego dołka, zapowiada nie tylko ruch w kierunku 26 dolarów za uncję (obecnie to 24,19 dolarów), ale też znacząco zwiększa szanse na pokonanie tej bariery i ruch w kierunku 30 dolarów.

CD Projekt rośnie o 2,16 proc. do 430,10 zł, atakując już dziś poziom 434,60 zł. Akcje producenta gry Cyberpunk 2077 są obecnie najdroższe od września. I to właśnie oczekiwanie na premierę tej gry, która będzie miała miejsce 10 grudnia, w zestawieniu z grą pod przymusowe zamykanie sporych krótkich pozycji jakie niektórzy inwestorzy mieli otworzone, w głównej mierze stoi za wzrostami. Na gruncie analizy technicznej nic nie stoi obecnie na przeszkodzie, żeby jeszcze przed wspomnianym 10 grudnia, kurs CD Projektu zaatakował sierpniowy rekord na poziomie 462 zł.

Tak jak drożejąca miedź wspiera KGHM, tak dzisiejsze 9-miesięczne rekordy cen ropy stoją za wzrostami cen akcji PKN Orlen. Drożeją one o 2,88 proc. do 57,08 zł. I podobnie jak CD Projekt, mają otwartą drogę do dalszych wzrostów. Jedyne co ten ruch do góry może hamować, to krótkoterminowe wykupienie.

To może być przełomowa sesja dla Dino Polska. Kurs sieci marketów w południe rósł o 3,78 proc. do 258,40 zł. Ten przełom miałby polegać na zakończeniu trwającej prawie od miesiąca spadkowej korekty. Za takim scenariuszem przemawia przede wszystkim zwrot z ważnego wsparcia w okolicach 250 zł, które m.in. tworzy luka hossy z początku listopada. Jeżeli byki wykorzystają tę szansę, to jeszcze przed końcem roku zobaczymy akcje Dino Polska na nowych rekordach (powyżej 285,80 zł).

Podpisana dziś przez prezydenta ustawa o niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia dała mocnego kopa akcjom CCC. Wystrzeliły one w górę o 5,28 proc. do 68,98 zł i są najdroższe od pół roku. Oczywiście to w dużej mierze pretekst, bo głównym powodem napędzającym trwające już od ponad miesiąca wzrosty kursu obuwniczej spółki jest gra pod zakończenie w ciągu kilku miesięcy pandemii koronawirusa, co powoli jej normalnie funkcjonować.

Warszawskie blue chipy absorbują dziś całą uwagę rynku. Nie oznacza to jednak, że na mniejszych spółkach nic się nie dzieje. Dzieje się i to sporo. Wystarczy wymienić np. Bit Evil (+60,3 proc.), Monnari (+8,8 proc.), Inbook (-17,5 proc.), czy Gaming Factory (-5,4 proc.).

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT, dinopl, kghm, PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR