WIG20 na rollercoasterze, w górę ciągnie go Orlen i KGHM

Omawiane walory: , , , ,

Giełdowy rollercoaster jedzie dalej. Tym razem WIG20 notuje mocne wzrosty. Inwestorom pozostaje trzymanie kciuków, aby z niego nie wypadł. Dużo spokojniej jest na małych i średnich spółkach.

Źródło: ATTrader.pl

Pierwsze godziny piątkowej sesji na giełdzie w Warszawie upływają pod znakiem mocnych wzrostów blue chipy. Kwadrans przed 12:00 WIG20 zyskuje 1,18 proc., wspinając się do 2.367,35 pkt., po tym jak wczoraj stracił on 1,26 proc., a w środę wystrzelił o 2,04 proc.

Te zwroty z dnia na dzień mogą świadczyć, że giełdowy statek stracił busolę, a inwestorami targają sprzeczne emocje. Dodatkowym potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że w ostatnich dniach WIG20 na tle innych europejskich indeksów zachowuje się w sposób skrajny. Jest albo w gronie tych najsilniejszych, co ma miejsce również dziś (dla porównania indeksy we Frankfurcie, Paryżu i Londynie rosną po około 0,2 proc.), albo najsłabszych.

Analiza techniczna 4 gorących spółek z sektora górniczego >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W piątek WIG20 w górę ciągnie przede wszystkim PKN Orlen, którego akcje drożeją o 1,4 proc. do 106,15 zł. Wspierają go mocne wzrosty PGNiG (+2,9 proc.) oraz LPP (+2,8 proc.) i KGHM (+2,4 proc.).

Ta ostatnia spółka zyskuje w ślad za drożejącą miedzią na świecie. Cena tego metalu przekroczyła barierę 6.400 dolarów za tonę i obecnie jest najdroższa od początku kwietnia 2018 roku. Mając na uwadze, że na wykresie miedzi wyrysowana została wielomiesięczna formacja podwójnego dna, to wzrosty mogą być kontynuowane w kolejnych tygodniach, ciągnąć w górę również kurs KGHM-u.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W WIG20 na wartości tracą tylko 3 spółki: pozostający w trendzie bocznym CD Projekt (-0,7 proc.) oraz korygujące wczorajsze wzrosty CCC (-0,1 proc.) i Tauron (-0,8 proc.).

Co ciekawe, i co też wzmacnia wspomnianą wcześniej tezę o zepsutej busoli, w większości wypadków brak jest nowych czynników stojących za tym ponad jednoprocentowym wzrostem WIG20. W zasadzie jedynym argumentem w rękach popytu jest przysłowiowy odgrzewany kotlet w postaci sygnałów wskazujących na postęp w negocjacjach handlowych pomiędzy USA a Chinami.

Znacznie mniejsze wzrosty są udziałem indeksów spółek małych i średnich. Po prawie dwóch godzinach notowań sWIG80 rósł o 0,2 proc. do 11.515 pkt., a mWIG40 zyskiwał 0,3 proc. i testował poziom 4.140 pkt.

Na szerokim rynku skalą zmian wyróżniają się przede wszystkim akcje Izostalu. Drożeją one aż o 12,4 proc. do 3,45 zł, gwałtownie kończąc trzytygodniową konsolidację. Towarzyszy temu duży skok obrotów. Może to zwiastować, że to dopiero początek marszu w górę.

Po wynikach na fali jest Synektik. Akcje dostawcy rozwiązań IT dla diagnostyki obrazowej i medycyny nuklearnej są dziś najdroższe od ponad pół roku. Za jedną trzeba zapłacić 14,80 zł, czyli o 1,4 proc. więcej niż wczoraj. W I kwartale roku obrotowego 2018/2019 spółka zanotowała wzrost zysku EBITDA o 153 proc. do 11,8 mln zł, przy wzroście przychodów o 95 proc. do 66 mln zł.

Podobnie udanego dnia nie mają akcjonariusze Asbisu. Jej akcje tanieją o 2,9 proc. do 2,36 zł, po tym jak spółka poinformowała o spadku przychodów w styczniu o 22 proc. w relacji rocznej do około 117 mln dolarów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT asbis, izostal, kghm, PKNOrlen, synektik, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Wojny handlowe dają rynkom w kość. Orlen i KGHM mocno w dół

  Prawie cała Europa jest dziś na czerwono. Podobnie wygląda GPW, gdzie indeks WIG20 spada 7 z ostatnich 8 sesji. Jedynie sWIG80 broni się przed przeceną. Jednak raczej nie na długo.

 • WIG20 daleko w tyle

  Wtorkowa sesja na GPW zapewne nie zostanie zapamiętana dobrze przez inwestorów. WIG20 przez większość dnia pozostawał najsłabszym indeksem Starego Kontynentu.

 • WIG20 najgorszy w Europie, w grze Orlen i Idea Bank

  Nowe rekordy na Wall Street i ponad 1-proc. wzrosty na giełdach we Frankfurcie i w Londynie nie robią wrażenia na inwestorach nad Wisłą. Warszawska giełda ponownie jest najgorszą w Europie.

 • Indeksy drepczą w miejscu, Comarch, Asbis i Nextbike drożeją po wynikach

  Brak nowych wieści nt. negocjacji handlowych sprawił, że handel na blue chipach jest nieco ospały. Dużo ciekawiej jest natomiast na mniejszych spółkach. W poniedziałek mocno drożeją akcje Comarchu, ASBISu i Nextbike Polska.

 • Asbis podniósł prognozę zysku netto na 2019 o 40 proc.

  ASBIS podwyższył prognozę zysku netto na 2019 r. do 13-14 mln dolarów, tj. o 40 proc. wobec poziomu zakładanego w pierwotnej prognozie z marca br. Co istotne, przychody ze sprzedaży pozostają na niezmienionym poziomie, czyli 1,7-1,9 mld dolarów. Kurs akcji spółki zareagował wzrostem o blisko 7 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR