Analiza techniczna 4 gorących spółek z sektora górniczego

Omawiane walory: , , ,

W pierwszych miesiącach tego roku na akcjach giełdowych kopalń uaktywnili się inwestorzy z dużym kapitałem. Zdaniem Wojciecha Kręckiego, autora portfela Cztery Fazy Rynku, na wykresach KGHM-u, JSW, Bogdanki i Prairie Mining lada dzień może dojść do ważnych rozstrzygnięć.

Akcjonariusze KGHM-u i posiadacze długich pozycji na miedzi początek roku mogą zaliczyć do udanych. W obu wypadkach skala wzrostów jest dwucyfrowa. W tym miesiącu kurs akcji lubińskiego koncernu dwukrotnie atakował poziom 100 zł, ale za każdym razem opór okazywał się silniejszy. O tym, czy notowaniom spółki uda się wejść na trzycyfrowy poziom, zdecyduje sytuacja na rynku miedzi, a ta ostatnio prezentuje się arcyciekawie.

W tym tygodniu cena czerwonego metalu w Stanach Zjednoczonych po serii wzrostów dotarła do 2,90 USD za funt, co jest najwyższym poziomem od lipca ubiegłego roku. Pokonanie tego oporu będzie silnym impulsem do dalszej wspinaczki oraz mocnym wsparciem dla wyceny akcji KGHM-u. Jednak do realizacji pozytywnego scenariusza potrzebny jest kompromis handlowy na linii USA-Chiny. Porozumienie między największymi gospodarkami świata z pewnością poprawi na nastroje na rynkach finansowych, w tym także na rynku miedzi.

– Notowania KGHM-u od blisko roku pozostają w konsolidacji między 80 a 100 zł. Kluczowa strefa oporu w rejonie 97-100 zł kilkukrotnie była naruszana, ale za każdym razem podaż spychała cenę niżej, rysując górne cienie świec tygodniowych. W lutym atak na poziom 100 zł również kończył się niepowodzeniem, ale warto zaznaczyć, że obroty jednak rosną, a RSI pozostaje w trendzie wzrostowym. TSI jest bliskie wygenerowania sygnału kupna, po wejściu w dodatnią strefę wartości. Kluczowym pozostaje jednak trwałe wybicie poziomu 100 zł, co pozwoliłoby na kontynuację ruchu w kierunku 104 zł i wyżej do 115 zł. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

KGHM (KGH) – wykres tygodniowy

>> Szukasz okazji inwestycyjnych na GPW? Skorzystaj z subskrypcji Portfela StockWatch.pl: Cztery Fazy Rynku

Znacznie gorzej w tym roku radzi sobie kurs akcji JSW. Tylko w lutym kapitalizacja węglowej spółki skurczyła się o ponad 10 proc. Przez moment cena akcji spadła poniżej 60 zł, czyli do poziomu najniższego od stycznia 2017 r.

Notowaniom JSW oprócz przeceny węgla koksowego typu 35 (od początku roku ceny węgla w portach ARA spadły o ponad 13 proc.) ciążą doniesienia o możliwej dużej emisji akcji. W poniedziałek prezes Daniel Ozon przyznał, że JSW prowadzi rozmowy z Prokuratorią Generalną ws. potencjalnej emisji o wartości 0,5-1 mld zł. Intencją spółki jest, aby po przeprowadzeniu emisji Skarb Państwa utrzymał kontrolę i zachował pakiet 50 proc. plus 1 akcję. Obecnie do państwa należy 55,17 proc. akcji jastrzębskiej spółki.

– Przełamanie wsparcia (18 lutego) w okolicach 61 zł wygenerowało długoterminowy sygnał sprzedaży. Stronie popytowej udało się dość szybko wyprowadzić kontrę, jednak układ techniczny pozostaje pro spadkowy. Zwracam również uwagę na podwyższone obroty na ostatnich sesjach, to tylko podkreśla niedźwiedzią wymowę. Mamy jasny sygnał, że w wyprzedaż zaangażowali się duzi gracze. Dopiero wyjście notowań JSW ponad 64 zł pozwala na zażegnanie zagrożenia długoterminowymi spadkami. – analizuje Wojciech Kręcki.

JSW – wykres dzienny

>> Ryzyka czają się za rogiem – omówienie sytuacji finansowej i wyników JSW

Innym gorącym tematem tego miesiąca było Prairie Mining. Kurs akcji spółki planującej budowę nowych kopalni w Polsce w dwa tygodnie urósł o ponad 36 proc. Wszystko przez doniesienia o gigantycznych roszczeniach wobec Skarbu Państwa. Według Prairie Mining, polski rząd utrudnia budowę kopalni Jan Karski na Lubelszczyźnie w sąsiedztwie Bogdanki oraz Dębieńsko na Śląsku w sąsiedztwie kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej do JSW. Australijska firma domaga się odszkodowania w wysokości 8-10 mld zł.

Równolegle toczą się negocjacje Prairie z JSW w sprawie odkupienia projektów górniczych. Proces trwa już blisko rok i wciąż nie widać końca. W tym tygodniu prezes Daniel Ozon stwierdził, że ogłoszenie wiążącej decyzji w sprawie aktywów Prairie w Polsce jest kwestią kilku miesięcy.

– W krótkim terminie to może nie być koniec wzrostów ceny akcji Prairie. Obroty na wzrostowych świecach dziennych były bardzo wysokie, a te spadkowe miały znamiona ruchów korekcyjnych na niskim wolumenie. Obecnie istotnym wsparciem są okolice 1,08 zł, jeśli nie zostaną utracone, kurs może podążać wyżej w kierunku oporu na 1,24 zł, a po jego pokonaniu nawet w okolice 1,48–1,74 zł. Za takim scenariuszem przemawia również tworzący się trend wzrostowy na RSI jak i wcześniejsze bardzo silne wyprzedanie waloru. – zaznacza Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

Prairie Mining (PDZ) – wykres dzienny

Lutowa przecena wśród spółek węglowych dotknęła również Bogdankę. Cena akcji lubelskiej firmy w trzy tygodnie spadła o ponad 8 proc. Przecena jest mieszanką spadających cen węgla na świecie oraz zasygnalizowanych jeszcze w styczniu słabych wyników za 2018 r. Bogdanka szacuje skonsolidowane przychody na 1,75 mld zł, EBITDA na 465,3 mln zł, a zysk netto na 50,8 mln zł. W tym ostatnim wypadku rezultat jest ponad 3 razy niższy niż przed rokiem. Oficjalny raport za 2018 rok poznamy 21 marca.

– Początek 2019 roku zdecydowanie nie układa się po myśli akcjonariuszy Bogdanki. Obecnie kurs akcji broni się na wsparciu na poziomie 50 zł, jednak bardzo prawdopodobne jest jego przełamanie i ruch w kierunku niżej położonej strefy wsparcia pomiędzy 44,60 a 46,50 zł. Zarówno wskaźniki TSI jak RSI pozostają w trendach spadkowych, podobnie średnia 30-tygodniowa (niebieska) znów zakręca w dół, co nie napawa optymizmem. Trwałe odwrócenie tendencji spadkowej będzie możliwe dopiero po wybiciu oporu w okolicach 56,65 zł. – dodał Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl.

Bogdanka (LWB) – wykres tygodniowy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, jsw, kghm, Prairie, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.

 • Gryglas z MAP: Można odejść od podatku miedziowego, jeśli KGHM miałby problemy

  Rząd mógłby rozważyć rezygnację z pobierania podatku od wydobycia niektórych kopalin - tzw. podatku miedziowego - jeśli sprawiłby on, że KGHM Polska Miedź ma ograniczone środki na inwestycje, ale na razie taka sytuacja nie ma miejsca, poinformował wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

 • Co dalej z kursami akcji Bogdanki i JSW – analiza techniczna

  Obecnie akcje giełdowych producentów węgla mają status spadających noży. Czy warto już teraz próbować je łapać? StockWatch.pl sprawdził, gdzie szukać poziomów, które w najbliższej przyszłości mogą zatrzymać lawinę podaży na akcjach Bogdanki i JSW.

 • Sesja pod znakiem kopalń i energetyki. Kursy Bogdanki, Enei i Tauronu szorują po dnie

  Czwartkowa sesja na GPW przynosi powielenie schematów z dnia poprzedniego. W dalszym ciągu słabo radzą sobie spółki wydobywcze i koncerny energetyczny, a sWIG80 poprawia swoje ponad 1,5 roczne maksima.

 • Temat węgla ciągnie w dół WIG20, w grze Bogdanka i JSW

  Węgiel to dziś główna przyczyna zmartwień inwestorów na GPW i powód dlaczego większość indeksów, wbrew nastrojom na świecie, traci na wartości. Na otarcie łez pozostały tylko nowe 19-miesięczne szczyty sWIG80.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR