StockWatch.pl

WIG20 wciąż bez formy, na cenzurowanym banki Leszka Czarneckiego

Omawiane walory: , , , , ,

Poniedziałkowa sesja na GPW stała pod znakiem przeceny spółek ze stajni Leszka Czarneckiego, wywołanej zdecydowanym stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie fuzji. Słabszy dzień mają za sobą także reprezentanci sektora producentów gier wideo. 

Źródło: ATTrader.pl

Poniedziałkową sesję WIG20 zakończył symbolicznym spadkiem, przez co nieco odstawał od zachodnioeuropejskich odpowiedników, gdzie w większości wypadków obserwowaliśmy umiarkowane wzrosty. Niewielkie zmiany zanotowały też pozostałe warszawskie indeksy – mWIG40 cofnął się o 0,19 proc., a sWIG80 zyskał 0,17 proc. Obroty na całym rynku akcji wyniosły 602 mln zł, a największe zanotował Pekao – 82,93 mln zł.

Inwestorzy nabrali pewności dopiero po starcie sesji na Wall Street. Główne indeksy za oceanem zaczęły dzień od odrabiania piątkowej przeceny i obecnie rosną o 0,2-0,3 proc. Przypomnijmy, że wyprzedaż z końcówki ubiegłego tygodnia sprowadziła S&P500 i Nasdaq Copmposite do najniższych poziomów od 2,5 miesiąca, a Średnia Przemysłowa przetestowała poziomy nieoglądane od 4 miesięcy.

Na starcie tygodnia warszawski rynek żył doniesieniami z polskiego sektora bankowego. Na cenzurowanym znalazły się akcje Getin Noble Banku i Idea Banku, po tym jak Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na połączenie obu banków poprzez przeniesienie całego majątku Getin Noble Banku na Idea Bank. Zdaniem nadzoru, połączony bank nie będzie spełniał wszystkich wymogów regulacyjnych w zakresie adekwatności kapitałowej i nie zapewni bezpieczeństwa środków gromadzonych w połączonych bankach oraz praw ich klientów.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dziś kurs akcji Getin Noble Banku spadł o 2,9 proc. do 0,51 zł, ale utrzymał się w ramach 3-tygodniowej konsolidacji z osią na poziomie 0,515 zł. Znacznie mocniej ucierpiał za to Idea Bank, którego kurs akcji spadł o blisko 11 proc. do 2,30 zł, przerywając zapoczątkowane w ubiegłym tygodniu wzrostowe odreagowanie. Od strony technicznej, to pretekst do powrotu do strefy wsparcia 2-2,01 zł.

Rykoszetem oberwał też Getin Holding, czyli główny akcjonariusz Idea Banku. Kurs akcji spółki spadł dziś o 5 proc. do 1,07 zł.

Gwiazdą sesji okazały się walory JSW. Kurs akcji kopalni podskoczył dziś o 5,5 proc., przy czym ze spółki nie napłynęły żadne nowe informacje. Po drugiej stronie rynku znalazł się dziś CD Projekt. Notowania producenta gier cofnęły się o 2,3 proc. do 203 zł.

Warto zauważyć, że nie tylko branżowy gigant miał gorszy dzień. Kurs akcji PlayWay spadł o 4,7 proc. do 169,60 zł, Ten Square Games o 1,3 proc. do 133 zł, CI Games o 2,8 proc. do 1,12 zł, The Farm 51 o 1,1 proc. do 18,18 zł, a 11 bit studios o 1,3 proc. do 393 zł, a Bloober Team aż o 11 proc. do 33,30 zł. W tym ostatnim wypadku wyprzedaż jest pokłosiem gorszej od oczekiwań premiery Layers of Fear 2. Od tego momentu notowania spadły już o ponad 30 proc. Oliwy do ognia dolała informacja o odpisie aktualizacyjnym na grę sprzed pięciu lat.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BLOOBER, CDPROJEKT, getin, Getinoble, Ideabank, jsw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Decyzja Fed w centrum uwagi, gorąco na Wieltonie i Idea Banku

  Spadek cen ropy na świecie i nadzieje związane z oczekiwaną obniżką stóp procentowych w USA, wspierają w środę nastroje na GPW. Chwilowo, bo o tym, w którym kierunku podążą giełdy w kolejnych dniach, zdecydują wyniki posiedzenia Fed.

 • Ogromna zmienność cen ropy

  Po kilku dniach relatywnej siły polskiego parkietu, dziś nadszedł dzień, w którym warszawskie blue chipy złapały wyraźną zadyszkę. WIG20 rozpoczął dzień podobnie jak pozostałe indeksy europejskie (na niewielkich minusach), jednak w kolejnych godzinach sesji sytuacja zaczęła stopniowo się pogarszać. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 1,1 proc. Kolor czerwony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,6 proc., a sWIG80 0,2 proc.

 • Giełdy znów na czerwono, w grze spółki Leszka Czarneckiego

  Ostrożność inwestorów po weekendowych atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej oraz wczorajsza realizacja zysków na Wall Street przekłada się na spadki na giełdzie w Warszawie. I jedynie wizja pojawienia się inwestora w Idea Banku ciągnie w górę banki Leszka Czarneckiego.

 • Idea Bank potrzebuje dokapitalizowania w wysokości ok. 500 mln zł

  Idea Bank ocenia, że kwota dokapitalizowania, która pozwoliłaby na osiągnięcie wymaganych prawem wskaźników kapitałowych wynosi ok. 500 mln zł, poinformował prezes Jerzy Pruski.

 • Idea Bank pokazał zysk. Kurs akcji rośnie w dwucyfrowym tempie

  W II kwartale Idea Bank zanotował pierwszy od dawna zysk na poziomie netto. Mimo poprawy, bank wciąż nie spełnia wymogów kapitałowych i pilnie potrzebuje inwestora.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR