WIG20 wymiękł na finiszu, największe spadki na JSW i Orlenie

Omawiane walory: , , , , ,

Mimo niespodziewanie dobrego odczytu indeksu ZEW dla Niemiec oraz rekordów na Wall Street, WIG20 zakończył sesję na minusie. O ujemnym wyniku rzutem na taśmę przesądziła ponad 3-proc. przecena na akcjach JSW i Orlenu.

jsw,orlen,wig20,gielda,benefit,

We wtorek wśród dużych spółek największe spadki zanotowały akcje JSW i PKN Orlen.

Wtorkowa sesja na GPW upłynęła pod znakiem walki o wzrostowe zamknięcie warszawskich indeksów. Ostatecznie, rzutem na taśmę, strona popytowa jednak przegrała tę bitwę. Na koniec dnia indeks WIG20 miał wartość 2.248 pkt. (-0,29 proc.), a WIG 59.141 pkt. (-0,09 proc.). Lepiej poradziły sobie średnie i małe spółki. Indeks mWIG40 zamknął dzień na poziomie 3.780 pkt. (+0,56 proc.), a sWIG80 11.590 pkt. (+0,39 proc.).

W listopadzie indeks ZEW nieoczekiwanie wzrósł z -22,8 pkt. do -2,1 pkt., co wprawdzie wciąż jest wynikiem ujemnym, ale znacząco lepszym niż oczekiwano (-13 pkt.). Nastroje w niemieckim biznesie, jakie obrazuje indeks ZEW, poprawiły się w oczekiwaniu na poprawę koniunktury w tamtejszej gospodarce w najbliższej przyszłości, a także na zażegnanie konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami.

Dane z Niemiec poprawiły nastroje na giełdzie we Frankfurcie, co pośrednio wpływało też na lepsze nastroje w Warszawie, stanowiąc przeciwwagę dla mocnej realizacji zysków na akcjach PKN Orlen. Notowania płockiej spółki przy najwyższych obrotach na rynku spadły o 3,3 proc. do 102,05 zł, przełamując lokalny dołek z 31 października (103,10 zł), co może zwiastować dalsze spadki.

>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przez długi czas indeks WIG20 świecił na zielono, dzięki mocnemu odbiciu na akcjach Dino Polska. Podrożały one dziś o 3,6 proc. do 146,70 zł. Zanim jednak to się stało, przez pierwszą godzinę akcje te kontynuowały piątkową wyprzedaż, spadając krótko po otwarciu notowań do 133,20 zł (-5,9 proc.).

Kołem ratunkowym rzuconym indeksowi dużych spółek był też PGE. W oczekiwaniu na publikowane dziś po sesji wyniki finansowe, notowania koncernu energetycznego poszybowały w górę o 2,5 proc. do 9,76 zł, testując 4-miesięczne maksima.

Układ sił na wykresie dziennym PGE sugeruje jeszcze możliwość ataku na barierę 10 zł, ale raczej z małymi szansami na jego powodzenie. Dlatego publikacja wyników może okazać się pretekstem do realizacji zysków. Szczególnie, że w 2 tygodnie akcje podrożały o ponad 20 proc., co w wypadku tak „ciężkiego” waloru jest znaczącym wynikiem.

Dużo spokojniej na raport kwartalny, który również zostanie opublikowany we wtorek po sesji, czekali akcjonariusze Play. Na koniec notowań kurs telekomunikacyjnej spółki spadł o 0,3 proc. do 30,20 zł, konsolidując się już kolejny dzień wokół poziomu 30 zł. Zgodnie z rynkowymi prognozami, w III kwartale Play zanotował wzrost zysku netto o 30 proc. w skali roku do 247 mln zł, przy jednoczesnym wzroście przychodów o 4 proc. do 1,77 mld zł.

Na szerokim rynku kolejny dzień brylował kurs akcji Elektrobudowy. Notowania urosły dziś o 39,7 proc. do 8,10 zł, w reakcji na informację o zwolnieniu przez PKN części środków pieniężnych związanych z budowaną przez Elektrobudowę instalacją metatezy w Płocku oraz rozpoczęciu przez obie spółki arbitrażu w tej sprawie przed sądem w Warszawie.

W drugiej połowie dnia inwestorzy rzucili się również na akcje XTPL, po tym jak na rynek napłynęła informacja, że spółka ta rozpoczęła współpracę z chińskim producentem wyświetlaczy. Akcje XTPL poszybowały w górę aż o 32,5 proc. do 128,50 zł. Ten mocny wzrost, łącznie ze zwrotem z poziomu dołka sprzed miesiąca, może zwiastować zakończenie bessy na tych walorach.

Sesję do udanych mogą zaliczyć akcjonariusze Systems. Kurs akcji wzrósł o 11,9 proc. do 792 zł po publikacji wyników finansowych. W III kwartale spółka zarobiła netto 26,8 mln zł, przekraczając rynkowe oczekiwania (21,2 mln zł). Jej przychody wzrosły o 27,5 proc. rok do roku do 380,2 mln zł i też były nieznacznie wyższe od prognoz.

Najbliższe dni zapowiadają się arcyciekawie. Wynikami pochwalą się takie giełdowe tuzy jak Energa, Tauron, PGNiG czy PZU. W wypadku tej ostatniej spółki (raport w czwartek) oczekiwany jest spadek zysku netto o 18 proc. rok do roku do poziomu 829 mln zł, przy wzroście składki przypisanej brutto o 2,8 proc. do 5,527 mld zł.

Jednak nie tylko samymi raportami kwartalnymi spółek będzie żyła warszawska giełda. Cały czas w centrum uwagi wszystkich rynków akcji będą negocjacje handlowe pomiędzy USA a Chinami, a także publikowane dane makroekonomiczne (w tym czwartkowy raport nt. dynamiki polskiego PKB za ostatni kwartał), liczne wystąpienia przedstawicie Fed i nastroje na rynkach globalnych.

Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT benefit, elbudowa, jsw, PGE, PKNOrlen, xtpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Dane makro Pompują Mocno Indeksy, Orange, Polnord i Medicalgorithmics w centrum uwagi

  Zazieleniło się w piątek na giełdach. To reakcja na lepsze od oczekiwań styczniowe odczyty indeksów PMI, a także efekt malejących obaw przed koronowirusem w Chinach. W Warszawie zyskują wszystkie indeksy. W centrum uwagi znalazły się m.in. spółki PGNIG, Tauron, PGE, Polnord i Medicalgorithmics.

 • Orlen podpisał aneks do umowy z Saudi Aramco Dostawy ropy wzrosną o 100 tys. ton miesięcznie.

  PKN Orlen podpisał aneks do obowiązującej umowy długoterminowej, dzięki czemu Saudi Aramco zwiększy dostawy ropy Arabian Light o 100 tys. ton miesięcznie.

 • XTPL łączy siły z koncernem Osram

  XTPL oraz Osram Opto Semiconductors GmbH podpisały umowę inicjującą ewaluację technologii polskiej spółki do zastosowania przy tworzeniu połączeń przewodzących dla półprzewodników, obecnych w urządzeniach oświetleniowych. Realizacja podpisanego przez partnerów porozumienia ma na celu potwierdzenie parametrów technologii rozwijanej i komercjalizowanej przez XTPL oraz ocenę możliwości zaimplementowania jej do procesów produkcyjnych Osram.

 • Gorąco na CD Projekcie i JSW, spokojnie na indeksach

  Akcje CD Projektu nadal pozostają najbardziej gorącą spółką na GPW, co stoi w kontrze do niewielkich zmian indeksów i ogólnego spokoju na innych europejskich giełdach. Po publikacji szacunkowych danych gorąco jest też m.in. na JSW i Mercatorze.

 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR