Windykatorzy idą w odstawkę. We wtorek na fali CD Projekt i 11 bit studios

Omawiane walory: , , , , , ,

We wtorek większość akcji na GPW spada, ale paradoksalnie nie przesądza to o czerwieni na głównych indeksach. Pozytywnie wyróżnia się sektor producentów gier wideo, a negatywnie windykacyjny i JSW. Sama giełda zaś powoli wchodzi w przedświąteczny letarg.

Marcin Kiepas

Na giełdach utrzymują się dobre nastroje, co powszechnie wiązane jest z zmierzająca dużymi krokami do końca reformą podatkową w USA, a podciąganiem indeksów na koniec roku. Sielankowy obraz globalnych rynków wspiera nastroje w Warszawie. Po prawie trzech godzinach wtorkowego handlu WIG20 (dzień wcześniej wystrzelił o 2 proc.) rósł o 0,2 proc. do 2470 pkt., testując najwyższe poziomy od końca listopada. Nieco słabiej wypadają segmenty średnich i małych spółek. W południe indeks mWIG40 traci 0,1 proc., a sWIG80 0,7 proc. W tym ostatnim przypadku spadki są korektą trwających już od połowy listopada wzrostów, które wczoraj wywindowały indeks na dwumiesięczne maksima.

Niestety, ten umiarkowanie pozytywny indeksowy obraz warszawskiej giełdy jest nieco przekłamany. Za wzrostami stoi wąska grupa spółek. Dziś drożeją akcje niespełna 29 proc. wszystkich spółek, podczas gdy ponad 50 proc. z nich tanieją. W ten obraz wpisuje się również fakt, że 7 spółek znalazło się dziś na rocznych maksimach, podczas gdy na minimach jest 9 spółek.

Spadki kontynuują m.in. spółki windykacyjne. Akcje GetBack tanieją o 1,1 proc. do 19,40 zł, po tym jak wczoraj zostały one przecenione o 3,5 proc., a w piątek straciły 6,3 proc. Przecena przyspieszyła też na Kruku. Kurs spada o 5,95 proc. do 241,70 zł. To o tyle brzemienne w skutkach, że zostały przełamane lokalne wsparcia z grudnia i października. Tym samym akcje są najtańsze od kwietnia, a droga do dalszych spadków jest otwarta.

Podczas gdy niedawni ulubieńcy inwestorów tracą na wartości, do łask wracają spółki, które wcześniej cieszyły się ich uznaniem. Mianowicie branża gamedev z CD Projekt na czele. Akcje producenta sagi gier o przygodach Wiedźmina drożeją o 3,95 proc. do 99,74 zł i są one obok wspomnianego Kruka, najmocniej handlowanym walorem na GPW.

notowania

>> Perspektywy przed EURUSD – bezpłatny raport >>

Na plusach są także pozostali przedstawiciele branży: 11 bit studios rośnie o 4,5 proc., CI Games o 2 proc., Vivid Games o 0,8 proc., Artifex Mundi o 2,2 proc., a PlayWay o 3,8 proc.

Analiza techniczna pięciu spółek z szansą na rajd św. Mikołaja >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W indeksie WIG20 negatywnie wyróżnia się JSW. Akcje jastrzębskiej spółki tanieją o 1,5 proc. do 97 zł. Cieniem na notowaniach kładzie się informacja o rekomendacji redukuj z cena docelową na poziomie 90,80 zł od DM BDM.

Ci sami analitycy obniżyli też do trzymaj z kupuj zalecenie dla akcji Arctic Paper, obniżając jednocześnie cenę docelową do 4,30 zł z wcześniejszych 6 zł. Notowania spółki cofają się o 0,25 proc. do 4 zł.

Wczorajsze mocne wzrosty (+4,43 proc.) koryguje KGHM, którego akcje tanieją o 0,5 proc., cofając się do 107,95 zł. Podobnie jak za wczorajszym ruchem do gry stała piątkowo-poniedziałkowa zwyżka cen miedzi, tak i dziś spadki cen tego metalu ściągają w dół notowania KGHM-u. Układ sił na wykresie dziennym miedziowej spółki obecnie nie jest korzystny dla posiadaczy jej akcji. Zapoczątkowany przed 1,5-tygodnia ruch wzrostowy nosi znamiona zwykłego odreagowania spadków, które w okresie październik-grudzień sprowadziły kurs ze 127,35 zł do 99,75 zł. Oczywiście cieszy wczorajszy powrót powyżej dołków z maja i czerwca br., ale to wciąż strona podażowa kontroluje sytuację.

W gronie 20 największych spółek, z których mniej niż połowa dziś rosła, najlepiej radziły sobie akcje LPP (+1,6 proc.), CCC (+1 proc.) i PKN Orlen (+1 proc.).

Wydarzeniem wtorku na krajowym rynku finansowym będzie publikacja przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) najnowszych danych o produkcji, sprzedaży i cenach producentów. Raporty te ujrzą światło dzienne o godzinie 14:00. W listopadzie oczekuje się rocznej dynamiki produkcji przemysłowej na poziomie 9 proc., sprzedaży detalicznej na poziomie 7,5 proc. i wyhamowania inflacji producenckiej do 2,1 proc. z 3 proc. w październiku. Wprawdzie we wszystkich trzech przypadkach prognozowane są odczyty niższe niż przed miesiącem, ale to wciąż świetne dane, wpisujące się w doskonałą kondycję rodzimej gospodarki. We wszystkich trzech przypadkach jest też spora szansa na to, że dane przekroczą prognozy.

Niezależnie od tego jakie „figury” GUS opublikuje, nie będzie to miało wpływu na oczekiwania co do terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. A tylko wówczas można by się spodziewać, że dane przełożą się na ceny akcji. Dane nie będą miały wpływu na oczekiwania co do stóp, bo jak trafnie wczoraj ujął to wczoraj Kamil Zublewicz, jeden z nielicznych jastrzębi w Radzie, rekordowo niskie stopy w Polsce mogą pozostać bez zmian nawet do końca 2019 roku (rynkowy konsensus to podwyżka w IV kwartale 2018 roku), gdyż w RPP jest duża tolerancja odnośnie inflacji.

W sytuacji gdy popołudniowe dane nie będą mieć wpływu na nastroje w Warszawie, na Wall Street można oczekiwać lekkich wzrostów, a za pasem są już święta, nastroje na GPW do końca dnia już istotnie się nie zmienią. Być może tylko pod koniec sesji strona popytowa nieco mocniej przyciśnie i ostatecznie warszawskie indeksy zakończą sesję na małych minusach.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, arctic, CDPROJEKT, getback, jsw, kghm, Kruk, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Pięciu największych producentów gier wideo na GPW

  Branża gamedev ma coraz mocniejszą pozycję na GPW. Obecnie wśród 30 największych spółek znajdziemy już trzech producentów gier. Do CD Projektu i Ten Square Games dołączył właśnie PlayWay. StockWatch.pl sprawdził, co napędza wzrosty na kursach akcji pięciu największych producentów gier wideo obecnych na warszawskiej giełdzie.

 • Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • JSW nie rozważa emisji akcji

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie rozważa emisji akcji, poinformował prezes Włodzimierz Hereźniak.

 • Kruk miał wstępnie 62 mln zł straty netto w I kwartale 2020 r.

  Skonsolidowana strata netto KRUKa wyniosła 62 mln zł w I kwartale 2020 roku, podała spółka, powołując się na szacunkowe dane. KRUK dokonał aktualizacji wyceny portfela na łączną kwotę - 125 mln zł, uwzględniając oczekiwany wpływ pandemii COVID-19 m.in. na wielkość i tempo spłat z portfeli. Szacowana EBITDA gotówkowa grupy wyniosła 326 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. r/r.

 • Czerwony piątek na giełdach, w grze Getin Noble Bank i JSW Wzrost napięcia na linii USA-Chiny psuje nastroje na rynkach akcji. GPW dodatkowo ciążą kolejne mocno rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Po wynikach traci JSW, Ipopema i Getin.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR