Pierwsze tegoroczne wyniki w centrum uwagi, gorąco na 11 bit studios

Spółki publikujące wyniki finansowe - w tym także za I kwartał bieżącego roku - są dzisiaj w centrum uwagi inwestorów. We wtorek przed południem drożeją akcje Millennium, tanieją Mostostalu Zabrze i Ursusa, spokój dominuje na BZ WBK. Gorąco jest też na akcjach 11 bit studios.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

We wtorek zdecydowanie tematem numer jeden przy ulicy Książęcej w Warszawie są wyniki finansowe spółek. Nie jest to jednak jedyny giełdowy temat budzący emocje inwestorów. Dobre recenzje gry Frostpunk napędzają wzrosty na kursie 11 bit studios. KGHM odreagowuje wczorajszą silną przecenę. Niezmiennie też na językach jest GetBack, pomimo iż handel jego akcjami jest zawieszony.

Pierwsze godziny wtorkowego handlu na GPW upływają pod znakiem w większości rosnących indeksów. O godzinie 10:30 indeks WIG20, ciągnięty w górę przez PKO BP, PZU i KGHM, rósł o 0,81 proc. do 2.310 pkt. Duże spółki wypychają w górę też indeks WIG, który po ponad sześciu kwadransach handlu zyskiwał 0,6 proc. i miał wartość 60.319 pkt. W tym czasie mWIG40 rósł o 0,24 proc. do 4.618,3 pkt. Pod kreską był natomiast sWIG80 (-0,3 proc.), któremu ciążyły m.in. spadki Mabionu, Kogeneracji i Mostostalu Zabrze.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Obraz rynku, jakkolwiek wpisuje się w podobne zachowanie giełd europejskich, nie jest do końca tak optymistyczny, jak przedstawiają go zmiany indeksów. Wzrosty były udziałem zaledwie 30 proc. spółek z GPW, podczas gdy 39 proc. z nich taniało. Co więcej, na rocznych minimach znalazły się akcje 14 spółek, podczas gdy tylko notowania Dębicy były najwyżej od roku.

Jedną z takich spółek na rocznych minimach, co w tym przypadku oznacza również historyczne dołki, jest Gino Rossi. Akcje tanieją o 6,4 proc. do 0,88 zł, spadając dziś już do 0,85 zł, po tym jak wydłuża się proces sprzedaży przez Gino Rossi spółki zależnej Simple Creative Products.

Kurs akcji Banku Millennium rośnie dziś o 3,9 proc. do 8,55 zł w reakcji na opublikowane przed sesją wyniki finansowe. W I kwartale zysk netto banku wzrósł o 10,5 proc. rok do roku do 155,3 mln zł, przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 148,7 mln zł.

W I kwartale spadły za to zyski BZ WBK. Bank zarobił netto 438,7 mln zł, czyli o 3,15 proc. mniej niż przed rokiem. Jednak nieco więcej niż oczekiwano (432 mln zł). Akcje BZ WBK rosną dziś o 0,5 proc. do 372,40 zł.

Powodów do zadowolenia nie mają dziś natomiast akcjonariusze Mostostalu Zabrze i Ursusa. Te bowiem tanieją odpowiednio o 12,5 proc. i 2,3 proc. w reakcji na wstępne szacunki wyników finansowych. W całym 2017 roku Ursus zanotował 4 mln zł straty netto (rok wcześniej było to 5 mln zł zysku), a jego przychody spadły o 6 proc. rok do roku do 259 mln zł. Ursus 30 kwietnia opublikuje pełny raport za 2017 rok. Z kolei Mostostal Zabrze za 2017 rok spodziewa się blisko 80 mln zł straty netto i 650,4 mln zł przychodów. Oficjalny raport spółka opublikuje 27 kwietnia.

Frostpunk zbiera laury w Metacritic. Kurs akcji 11 bit atakuje szczyt >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Z nadziejami w przyszłość patrzą natomiast posiadacze akcji 11 bit studios. Gra Frostpunk, która dzisiaj ma premierę, zbiera dobre recenzje, dając nadzieję na mocną sprzedaż i przyszłe duże zyski. Akcje 11 bit studios drożeją o 3,2 proc. do 258 zł, przymierzając się do ataku na zeszłotygodniowy historyczny rekord na poziomie 265 zł.

Niewiele w ostatnim czasie dzieje się natomiast na akcjach największej spółki gamingowej notowanej w Warszawie, czyli CD Projekt. Od ponad tygodnia konsolidują się one blisko poziomu 120 zł. Układ sił na wykresie, ale też wciąż dobry sentyment do spółki sprawia, że ten mini trend boczny należy odczytywać jako przystanek w drodze na północ. Potrzebne są tylko nowe preteksty, żeby rynek tam ruszył.

Pozostając jeszcze w temacie firm growych to dziś kończą się zapisy na akcje Ten Square Games w transzy inwestorów instytucjonalnych. Jutro nastąpi przydział akcji, a debiut na giełdzie w Warszawie zaplanowany jest na pierwszą połowę maja.

Po wczorajszej mocnej przecenie dziś odbija KGHM. Akcje miedziowego giganta drożeją o 2,1 proc. do 93,50 zł.

W dalszym ciągu gorąco też jest wokół GetBacku, pomimo iż handel jego akcjami wciąż jest zawieszony. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Konrada K. i Annę P. – byłych członków zarządu spółki. Dodatkowo według ustaleń StockWatch.pl, GetBack od początku kwietnia nie spłaca terminowo zobowiązań z tytułu obligacji, a w poniedziałek spółka po raz pierwszy nie wypłaciła na czas kuponu od papierów notowanych na Catalyst.

GetBack przestał spłacać obligacje. Sprawą zajęła się już prokuratura >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Przypomnimy, nowy zarząd GetBack od tygodnia zaznajamia się z sytuacją w firmie, a publikacja raportu finansowego za cały 2017 rok zaplanowana jest na 30 kwietnia.

Koncentracja uwagi na wynikach rodzimych spółek sprawia, że trochę na drugi plan schodzą wyniki spółek amerykańskich i europejskich. Warto jednak odnotować, że dziś przed rozpoczęciem sesji na Wall Street raporty opublikuje m.in. 3M, Caterpillar, Coca-Cola, Travelers i Verizon. Wczoraj zaś po sesji uczynił to Alphabet (Google). W I kwartale spółka wypracowało 13,33 dolarów zysku na jedną akcję wobec 7,73 dolarów rok wcześniej. Po wyłączeniu czynników jednorazowych zysk ten sięgnął 9,93 dolarów na akcję i był o 65 centów wyższy od prognoz. Przychody internetowego giganta wzrosły w pierwszych trzech miesiącach tego roku do 31,15 mld dolarów z 24,75 mld dolarów w analogicznym okresie 2017 roku. Akcje Alphabet w handlu posesyjnym po początkowych wzrostach w reakcji na wyniki, ostatecznie potaniały o 0,3 proc. do 1064 dolarów.

Nie można zapominać o wynikach dużych międzynarodowych koncernów, gdyż wpływają one na zachowanie i nastroje na największych światowych giełdach, co następnie pośrednio wpływa na nastroje dominujące w Warszawie. Szczególnie, że bardziej prawdopodobne jest, że to właśnie rynki globalne pociągną polskie indeksy w górę, niż wyniki rodzimych spółek.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, bzwbk, CDPROJEKT, getback, ginorossi, kghm, Millennium, mostalzab, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR