Zmiana kurs funta szterlinga na tle Brexitu i możliwych wyborów

Brytyjski funt ciągle stara się utrzymać pozycje na tle niepewności związanej z Brexitem. Sytuacja się skomplikowała po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson zaproponował przeprowadzenie wyborów powszechnych w celu dokończenia całej historii wokół opuszczenia UE.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Artykuł sponsorowany

Po tym, jak szef gabinetu ministrów Wielkiej Brytanii zrezygnował z procedury wyjścia z UE w terminie do 31 października, zaproponował przeprowadzenie powszechnego głosowania 12 grudnia, po którym partia konserwatywna może zwiększyć ilość swoich głosów podczas przyjęcia umowy Brexitu.

Opozycja parlamentarna natomiast zapewniła, że zamierza wspierać inicjatywę z wyborami pod warunkiem, że będzie miała gwarancję tego, że kraj nie opuści UE bez porozumienia. W poniedziałek zostanie znana decyzja parlamentu o przeprowadzeniu przedterminowych wyborów w sprawie Brexitu. Z kolei UE powinna zapewnić trzymiesięczne przedłużenie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Waluta brytyjska natychmiast zareagowała na te wydarzenia. W tym tygodniu po raz pierwszy od pięciu miesięcy funt stracił 1,30 USD. Jednak dzięki pewnemu optymizmowi, związanemu z tym, że Brexitu bez umowy można uniknąć, walucie brytyjskiej w czwartek w Azji udało się utrzymać na poziomie 1,2840 USD. Natomiast euro wykazało wzrost.

Zdaniem analityka AxiTrader, Stephena Innesa, rynki brytyjskie pozostając w napięciu, a optymizm wokół sytuacji z Brexitem nie wpływa znacząco na sytuację.

Na rynek akcji Forex, który waha się przez cały poranek, wpływają nie tylko wydarzenia z Brexitem, lecz też sytuacja z wojną handlową USA-Chiny. Pojawiła się nadzieja na to, że do listopada zostaną opracowane niektóre kwestie i porozumienia między tymi państwami, co przyczyniło się do wzrostu akcji w bieżącym tygodniu. Nie udało się jednak uniknąć obaw o załamanie się negocjacji w ostatniej chwili.

Pomimo Brexitu, przyjęcie projektu ustawy w Stanach Zjednoczonych o  prawach obywatelskich w stosunku do Hongkongu też odbiło się na rynku. Uważa się, że ustawa może anulować specjalny status handlowy Hongkongu, jeśli Departament Stanu nie będzie miał pewności, że chińskie władze przestrzegają praw człowieka i praworządności w regionie administracyjnym. Senatorzy czekają na zatwierdzenie ustawy przez swoich kolegów w Izbie Reprezentantów, po czym można będzie przeprowadzić głosowanie. Chiny ze swojej strony obiecują podjąć odpowiednie kroki, jeśli ustawa zostanie przyjęta.

Zdaniem wiceprezesa USA Mike’a Pencego, wcześniej zawsze udawało się dojść do porozumienia w wielu pytaniach z władzami Chin. Przykładem może służyć sytuacja z Huawei. Przyznaje jednak, że problem Hongkongu jest o wiele bardziej skomplikowany.

Dzisiaj rano akcje w Hongkongu i Szanghaju spadły o 0,5%. Tajpej i Dżakarta straciły 0,2%. Natomiast Sydney, Singapur, Wellington i Tokyo odnotowały pozytywną dynamikę.

Kurs wymiany EUR / GBP wzrósł do 86,46 pensów w porównaniu do 86,41 pensów wcześniej. Para GBP / USD spadła nieznacznie do 1,2844 USD z 1,2846 USD. Ropa WTI spadła o 20 centów do 56,03 USD za baryłkę, a ropa Brent odnotowała spadek o 22 centy do 61,45 USD za baryłkę. Indeks New York Dow Jones stracił 0,1% i wynosił 26 805,53 na zamknięciu, podczas gdy londyński FTSE100 wzrósł o 0,9% do 7328,25 na zamknięciu.

Źródło wiadomości: maxitrade.com

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR