Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Zwrot na Wall Street przywrócił nadzieję na rajd św. Mikołaja, mocny Orange i CD Projekt

Opublikowano: 2018-12-07 13:30:17

Omawiane walory: , , , ,

Czwartkowy zwrot na Wall Street ożywił nadzieję na zielony grudzień na globalnych rynkach, w tym na rajd św. Mikołaja w Warszawie. W piątek w WIG20 wyróżnia się Orange i CD Projekt, a na szerokim rynku Ursus.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Pod znakiem wzrostów upływa piątkowa sesja na giełdzie w Warszawie. Wpisuje się to w podobne nastroje dominujące na większości europejskich parkietów. O godzinie 13:00 indeks WIG20 rósł o 0,4 proc. i utrzymywał się powyżej poziomu 2.300 pkt. Zieleń obserwowaliśmy także na pozostałych indeksach. WIG rósł o 0,5 proc., mWIG40 o 0,7 proc., a sWIG80 o 0,4 proc.

Raport: Jakie dywidendy wpłacą spółki z WIG20 w 2019 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Ten obraz prezentuje się już nieco mniej optymistycznie, jeżeli zerknąć na zachowanie poszczególnych akcji. W południe drożały walory 41 proc. z nich, podczas gdy spadały 35 proc. Podobny podział zresztą można dostrzec w samym WIG20, gdzie pomimo jego wzrostów, akcje 8 spółek były pod kreską. To pokazuje, że na koniec tygodnia inwestorzy, jakkolwiek kupują akcje, to jednak zachowują pewną ostrożność. Być może czekają na popołudniowe dane z USA?

Wzrosty indeksów w Warszawie i „zieleń” dominująca na innych europejskich giełdach mają ten sam mianownik. Jest nim Wall Street. Dokładnie mówiąc, to wczorajszy zdecydowany zwrot indeksów w czasie czwartkowej sesji. Zwrot o tyle istotny, że w wypadku Średniej Przemysłowej i S&P500 nastąpił on z dołków wyznaczanych przez minima z października i listopada. To nie tylko wzmacnia znaczenie tych wsparć, ale na gruncie analizy technicznej istotnie zwiększa prawdopodobieństwo wzrostów w kolejnych tygodniach. Szczególnie, że kalendarz mocno wspiera taki scenariusz.

Sytuacja na Wall Street jest obecnie głównym wyznacznikiem dla GPW. Inne czynniki schodzą zdecydowanie na drugi plan. Dlatego można w ciemno założyć, że dopóki amerykańskie indeksy znajdują się powyżej ostatnich dołków, to warszawskim indeksom nie tylko nie grożą większe spadki, ale są duże szanse na wzrosty. I tak w wypadku indeksu WIG20 takim celem są okolice 2.400 pkt. Jeżeli jednak wsparcia na Wall Street padną, to rodzime indeksy bardzo szybko wrócą do dołków z listopada.

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Ta koncentracja uwagi na Wall Street sprawia też, że losy drugiej połowy piątkowych notowań na GPW w pełni są uzależnione od popołudniowych danych z USA. Inwestorzy poznają m.in. listopadowe raporty o bezrobociu, zatrudnieniu i płacach, a także grudniowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan.

Dziś wśród blue chipów mocno wyróżniają się, odreagowujące ostatnie spadki, akcje CD Projektu i Orange Polska. Te pierwsze drożeją o 2,6 proc. do 147,50 zł, próbując kontynuować zainicjowaną w połowie listopada korektę. Kurs Orange rośnie o 2,7 proc. do 4,90 zł, po tym jak wczoraj spadł o 3,8 proc.

Na szerokim rynku dobry dzień notują m.in. akcje Ursusa i Work Service, a czarną owcą są walory funduszu Altus TFI. Akcje Ursusa drożeją o 15,1 proc. i są liderem zwyżek na głównym parkiecie. Za jeden walor trzeba zapłacić 1,45 zł. Jako, że brakuje nowych informacji ze spółki, ten wzrost wciąż należy wiązać z niedawną zmianą na fotelu prezesa spółki, gdy Karola Zarajczyka zastąpił Tomasz Zadroga.

Work Service podpisał z obligatariuszami warunkowe porozumienie dotyczące warunków restrukturyzacji obligacji serii T, W i Y. To na pewien czas odsuwa problemy, z jakimi boryka się ta firma. W efekcie jej akcje drożeją dziś o 8,6 proc. do 1,14 zł. W dalszym ciągu jednak są one o 73 proc. tańsze niż na początku roku.

Mocna na wartości traci również Altus TFI. Akcje tanieją o 5,3 proc. do 2,13 zł. Źródła przeceny są dwa. Po pierwsze, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wszczęła przeciwko funduszowi postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia kary administracyjnej, w związku z podejrzeniem naruszenia przez fundusze inwestycyjne zarządzane przez spółkę przepisów w związku z wyceną akcji spółki Centrum Finansowe Banku BPS. Po drugie, w listopadzie Altus TFI zanotował spadek wartości aktywów netto o 5,3 proc. miesiąc do miesiąca do 6,65 mld zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o ALTUSTFI, CDPROJEKT, orangepl, ursus, Workserv)

 • Work Service miał 10,36 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej w 2018 r.

  Work Service odnotował 10,36 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej w 2018 r. wobec 33,23 mln zł straty rok wcześniej. Zysk netto z działalności kontynuowanej i zaniechanej, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 8,15 mln zł wobec 96,29 mln zł straty rok wcześniej. Kurs spółki w czwartek rano rośnie o ponad 19 proc.

 • Ursus zamknął rok 2018 stratą netto na poziomie 140 mln zł

  Producent maszyn rolniczych odnotował 140,88 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w 2018 r. wobec 18,28 mln zł straty rok wcześniej.

 • Ursus wciąż prowadzi rozmowy dot. sprzedaży udziałów Ursus Bus

  Mimo, że próba sprzedaży udziałów spółki zależnej URSUS Bus na rzecz PG Energy Capital Management zakończyła się fiaskiem, URSUS nadal prowadzi z innymi potencjalnymi zainteresowanymi rozmowy w sprawie sprzedaży URSUS Bus, poinformowała ISBnews wiceprezes spółki ds. restrukturyzacji Agnieszka Biała.

 • GPW boi się korekty na świecie, w grze CD Projekt i Altus TFI

  Wczorajsze historyczne rekordy na Wall Street oraz zaskakująca informacja o dywidendzie z CD Projektu, nie wywołały wybuchu euforii na GPW. Wręcz przeciwnie. Inwestorzy sprzedają akcje, obawiając się realizacji zysków w USA i w reakcji na rozczarowujące dane z Niemiec i Polski. Mocno tanieje Elektrobudowa i Altus TFI.

 • Altus TFI miało szacunkowo 3,55 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I kw.

  Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (Altus TFI) odnotowało szacunkowo 3,55 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I kw. 2019 r. wobec 23,1 mln zł w I kwartale 2018 r., co stanowi spadek o 84,6 proc. r/r. Kurs akcji spółki spada o blisko 6 proc.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku