12 ciekawych spółek, które warto poznać zanim zadebiutują na giełdzie

Na warszawską giełdę wybiera się kilkadziesiąt spółek z modnych ostatnio sektorów takich jak gamedev, IT czy biotech. Część z nich zaprezentuje się podczas grudniowej konferencji online GPW Innovation Day.

gamind,gamedec,it,biotechnologia,debiuty,gpw

Na GPW wybiera się kilkadziesiąt ciekawych spółek z obszaru produkcji gier wideo, IT czy biotechnologii.

GPW Innovation Day odbędzie się w dniach 8-10 grudnia. Tym razem podczas dwóch pierwszych dni konferencji online inwestorom zaprezentują się spółki, które dopiero planują debiut na warszawskim parkiecie w najbliższych miesiącach. Trzeciego dnia (10 grudnia) z inwestorami spotkają się przedstawiciele spółek już notowanych na rynku głównym i NewConnect. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymagana jest jedynie wcześniejsza rejestracja. Patronem medialnym wydarzenia jest portal StockWatch.pl.

Producenci gier szturmują NewConnect

W gronie kandydatów do debiutu na GPW jest kilka firm, które w tym roku pojawiły się na czatach lub konferencjach inwestorskich. Jedną z nich, która na oficjalne ogłoszenie planów zdecydowała się dopiero teraz, jest Wooden Alien. Krakowskie studio tworzy gry premium indie, które jak zaznacza charakteryzują się głęboką rozgrywką, oryginalnym art stylem i charakterystycznym motywem przewodnim. Firma powstała w 2019 roku i obecnie zatrudnia 10 specjalistów, którzy wcześniej pracowali w takich studiach jak CD Projekt, Techland czy One More Level.

– W najbliższej przyszłości planujemy debiut spółki na NewConnect – to naszym zdaniem najbardziej naturalny kierunek dla młodego i ambitnego studia gamingowego w Polsce. W przyszłym roku rozważamy przeprowadzenie emisji pre-IPO, po której uruchomimy proces notowania spółki na parkiecie giełdowym. Po debiucie na NewConnect planujemy premierę naszego pierwszego tytułu, który będzie rozwijany w modelu Game Development as a Service. Równocześnie rozpoczniemy produkcję kolejnych tytułów, które będą budowały brand Wooden Alien, jako developera głębokich, oryginalnych i charakterystycznych gier premium indie – zaznaczył Hubert Kubit, prezes Wooden Alien.

Pierwszy projekt Wooden Alien to gra survival, zmuszająca graczy do ciężkich wyborów w nieprzyjaznym settingu science-fiction. Premiera na komputery osobiste i konsole planowana jest na 2022 rok.

Kilka kolejnych spółek w tym roku już sygnalizowało plany giełdowego debiutu na łamach StockWatch.pl. Jedną z nich jest Far From Home. Krakowskie studio powstało całkiem niedawno, a obecnie posiada 10-osobowy zespół z ciekawym CV. Deweloperzy FFH pracowali wcześniej nad takimi tytułami jak Dead Island, Dying Light, Divinity: Original Sin, czy Medium. Na czele zespołu stoi Andrzej Blumenfeld, programista z 10-letnim stażem, który pracował m.in. nad Dying Light 2 jako Lead Gameplay Programmer. Obecnie Far From Home pracuje nad pierwszą grą pod roboczym tytułem „Project Oxygen”. Premiera zaplanowana jest na 2022 rok.

– Zgodnie z przyjętą misją, Far From Home chce zostawić po sobie znaczący ślad w historii branży gier wideo, tworząc gry, które będą graczom na długo zapadać w pamięć. Ambicją jest osiągnąć ten stan poprzez świadome i konsekwentne tworzenie tytułów zorientowanych na gry akcji, wyróżniających się interesującymi mechanikami wspartymi bogatą warstwą narracyjną, poruszającą poważne tematy. Zamierzamy ubiegać się o wejście na NewConnect już w przyszłym roku. W ocenie zarządu jest to najlepszy kierunek dla studia szukającego swobody twórczej w segmencie AA+ – powiedział Andrzej Blumenfeld, prezes Far From Home.

Far From Home ma ambitne plany także w innym aspekcie. Po debiucie chce stać się jedną z najbardziej rozpoznawanych spółek z branży gamedev notowanych na GPW i wyznaczać nową jakość komunikacji w kontaktach z akcjonariuszami.

Do wejścia na NewConnect przymierza się także Kool2Play. Spółka powstała w 2015 roku i początkowo zbierała doświadczenie na małych grach mobile w modelu free-to-play. Trzy lata później studio wystartowało z produkcją gier AAA Indie. Jak zaznacza prezes Marcin Marzęcki, Kool2Play koncentruje się na jakości i budowaniu marek z długim cyklem monetyzacji. Z tego powodu w planach wydawniczych do 2023 r. są maksymalnie 3 gry. Pierwsza z nich to rogue-lite top down shooter Uragun, który pojawi się w early acces w II kwartale 2021 r. Kolejne, czyli City of Minds oraz Restoration odpowiednio w 2022 i 2023 r.

– Jesteśmy na końcowym etapie przygotowań do debiutu. Chcielibyśmy wejść na giełdę w grudniu 2020 lub styczniu 2021 r. Dlaczego giełda? W naszym przekonaniu, jest to najbardziej rozsądny sposób na pozyskanie finansowania na rozwój spółki – mówi Marcin Marzęcki, prezes Kool2Play.

Kool2Play w swoim zespole ma deweloperów z ponad 10-letnim doświadczeniem, którzy pracowali m.in. w People Can Fly, Epic Games, Cherrypick Games czy Ghost Ship. Warto również wspomnieć, że spółka jest właścicielem Kool Things, czyli agencji, która od dekady zajmuje się promocją gier i współpracuje z największymi deweloperami i wydawcami na świecie. To wyróżnik na tle branży, bo zdecydowana większość spółek z NewConnect stawia na development, a wsparcia przy promocji gier szuka na zewnątrz.

W tym roku o planach wejścia na giełdę sporo mówił Simteract, czyli spółka z backgroundem softwarehouse’owym, która specjalizuje się w gatunku premium indie simulation. Lubelska firma ma doświadczenie w tworzeniu oprogramowania profesjonalnych symulatorów. Simteract stworzyło m.in. symulator do szkolenia maszynistów w Teksasie czy „Inteligentny System Ruchu Drogowego na Potrzeby Symulatorów i Gier Wideo”.

– Dzięki zdobytemu know how, technologiom i rozwiniętemu zespołowi jesteśmy w stanie tworzyć gry symulacyjne na poziomie do tej pory nieosiąganym przez mniej doświadczone studia. Naszą strategią jest produkcja dwóch tytułów z gatunku premium indie simulation równocześnie i jedna premiera co roku – mówi Marcin Jaśkiewicz, prezes Simteract.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Obecnie Simteract pracuje nad dwoma projektami: niezapowiedzianym jeszcze Projekcie #1, który powstaje we współpracy z francuskim wydawcą Nacon należącym do grupy BigBen Interactive, oraz Carpool Simulator. Produkcja, w której gracze wcielą się w kierowcę samochodu zadebiutuje w 2022 roku na konsolach oraz PC.

– Debiut giełdowy ma nam zapewnić jeszcze silniejszą pozycję w rozmowach z międzynarodowymi partnerami, z którymi pracujemy i rozmawiamy o przyszłej współpracy. To także zobowiązanie, które złożyliśmy naszym akcjonariuszom w trakcie październikowej emisji, gdzie zebraliśmy ponad 4,3 mln zł. Debiut planujemy na przełomie tego i przyszłego roku, jesteśmy już w trakcie zaawansowanych prac formalnych w tym kontekście – dodaje Jaśkiewicz.

Niedługo po debiucie, spółka zamierza ruszyć z pierwszymi działaniami marketingowymi dla Projektu #1. Przełom I i II kwartału 2021 r. to również prawdopodobna finalizacja rozmów z wydawcami Carpool Simulator, który ma zostać wydany w 2022 roku.

Na warszawski rynek wybiera się też kilka spółek, o których dotychczas mało było słychać. Jedną z nich jest Dark Point Games, czyli studio produkujące gry z gatunku action RPG. Jego szefem jest Paweł Waszak, który wcześniej pracował w takich spółkach jak Techland, CI Games i Vivid Games. Warto dodać, że toruńskie studio bardzo mocno wspierane jest, w wymiarze właścicielskim i nadzorczym, przez współzałożycieli firmy Creepy Jar.

– Spółka jest aktualnie w trakcie przekształcenia formy prawnej w spółkę akcyjną. Kiedy przekształcenie zostanie zrealizowane, co planowane jest na początek 2021 r., studio rozpocznie proces wejścia na rynek NewConnect. Debiut na rynku giełdowym pozwoli spółce pozyskać nowych akcjonariuszy pragnących inwestować w doświadczone studia pracujące nad bardziej ambitnymi produkcjami. Niebagatelne znaczenie ma również możliwość prezentacji własnych pomysłów do szerszego grona odbiorców a przez to wsparcie przy pozyskiwaniu nowych utalentowanych pracowników – mówi Paweł Waszak, prezes Dark Point Games.

Obecnie Dark Point Games pracuje nad grą z mechanikami opartymi na opracowywanej autorskiej technologii GAIA (Group AI Action, projekt wsparty grantem NCBiR).

Podobny plan ma Exit Plan Games, założone przez Damiena Monniera i Jose Teixeira. Obaj wcześniej pracowali w dużych studiach nad tytułami AAA. Studio chce skupić się produkcji nietuzinkowych gier wideo. Proces upublicznienia na rynku NewConnect planuje rozpocząć zaraz po przekształceniu formy prawnej w spółkę akcyjną, czyli w I kwartale 2021 roku.

– Zdecydowaliśmy się na debiut na NewConnect, gdyż umożliwi to inwestorom zainwestowanie w studio z bardzo doświadczonym zespołem skupionym na produkcji jakościowych gier wideo. Otwarcie na inwestorów zewnętrznych i poszerzenie grona akcjonariuszy oznacza przetarcie alternatywnego szlaku pozyskiwania kapitału potrzebnego pod przyszły przyspieszony rozwój firmy. Dodatkowy, organiczny marketing będący konsekwencją całego procesu, również jest dla nas istotny – mówi Jose Teixeira, członek zarządu Exit Plan Games.

Obecnie Exit Plan Games jest na etapie zaawansowanych prac nad grą wideo będącą połączeniem gatunku action combat oraz platformówki.

Będzie więcej e-commerce i fotowoltaiki na GPW

Po sukcesie IPO Allegro uwaga inwestorów skupiła się na kolejnych kandydatach z branży e-commerce. W kolejce stoją Answear.com i Dadelo.pl. Pierwsza handluje markową odzieżą, obuwiem oraz akcesoriami. Druga specjalizuje się w sprzedaży rowerów, części i akcesoriów oraz odzieży rowerowej. Dadelo to spółka z grupy Oponeo.pl, która prowadzi sprzedaż on-line przez sklep internetowy działający pod marką centrumrowerowe.pl.

– Działamy na sprzyjającym i bardzo perspektywicznym rynku. Mamy unikalną pozycję na styku wielu sprzyjających trendów rynkowych i społecznych. Z jednej strony bardzo szybko rosnący rynek e-commerce, w którym mamy duże doświadczenie zdobyte w Oponeo.pl, z drugiej popularyzacja zdrowego trybu życia, dynamicznie rosnąca popularność rowerów, używanych zarówno do codziennego poruszania się w miastach, jak i do rekreacji i sportu. Rozwijana jest także infrastruktura rowerowa, co ważne nie tylko w miastach. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, a także nasze duże doświadczenie w tworzeniu i zarządzaniu biznesami e-commerce, jestem przekonany, że Dadelo będzie nadal szybko się rozwijać, dynamicznie powiększając swoje udziały rynkowe – mówi Ryszard Zawieruszyński, prezes Dadelo.

Dadelo złożyło już prospekt emisyjny w KNF. W ramach IPO zamierza zaoferować maksymalnie 4,6 mln nowych akcji, stanowiących 40,11 proc. w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu. Spółka oraz akcjonariusze kontrolujący już teraz deklarują zawarcie umów lock-up na okres nie dłuższy niż 360 dni od debiutu.

Na warszawski rynek – spośród uczestników GPW Innovation Day – wybiera się także szereg spółek z innych modnych na rynku branż. Jedna z nich jest Stilo Energy, czyli dostawca modułów fotowoltaicznych. Spółka chce wejść na warszawski parkiet w pierwszym kwartale przyszłego roku. Proces upublicznienia ma być rozłożony dwustopniowo. Najpierw Stilo Energy zamierza zadebiutować na NewConnect, a docelowo pojawić się na rynku głównym GPW.

– Pomysł na debiut wynika z tego, że patrzymy na siebie jak na firmę, która chce zająć stałą, wysoką pozycję na rynku fotowoltaiki. Planujemy pozyskać w ramach oferty publicznej kilka milionów złotych – oferowane będą wyłącznie nowe akcje. Pozyskane pieniądze przeznaczymy na przyspieszenie wzrostu biznesu. W 2019 r. osiągnęliśmy 50 mln zł przychodów. Rośniemy dwukrotnie rok do roku i celujemy w utrzymanie tej dynamiki. Za ostatnie 12 miesięcy licząc do 30 września 2020 (LTM) mieliśmy 113 mln zł przychodów i ponad 4 mln zł EBITDA wg standardów MSSF, na których stosowanie właśnie przechodzimy. Przy takim tempie wzrostu rynku, z jakim mamy do czynienia, dzięki dźwigni operacyjnej oczekujemy dalszego bardzo dynamicznego wzrostu wyników finansowych Stilo w kolejnych latach – mówi Piotr Siudak, prezes Stilo Energy.

Akcenty z sektora life sciences i technologii

Na GPW wybiera się też Advanced Protection Systems (APS), czyli firma technologiczna, której działalność koncentruje się na zapobieganiu zagrożeniom ze strony dronów. Gdyńska spółka opracowała unikalne radary, które wraz z innymi sensorami tworzą system wykrywania i neutralizacji dronów nazywany SkyCtrl.

– Mamy udokumentowane osiągnięcia w sprzedaży produktów do wielu klientów w różnych krajach na całym świecie. W najbliższych miesiącach rozważamy ofertę publiczną, która pomogłaby nam dynamicznie rozbudować sieć sprzedaży i zwiększyć rozpoznawalność marki – mówi Krzysztof Piernicki, CFO, Advanced Protection Systems.

Kolejnym ciekawym przykładem jest Advanced Graphene Products, czyli spółka, która opracowała unikalne technologie produkcji grafenu oraz wspólnie z partnerami przemysłowymi wytwarzania półproduktów na bazie grafenu i tlenku grafenu. W tym roku firma inwestycję w capacity produkcyjne 100 kg GO rocznie i rozpoczyna produkcję materiałów na bazie grafenu pozwalających znacznie poprawić parametry produktów takich jak np. polimery, farby, oleje czy powłoki antykorozyjne. AGP opracowała także unikalną technologię HSMG produkcji grafenu płatkowego o grubości 1 atomu do bardzo wymagających zastosowań.

– Chcąc rozpocząć komercjalizację naszych patentów w skali przemysłowej będziemy musieli zainwestować nowe środki, żeby przeskalować nasze zdolności produkcyjne jeszcze przynajmniej 5x – stąd pomysł debiutu na NewConnect w najbliższym czasie – mówi Maciej Gałązka, prezes Advanced Graphene Products.

Na liście nie zabrakło też reprezentanta z branży technologii medycznej. O debiucie na GPW głośno mówi Genomtec, firma zajmująca się opracowaniem i komercjalizacją mobilnej platformy wykorzystywanej w molekularnej diagnostyce klinicznej chorób zakaźnych – Genomtec ID. Platforma pozwoli na szybkie i precyzyjne wykonywanie analizy molekularnej poza środowiskiem laboratoryjnym. System wykorzystuje technologię mikroprzepływową oraz autorską, chronioną patentem technologię bezkontaktowego grzania optycznego pozwalając na diagnostykę w dowolnym miejscu.

– Najbardziej optymalny dla nas jest rozwój poprzez giełdę. Obrana ścieżka zapewni niezbędny kapitał, aby najefektywniej rozwijać nasze projekty, w tym flagowe rozwiązanie spółki, czyli mobilny analizator molekularny Genomtec ID. Jesteśmy już po zakończeniu IPO Genomtec. Oferta cieszyła się wielkim zainteresowaniem inwestorów. Wartość zapisów znacząco przekraczała wartość oferty. Dowodzi to, że nasz model biznesowy oraz Genomtec ID zdobyły zaufanie inwestorów – zaznacza dr n. med. Jarek Olszeszczuk, członek zarządu i CBO Genomtec.

Obecnie Genomtec dopina formalności związane z dopuszczeniem akcji do obrotu na NewConnect. Spółka liczy, że debiut nastąpi w pierwszych tygodniach przyszłego roku.

– Uważam, że NewConnect jest przystankiem dla Genomtec. Docelowym miejscem dla tak innowacyjnej Spółki jest duży parkiet GPW – dodaje prezes.

Wśród uczestników GPW Innovation Day jest też Grupa TenderHut, która również ma plany związane z wejściem na giełdę. Spółka powstała w 2015 r. i z roku na rok zwiększała przychody.

– Wspólnie stworzyliśmy zupełnie nowy model funkcjonowania firmy IT: outsourcing IT w innowacyjnym wydaniu, ekspansja zagraniczna, konsolidacja lokalnego rynku IT oraz nowe produkty i usługi z obszaru CyberTech, PropTech, LabTech i MedTech, które można skalować na zagraniczne rynki. W zakres 5 letniej działalności i rozwoju firmy wchodzą: przejęcia lokalnych firm IT z pracownikami, otwarcie 7 centrów developerskich w kraju (Białystok, Poznań, Przemyśl, Olsztyn, Szczecin, Warszawa, Wrocław) oraz 8 przedstawicielstw za granicą (Dania, Szwecja, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, USA, Francja, Chiny). W skład grupy kapitałowej wchodzą podmioty polskie, jak i zagraniczne z USA, Chin, Danii czy Szwecji – mówi Robert Strzelecki, prezes Grupy TenderHut.

Na koniec pierwszego roku miała 6,44 mln zł, a 2016 r. niemal 24 mln zł. Rok 2019 Grupa TenderHut zamknęła przychodami skonsolidowanymi na poziomie ponad 37 mln zł.

Debiut Grupy TenderHut planujemy na pierwszą połowę 2021 roku. Aktualnie głównym celem wejścia na NewConnect jest dla nas zaoferowanie pracownikom, wspólnikom i menedżerom z naszych spółek zależnych możliwości posiadania akcji spółki publicznej. Po debiucie na NewConnect, planujemy przygotować się do debiutu na głównym parkiecie w celu pozyskania dodatkowego kapitału na rozwój. Nasz model ekspansji zagranicznej zakłada posiadanie lokalnych przedstawicielstw, z pracownikami znającymi lokalne realia i będącymi blisko klientów. Dlatego myślimy o przejęciach spółek m.in. w Europie Zachodniej, Azji i Ameryce, które byłyby wsparciem naszej oferty dla laboratoriów. Myślimy też o przejęciu spółki w strefie czasowej USA, która pomogłaby nam we wsparciu naszych klientów w trybie 24/7. Jest to ostatni krok do zrealizowania w pełni naszej strategii obsługi klientów w podejściu „Follow the Sun”. Rozmawiamy również z niewielkimi podmiotami w krajach nordyckich i w Zachodniej Europie o możliwych akwizycjach – dodaje prezes Grupy TenderHut.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o AdvancedGrapheneProducts, AdvancedProtectionSystems, dadelo, DarkPointGames, ExitPlanGames, farfromhome, Genomtec, Kool2Play, simteract, StiloEnergy, TenderHut, WoodenAlien)

 • Energetyka wraca do łask inwestorów, w grze PGE, Tauron i Enea

  Koncerny energetyczna to najmocniej handlowana w poniedziałek rano grupa spółek na warszawskiej giełdzie. A wszystko za sprawą tematu wydzielenia aktywów węglowych. Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazły się jeszcze m.in. akcje spółek DADELO, Oponeo.pl i Medinice.

 • Dadelo miało 4,55 mln zł zysku netto, 5,75 mln zł zysku EBIT w 2020 r.

  DADELO odnotowało 4,55 mln zł jednostkowego zysku netto w 2020 r. wobec 0,14 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • Kool2Play uplasował prywatną emisję akcji serii F po 35 zł za sztukę

  Twórca i wydawca nadchodzącej gry Uragun uplasował ponad 51 tys. akcji po 35 zł za sztukę. To o ok. 40 proc. wyżej niż obecna wycena akcji spółki na NewConnect. Pozyskane ponad 1,79 mln zł wesprze realizację 3 projektów, w tym Uragun, którego premiera EA ma nastąpić już w tym roku.

 • Genomtec dostarczy szybkie testy na SARS-CoV-2 do spółki z grupy Selectour

  GENOMTEC podpisał umowę na dostarczenie próbnej partii 3,5 tys. sztuk testów GENOMTEC SARS-CoV-2 EvaGreen RT-LAMP CE-IVD Duo Kit oraz usługę wdrażania procedury testowania na obecność SARS-CoV-2 do jednej ze spółek wchodzącej w skład globalnej grupy Selectour (GIE ASHA), która zrzesza przeszło 1 200 niezależnych biur podróży działających na całym świecie, podała spółka. Wartość umowy to około 30 tys. euro.

 • Nacon ogłasza pierwsze szczegóły gry tworzonej przez Simteract

  SIMTERACT, developer gier na PC i konsole nowej generacji, jest autorem gry, która wejdzie w skład nowego cyklu wydawniczego firmy Nacon. Train Life - A Railway Simulator, pozwoli nie tylko zasiąść w kabinie maszynisty, ale również zostać menadżerem transportu kolejowego.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR