12 najciekawszych propozycji portfelowych na sierpień wg DM mBanku

Biuro w cyklicznym raporcie na temat branży budowlanej wskazało pięciu faworytów. Przychylniejszym okiem maklerzy spoglądają na sektor deweloperów mieszkaniowych, dla których rok 2017 będzie kolejną odsłoną hossy.

Biuro w sierpniowym raporcie na temat branży budowlanej i deweloperskiej wskazało swoich faworytów. Na liście znalazło się w sumie 12 spółek. (Fot. stockwatch.pl)

Tego lata akcjonariusze spółek budowlanych nie zaliczą do udanych. Notowania zdecydowanej większości reprezentantów branży zamknęło lipiec na minusie, a WIG-Budownictwo był jednym z najsłabszych indeksów sektorowych na GPW, (-5,6 proc. m/m vs. WIG: +2,4 proc.) i to mimo poprawy oceny ogólnego klimatu w budownictwie. Zdaniem DM mBanku za korektą notowań stoją przede wszystkim obawy o słabe wyniki branży w II kwartale 2017 r., rentowność sektora w obliczu presji płacowej i spadającą dostępność wykwalifikowanych pracowników oraz niepewność o fundusze unijne dla Polski w kontekście sporu o Sąd Najwyższy.

– Wyniki sektora za 2Q’17 powinny być słabe. Szacujemy, że EBITDA sektora spadła w minionym kwartale o ok. 30 proc. r/r (pomijając Budimex), a największe rozczarowanie może mieć miejsce w spółkach budownictwa kolejowego (Trakcja, Torpol, ZUE), w przypadku których istnieje ryzyko obniżenia naszych prognoz na 2017 r. (aktualizacji dokonamy w najbliższym czasie). – czytamy w raporcie DM mBanku.

DM mBanku uważa, że wyniki sektora znacznie poprawią się w II połowie roku, dlatego nie wykluczają, że obecny spadek kursów może być okazją do kupna.

– Wykonanie całorocznej prognozy EBITDA’17 po 1H’17 szacujemy na niskie 25 proc. (pomijając Budimex) vs. średnio 39 proc. minionych czterech latach. Obserwowany spadek kursów spółek budowlanych i publikacje słabych wyników 2Q’17 będą okazją do przeważenia sektora przed oczekiwaną przez nas poprawą wyników w 2H’17. – uważają maklerzy.

Biuro za najciekawsze propozycje inwestycyjne w branży budowlanej uważa Elektrobudowę, Unibep, Erbud, Torpol oraz Budimex.

Źródło: ATTrader.pl

– Spadek kursu Erbudu przy jednoczesnym wzroście Unibepu, zatarł dysparytet w wycenie obu spółek na P/E (11-12x). Lipiec 2017 r. był drugim z rzędu bardzo udanym miesiącem pod względem pozyskanych zamówień: 233 mln zł w Erbudzie, 170 mln zł w Unibepie. >> Torpol jest według nas najtańszą spółką z ekspozycją na rynek kolejowy. Backlog w wysokości 3,1 mld zł, pozyskany przy relatywnie dobrych cenach, w 100 proc. zabezpiecza nasze prognozy przychodów na ’18-19. Poprawy w wynikach spodziewamy się jednak po 2Q’17, który wynikowo będzie jeszcze mocno rozczarowującym kwartałem. – wskazują eksperci.

Przychylniejszym okiem biuro spogląda na deweloperkę, której sprzyja otoczenie makroekonomiczne. Maklerzy zwracają uwagę, że spółki z branży mieszkaniowej zaprezentowały bardzo dobre dane sprzedażowe za II kwartał.

– Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych wzrosła w 2Q’17 o 21 proc. r/r (vs. +17 proc. na całym rynku), a w 1H’17 o 23 proc. r/r. Nasza całoroczna prognoza sprzedaży sektora jest wykonana w 50 proc. Spółkami, które dostarczyły w ostatnich tygodniach argumentów do podniesienia prognoz finansowych na ’18-19 są Lokum (świetna sprzedaż) oraz Dom Development (akwizycja Euro Styl, przyspieszenie inwestycji i zakup gruntu na Żoliborzu). – wskazują maklerzy DM mBanku.

Eksperci jednocześnie zaznaczają, że oferta mieszkań na największych rynkach pozostała stabilna w 2Q’17, a efektywność sprzedaży lokali wzrosła r/r o 4 p.p. do 35 proc. Ceny sprzedawanych mieszkań rosły średnio w tempie 2,7 proc. r/r, przy czym w Trójmieście, gdzie efektywność sprzedaży była najwyższa ceny wzrosły w 2Q o 8,7 proc. r/r.

– Wyniki deweloperów mieszkaniowych za 2Q’17 będą relatywnie słabe ze względu na 13-proc. spadek przekazań mieszkań r/r. Z perspektywy całorocznych prognoz nie ma to większego znaczenia. W 2H’17 dynamika przekazań wyniesie ok. +40 proc., co przełoży się na silny wzrost zysku sektora, notowanego na P/E’17=8,9x oraz P/E’18=6,8x. – dodają maklerzy.

Na liście faworytów z branży deweloperskiej biuro wymienia LC Corp, Lokum Deweloper, Atal, Robyg, Dom Development, Archicom oraz Echo Investment.

Roczne stopy zwrotu z akcji poszczególnych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, budimex, domdev, echo, elbudowa, Erbud, lccorp, lokum, robyg, Torpol, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • Temat węgla ciągnie w dół WIG20, w grze Bogdanka i JSW

  Węgiel to dziś główna przyczyna zmartwień inwestorów na GPW i powód dlaczego większość indeksów, wbrew nastrojom na świecie, traci na wartości. Na otarcie łez pozostały tylko nowe 19-miesięczne szczyty sWIG80.

 • Akcje Enei, Energi i Orlenu drożeją po zawieszeniu kontrowersyjnej inwestycji w Ostrołęce

  Państwowe koncerny energetyczne zawiesiły finansowanie nowego bloku w elektrowni w Ostrołęce, a inwestorzy odetchnęli z ulgą. W piątek rano akcje Enei i Energi drożeją o kilka procent. Traci z kolei TORPOL, który obok GE Power i Alstom Power Systems jest jednym z wykonawców inwestycji.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Wing ogłosił wezwanie na Echo Investment

  Węgierska spółka działająca w sektorze nieruchomości ogłosiła wezwanie na 41,44 mln akcji ECHO Investment, uprawniających do wykonywania 10,04 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Oferowana cena to 4,65 zł za walor.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR