12 najciekawszych propozycji portfelowych na sierpień wg DM mBanku

Biuro w cyklicznym raporcie na temat branży budowlanej wskazało pięciu faworytów. Przychylniejszym okiem maklerzy spoglądają na sektor deweloperów mieszkaniowych, dla których rok 2017 będzie kolejną odsłoną hossy.

Biuro w sierpniowym raporcie na temat branży budowlanej i deweloperskiej wskazało swoich faworytów. Na liście znalazło się w sumie 12 spółek. (Fot. stockwatch.pl)

Tego lata akcjonariusze spółek budowlanych nie zaliczą do udanych. Notowania zdecydowanej większości reprezentantów branży zamknęło lipiec na minusie, a WIG-Budownictwo był jednym z najsłabszych indeksów sektorowych na GPW, (-5,6 proc. m/m vs. WIG: +2,4 proc.) i to mimo poprawy oceny ogólnego klimatu w budownictwie. Zdaniem DM mBanku za korektą notowań stoją przede wszystkim obawy o słabe wyniki branży w II kwartale 2017 r., rentowność sektora w obliczu presji płacowej i spadającą dostępność wykwalifikowanych pracowników oraz niepewność o fundusze unijne dla Polski w kontekście sporu o Sąd Najwyższy.

– Wyniki sektora za 2Q’17 powinny być słabe. Szacujemy, że EBITDA sektora spadła w minionym kwartale o ok. 30 proc. r/r (pomijając Budimex), a największe rozczarowanie może mieć miejsce w spółkach budownictwa kolejowego (Trakcja, Torpol, ZUE), w przypadku których istnieje ryzyko obniżenia naszych prognoz na 2017 r. (aktualizacji dokonamy w najbliższym czasie). – czytamy w raporcie DM mBanku.

DM mBanku uważa, że wyniki sektora znacznie poprawią się w II połowie roku, dlatego nie wykluczają, że obecny spadek kursów może być okazją do kupna.

– Wykonanie całorocznej prognozy EBITDA’17 po 1H’17 szacujemy na niskie 25 proc. (pomijając Budimex) vs. średnio 39 proc. minionych czterech latach. Obserwowany spadek kursów spółek budowlanych i publikacje słabych wyników 2Q’17 będą okazją do przeważenia sektora przed oczekiwaną przez nas poprawą wyników w 2H’17. – uważają maklerzy.

Biuro za najciekawsze propozycje inwestycyjne w branży budowlanej uważa Elektrobudowę, Unibep, Erbud, Torpol oraz Budimex.

Źródło: ATTrader.pl

– Spadek kursu Erbudu przy jednoczesnym wzroście Unibepu, zatarł dysparytet w wycenie obu spółek na P/E (11-12x). Lipiec 2017 r. był drugim z rzędu bardzo udanym miesiącem pod względem pozyskanych zamówień: 233 mln zł w Erbudzie, 170 mln zł w Unibepie. >> Torpol jest według nas najtańszą spółką z ekspozycją na rynek kolejowy. Backlog w wysokości 3,1 mld zł, pozyskany przy relatywnie dobrych cenach, w 100 proc. zabezpiecza nasze prognozy przychodów na ’18-19. Poprawy w wynikach spodziewamy się jednak po 2Q’17, który wynikowo będzie jeszcze mocno rozczarowującym kwartałem. – wskazują eksperci.

Przychylniejszym okiem biuro spogląda na deweloperkę, której sprzyja otoczenie makroekonomiczne. Maklerzy zwracają uwagę, że spółki z branży mieszkaniowej zaprezentowały bardzo dobre dane sprzedażowe za II kwartał.

– Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych wzrosła w 2Q’17 o 21 proc. r/r (vs. +17 proc. na całym rynku), a w 1H’17 o 23 proc. r/r. Nasza całoroczna prognoza sprzedaży sektora jest wykonana w 50 proc. Spółkami, które dostarczyły w ostatnich tygodniach argumentów do podniesienia prognoz finansowych na ’18-19 są Lokum (świetna sprzedaż) oraz Dom Development (akwizycja Euro Styl, przyspieszenie inwestycji i zakup gruntu na Żoliborzu). – wskazują maklerzy DM mBanku.

Eksperci jednocześnie zaznaczają, że oferta mieszkań na największych rynkach pozostała stabilna w 2Q’17, a efektywność sprzedaży lokali wzrosła r/r o 4 p.p. do 35 proc. Ceny sprzedawanych mieszkań rosły średnio w tempie 2,7 proc. r/r, przy czym w Trójmieście, gdzie efektywność sprzedaży była najwyższa ceny wzrosły w 2Q o 8,7 proc. r/r.

– Wyniki deweloperów mieszkaniowych za 2Q’17 będą relatywnie słabe ze względu na 13-proc. spadek przekazań mieszkań r/r. Z perspektywy całorocznych prognoz nie ma to większego znaczenia. W 2H’17 dynamika przekazań wyniesie ok. +40 proc., co przełoży się na silny wzrost zysku sektora, notowanego na P/E’17=8,9x oraz P/E’18=6,8x. – dodają maklerzy.

Na liście faworytów z branży deweloperskiej biuro wymienia LC Corp, Lokum Deweloper, Atal, Robyg, Dom Development, Archicom oraz Echo Investment.

Roczne stopy zwrotu z akcji poszczególnych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, budimex, domdev, echo, elbudowa, Erbud, lccorp, lokum, robyg, Torpol, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Echo chce kontynuować politykę dywidendową w odniesieniu do 2020 r.

  ECHO Investment będzie kontynuowało politykę dywidendową w odniesieniu do 2020 r., wynika ze słów prezesa Nicklasa Lindberga.

 • Atal miał ponad 82 mln zł zysku netto w I-III kw. 2020 r.

  ATAL odnotował 82,42 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w okresie I-III kw. 2020 r. wobec 68,46 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • 10 spółek, które jeszcze w tym roku wypłacą dywidendę

  W ostatnich tygodniach 2020 roku garść spółek planuje wypłatę dywidendy. W kalendarium jest jeszcze 10 propozycji, z czego dwie to dywidendy o dwucyfrowej stopie. StockWatch.pl sprawdził, które spółki sypną groszem na święta.

 • Budimex miał 146,5 mln zł zysku netto w III kwartale

  BUDIMEX odnotował 146,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 65,03 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie w środę rano o 4,82 proc., a za jedną akcję płacono 250 zł.

 • Czarne konie sezonu wyników za III kwartał Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR