12 najciekawszych propozycji portfelowych wg DM mBanku z branży budowlanej i deweloperskiej

Wobec narastających problemów rynku budowlanego analitycy DM mBanku za najciekawsze propozycje portfelowe uważają spółki z relatywnie krótkimi backlogami: Unibep i Erbud oraz z relatywnie wysokimi rezerwami z lat ubiegłych: Budimex i Elektrobudowę. Więcej okazji inwestycyjnych widzą za to w sektorze deweloperów mieszkaniowych.

– Uważamy, że dokonana przez nas w IX’17 korekta prognoz części spółek z sektora była niewystarczająca w obliczu narastających problemów, wynikających ze wzrostu cen i spadku dostępności materiałów oraz pracowników. Presja kosztowa w branży powinna utrzymać się w 2018 r. utrudniając osiągnięcie satysfakcjonujących marż na bieżących (wysokich) portfelach zamówień. W okresie teoretycznie niższej walki konkurencyjnej w 2H’17 liczba zwycięskich ofert, złożonych przez spółki giełdowe, była umiarkowana – czytamy w raporcie z 24 października.

Biuro preferuje spółki z relatywnie krótkimi backlogami (Unibep, Erbud) oraz relatywnie wysokimi rezerwami z lat ubiegłych (Budimex, Elektrobudowa), w których ryzyko istotnych korekt prognoz jest niższe i zdyskontowane przez kursy akcji. Najciekawsze propozycje portfelowe wg DM mBanku to Elektrobudowa, Unibep, Erbud, Budimex.

Natomiast najciekawsze propozycje portfelowe wśród deweloperów według analityków mDM to LC Corp, Lokum Deweloper, Atal, Robyg, Dom Development, Archicom, Echo i Capital Park.

Sprzedaż mieszkań wśród deweloperów giełdowych wzrosła w 3Q’17 o 29 proc. r/r, co jest najwyższą dynamiką od 8 kwartałów i wyższą niż na szerokim rynku (+20 proc.). Po 9 miesiacach nasza całoroczna prognoza jest wykonana w 77 proc. – argument do podniesienia prognoz. Wysoka efektywność sprzedaży (ok. 30 proc.), powoduje presję na wzrost cen mieszkań. Spodziewamy się utrzymania powyższej tendencji w najbliższych kwartałach. Sprzedaż mieszkań wśród preferowanych przez nas deweloperów przekroczyła oczekiwania w Archicomie, Lokum, Dom i Robygu (historyczne rekordy) oraz była zgodna z oczekiwaniami w LC Corp i Atalu – napisali analitycy.

Biuro zwraca uwagę, że Lokum pozostaje najtańszym na P/E’18-19 deweloperem mieszkaniowym (~5,0x). Kolejne są LC Corp, Archicom i Robyg (~6,0x), Atal (~8,0x) oraz Dom [Development] (~9,0x). We wszystkich powyższych spółkach maklerzy widzą szansę na podniesienie prognoz, zakładając że tendencje rynkowe nie ulegną istotnej zmianie w 4Q’17.

– Wzrost kursu LC Corp o 30 proc. m/m nie wyczerpuje potencjału spółki, pozostającej jednym z naszych top picków. Argumentami do dalszego wzrostu są: (1) niski P/BV=0,8x, (2) spodziewane bardzo dobre wyniki 3Q’17, (3) prezentacja strategii i polityki dywidendowej po ukonstytuowaniu nowej rady nadzorczej. W Przeglądzie miesięcznym (2 października) podnieśliśmy prognozy ZN’17-19 Echo o 27 proc. rekomendując kupno dewelopera. Spadek kursu o 20 proc. m/m jest związany z podażą 33 proc. akcji przez akcjonariusza większościowego, a fundamenty uzasadniają wyższą wycenę. Echo oferuje najwyższy DYield’18 w sektorze (10,8 proc.). Grono atrakcyjnych deweloperów uzupełnia Capital Park, który wciąż jest notowany na bardzo niskim P/BV=0,6x. Przedstawione na konferencji cele na 2018 r. wyraźnie przewyższają nasze oczekiwania, o czym szerzej pisaliśmy w Przeglądzie miesięcznym (2 października) – czytamy dalej w raporcie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, Atal, budimex, CPGROUP, domdev, echo, elbudowa, Erbud, lccorp, lokum, robyg, unibep, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Echo chce kontynuować politykę dywidendową w odniesieniu do 2020 r.

  ECHO Investment będzie kontynuowało politykę dywidendową w odniesieniu do 2020 r., wynika ze słów prezesa Nicklasa Lindberga.

 • Atal miał ponad 82 mln zł zysku netto w I-III kw. 2020 r.

  ATAL odnotował 82,42 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w okresie I-III kw. 2020 r. wobec 68,46 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

 • 10 spółek, które jeszcze w tym roku wypłacą dywidendę

  W ostatnich tygodniach 2020 roku garść spółek planuje wypłatę dywidendy. W kalendarium jest jeszcze 10 propozycji, z czego dwie to dywidendy o dwucyfrowej stopie. StockWatch.pl sprawdził, które spółki sypną groszem na święta.

 • Budimex miał 146,5 mln zł zysku netto w III kwartale

  BUDIMEX odnotował 146,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 65,03 mln zł zysku rok wcześniej. Kurs akcji spółki rośnie w środę rano o 4,82 proc., a za jedną akcję płacono 250 zł.

 • Czarne konie sezonu wyników za III kwartał Na warszawskiej giełdzie ruszyła karuzela raportów za III kwartał, czyli okres, w którym gospodarka podnosiła się w wielkiego lockdownu. StockWatch.pl sprawdził, które branże oraz spółki najlepiej poradziły sobie w tym trudnym okresie i mogą sprawić niespodziankę w najnowszych sprawozdaniach.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR