13 spółek na dywidendowym dopalaczu

Dobre wyniki za IV kwartał 2012 roku to towar deficytowy, ale sowita dywidenda z całorocznego zysku już nie. Spółki grosza nie żałują, a na rynku trwa licytacja kto da więcej. StockWatch.pl przygotował listę gorących propozycji z mijającego tygodnia.

W kończącym się sezonie wyników dopalaczem dla kursów stała się kwestia wypłaty dywidendy. Szczególnie dotyczy to spółek, których wyniki były słabsze od oczekiwań. W czwartek na własnej skórze przekonały się o tym Netia oraz PGE. Podobna sytuacja miała miejsce podczas publikacji raportu PZU i sporej grupie mniejszych spółek. Okazuje się, że zapowiedź sowitej dywidendy jest w stanie zrekompensować gorycz słabych wyników.

W czwartek o magii dywidendy przekonał się kurs PGE. Energetyczna spółka wcześniej doznała bolesnej przeceny po zapowiedzi pogorszenia wyników w IV kwartale. To od razu zrodziło obawy o możliwość wypłaty niższej premii z zysków. Jednak w czwartek zostały one rozwiane. PGE pomimo wysokich strat w IV kwartale zarekomendowało wypłatę 0,86 zł na akcję. Stopa dywidendy na poziomie ponad 5 proc. okazała się prawdziwym antidotum na spadki. W efekcie kurs po porannej korekcie szybko wyszedł na plus i w ostatnich godzinach sesji zyskiwał 5 proc. Rynek gra pod możliwość wyższej wypłaty.

– Wyniki są dokładnie zgodne z konsensusem. Wolumenowo spółka rośnie jeśli chodzi o sprzedaż zarówno na rynku hurtowym, jak i dla odbiorców końcowych, co jest dobrą wiadomością. Same wyniki powinny przejść bez echa. Najważniejsza jest dywidenda. 1,6 mld zł to oficjalna propozycja. Rok temu Skarb Państwa wziął dużo większą dywidendę niż propozycja zarządu. Obecnie cash flow, gotówka i gotówka netto w spółce są na wyższym poziomie niż rok temu. Istnieje w mojej ocenie duża szansa, że końcowa wypłata dywidendy może być istotnie wyższa od propozycji zarządu. – ocenia Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK (PAP).

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach. >> Listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

W czwartek dobrze radziła sobie też Netia, która w IV kwartale miała stratę netto przypisaną akcjonariuszom na ponad 100 mln zł. Telekom chce hojnie obdarować swoich akcjonariuszy. Po środowej sesji spółka zakomunikowała, że w ramach skupu własnych akcji chce nabyć do 16.012.630 walorów, czyli 4,15 proc. kapitału. Zaproponowana cena to 8 zł, czyli blisko 80 proc. więcej niż wycena na zamknięciu notowań. W efekcie akcje Netii wzrosły o kilka procent przy sporych obrotach.

Dywidendowa gorączka nie ominęła PZU. Spółka jest świeżo po publikacji raportu rocznego. Ubezpieczeniowy gigant w IV kwartale zarobił o ponad 130 mln zł mniej niż zakładał to rynkowy konsensus. Mimo to wynik za cały 2012 rok okazał się rekordowy. Prezes PZU ocenia, że może teoretycznie przeznaczyć na wypłatę dywidendy cały zysk wypracowany w 2012 roku. Analitycy spodziewają się pokaźnej dywidendy. >> Zobacz także szczegółową analizę fundamentalną i wskaźnikową PZU w StockWatch.pl

– Zwracamy uwagę, że wynik netto spółki dominującej w 2012 roku wyniósł 2581 mln zł. Poziom ten będzie podstawą do wypłacenia dywidendy. Zakładamy, zgodnie z zapowiedziami zarządu, że (niemal) cały zysk zostanie przeznaczony na ten cel, co daje DPS na poziomie 30 zł na akcję. Przy obecnym kursie daje to stopę dywidendy na relatywnie wysokim poziomie około 7 proc. – przewiduje Trigon DM.

W tym tygodniu także wiele mniejszych spółek zgłaszało gotowość do dzielenia się zyskiem. Tu także mamy do czynienia z osładzaniem słabych rezultatów za miniony kwartał. W czwartek Robyg zaprezentował zaskakująco słabe wyniki. Deweloper w IV kwartale zamiast spodziewanego zysku zanotował stratę netto w wysokości 13,9 mln zł. Jednocześnie zarząd Robyga zapowiedział, że zarekomenduje wypłatę 0,08 zł dywidendy na jedną akcję. Poprzednio wypłacił 0,12 zł, a w 2011 r. 0,07 zł na akcję. Z kolei w środę przy okazji publikacji raportu Orzeł Biały wystąpił z propozycją wypłaty blisko 3,8 mln zł, czyli 0,22 zł na akcję. Pozostała część zysku ma trafić na kapitał zapasowy. Przy środowym kursie daje to stopę na poziomie 1,3 proc. Dla porównania z zysku za 2011 rok Orzeł Biały wypłacił 0,75 zł na walor. W IV kwartale wyniki spółki specjalizującej się w recyklingu zużytych akumulatorów cechował duży spadek zysków. Kurs Orła Białego szybko otrząsnął się po słabych wynikach i w czwartek kontynuuje kilkumiesięczną wspinaczkę. Inaczej na czwartkowej sesji zachowują się akcje Robyga – kurs próbuje zminimalizować rozmiar przeceny.

Z uznanych giełdowych marek chęć podzielenia się zyskiem zgłosił Wawel. Zarząd spółki rekomenduje wypłatę z zeszłorocznego zysku blisko 21 mln zł w formie dywidendy, co daje 14 zł na akcję. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 24 maja, a dzień jej wypłaty to 12 czerwca 2013 r. Spółka podała również, że z zysku netto za 2012 r. w kwocie 66,7 mln zł aż 45,7 mln zł zostanie przekazane na kapitał zapasowy. Wawel jeszcze nie chwalił się wynikami za IV kwartał. Raport roczny poznamy 15 marca. >> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

– Informacja pozytywna z dwóch względów. Wysokość dywidendy jest wyższa od ubiegłorocznej o 27,3 proc. oraz z komunikatu można wyczytać, iż zysk netto w 2012 roku wyniósł 66,7 mln zł, co oznacza wzrost na poziomie 17,7 proc. r/r względem 56,7 mln zł zysku w 2011 roku. Nasze szacunki zawarte w grudniowym raporcie analitycznym mówiły o wypracowaniu przez spółkę 64,6 mln zł zysku, z którego wypłacone zostanie 11 zł dywidendy na akcję. – ocenia Marcin Stebakow, analityk DM Banku BPS.

Na zastrzyk gotówki mogą liczyć także akcjonariusze Zakładów Chemicznych Police. Spółka w ostatnich latach nie wypłacała dywidendy, ale tym razem zmieniła zdanie. Police zarekomendowały przeznaczenie na ten cel 50,25 mln zł z ubiegłorocznego zysku. To dałoby na akcję 0,67 zł i stopę na poziomie ponad 4 proc. Z kolei ciągłość dzielenia się dywidendą chce zachować Impel. Spółka zgłosiła chęć wypłaty 1,50 zł na walor, czyli tyle samo co w ubiegłym roku. Łącznie na dywidendę ma trafić 19,3 mln zł. Z zysku za 2010 rok Impel wypłacił 2 zł na akcję. Politykę dywidendową chce realizować także Enea. Zarząd energetycznej spółki zamierza w tym roku wypłacić 156,8 mln zł, czyli 0,36 zł na akcję (stopa 2,3 proc.). Z zysku za 2011 r. w ramach dywidendy Enea wypłaciła 0,48 zł jedną akcję. Polityka dywidendowa spółki przewiduje wypłatę akcjonariuszom od 30 do 60 proc. jednostkowego zysku netto.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Także wśród reprezentantów sektora bankowego pojawiły się deklaracje dywidendowe. Zarząd Handlowego rekomenduje, by z zysku osiągniętego w 2012 roku na dywidendę trafiło 756,5 mln zł, co daje 5,79 zł na akcję i stopę bliską 6 proc. Proponowanym dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 5 lipca, a terminem jej wypłaty to 30 sierpnia 2013 roku. Na ten cel trafić ma 75 proc. zysku osiągniętego w 2012 roku. Przed rokiem spółka przekazała równo połowę zysku netto na dywidendę. Natomiast zarząd Getin Holdingu rekomenduje, by z zysku osiągniętego w 2012 roku w ramach premii dla akcjonariuszy przeznaczyć 73,1 mln zł. Pozostała kwota, 452,4 mln zł, ma trafić na kapitał zapasowy spółki. Na każdą akcję Getin Holdingu przypadnie około 0,10 zł dywidendy (stopa 3,5 proc.).

Na początku tego tygodnia Arctic Paper wyraził chęć wypłaty 0,15 zł dywidendy na akcję (stopa 2,1 proc.). Z zysku za 2011 rok było to 0,18 zł na akcję. Natomiast zarząd Leny Lighting proponuje, by z zysku netto za 2012 rok spółka wypłaciła 0,20 zł dywidendy na walor (stopa 6,4 proc.). Z zysku netto za 2011 rok Lena Lighting przeznaczyła 0,15 zł, a z zysku za 2010 roku 0,10 zł dywidendy na akcję.

>> Na koniec każdego tygodnia zbieramy najciekawsze propozycje spółek dotyczące wypłat dywidend:

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT arctic, Enea, Getiin, handlowy, impel, Lena, netia, orzbialy, PGE, Police, PZU, robyg, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Enea utworzyła odpisy obciążające wynik netto grupy na ok. 780 mln zł

  ENEA utworzyła odpis aktualizujący wartość udziałów w spółce ENEA Wytwarzanie oraz odpisy związane z pożyczką i zobowiązaniem Enei względem Energi do zwrotu połowy pożyczek wraz z odsetkami, udzielonych przez ten podmiot do Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Odpisy spowodują zmniejszenie zysku netto spółki o ok. 674 mln zł oraz zysku netto jej grupy kapitałowej o ok. 779 mln zł.

 • PGE zdecydowała o sprzedaży spółki zależnej PGE Paliwa

  Polska Grupa Energetyczna zdecydowała o sprzedaży spółki zależnej PGE Paliwa (dawniej EDF Paliwa - przed przejęciem polskich aktywów EDF przez PGE w listopadzie 2017 roku) i rozpoczęła proces negocjacji z podmiotami zainteresowanymi jej zakupem.

 • Czarne konie sezonu wyników za II kwartał

  Historycznie to będzie jeden z najciekawszych sezonów raportowych od lat. Tylko nieliczne spółki z GPW pokażą pozytywne niespodzianki w sprawozdaniach. StockWatch.pl sprawdził, kto zdaniem ekspertów może okazać się czarnym koniem sezonu wyników za II kwartał.

 • Enterprise Investors sprzedał PGE farmę wiatrową za 50 mln euro

  Polish Enterprise Fund VI, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, sprzedał farmę wiatrową Skoczykłody na rzez PGE Energia Odnawialna - spółki zależnej Polskiej Grupy Energetycznej. Wartość transakcji (enterprise value) wyniosła 50 mln euro.

 • Rada nadzorcza ZCh Police zawiesiła Annę Tarocińską w czynnościach członka zarządu

  Rada nadzorcza Grupy Azoty Zakładów Chemicznych POLICE zawiesiła Annę Tarocińską w czynnościach członka zarządu w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR