14 tłustych dywidend z kwietniowych rekomendacji

Lista spółek sygnalizujących gotowość do wypłaty dywidendy rośnie w zawrotnym tempie. W trzy tygodnie na rynek trafiło ponad 30 świeżych rekomendacji. Stopy dywidend wśród najhojniejszych propozycji zbliżają się do 9-10 proc.

Kwiecień przyniósł wysyp propozycji dywidendowych z pokaźną stopą. Spośród nieco ponad 30 najnowszych ofert w aż 14 stopa dywidendy przekracza próg 4 proc.

Na giełdzie dywidendowych rekomendacji ruch jak nigdy. Codziennie na rynek trafia po kilka nowych propozycji. Nie brakuje dobrych jak i złych informacji. Póki co, tych drugich jest znacznie mniej. Z ostatnich przykładów można wskazać kolejny rok pauzy KGHM-u oraz pierwszy od debiutu na GPW rok bez dywidendy Private Equity Managers.

To co szczególnie może cieszyć, to odsetek propozycji dywidendowych z pokaźną stopą. Spośród nieco ponad 30 najnowszych ofert w aż 14 stopa dywidendy przekracza próg 4 proc. Garść najhojniejszych propozycji zbliża się do 9-10 proc.

W kwietniu najwięcej ciekawych ofert przedstawili reprezentanci szeroko rozumianego sektora przemysłowego. Tu listę otwierają Mangata Holding i Grupa Kęty. Pierwsza z nich na 4. w swojej historii dywidendę chce przeznaczyć 30 mln zł, co daje 4,50 zł na akcję. Tegoroczna propozycja jest co prawda o połowę niższa niż rok wcześniej, ale po jesiennej przecenie akcji stopa dywidendy wynosi okazałe 6,3 proc. Na tegorocznej liście nie mogło zabraknąć Grupy Kęty, czyli spółki, która może się pochwalić jedną z najdłuższych historii wypłat. Na tegoroczną dywidendę zarząd chce przeznaczyć 214 mln zł, co daje stawkę 22,50 zł na akcję i stopę 6,6 proc. Proponowany dzień dywidendy to 22 sierpnia, a wypłata ma nastąpić w dwóch ratach: 5 września (7 zł) i 7 listopada (15,50 zł). Warto dodać, że w poprzednich dwóch latach Grupa Kęty płaciła jeszcze więcej, a stopy dywidend zbliżały się do 7 proc.

Zobacz aktualne kalendarium dywidendowe spółek notowanych na GPW >>> KLIKNIJ

Atrakcyjną dywidendę oferują też Odlewnie Polskie. Do podziału między akcjonariuszy ma trafić 6,2 mln zł, co daje 0,30 zł na akcję i stopę w okolicach 8,4 proc. Proponowany dzień dywidendy to 28 czerwca, a wypłaty 12 lipca. Ostateczna decyzja w sprawie podziału zysku zapadnie na walnym zwołanym na 6 maja. Polski producent odlewów z tworzyw odlewniczych ma za sobą lata restrukturyzacji prowadzonej na skutek niefortunnej przygody z opcjami walutowymi. Tegoroczna dywidenda – jeśli oczywiście zostanie uchwalona – będzie trzecią w ponad 20-letniej obecności spółki na GPW. W 2017 r. Odlewnie Polskie podzieliły między akcjonariuszy 4,1 mln zł (0,20 zł na akcję), a w ubiegłym roku 5,16 mln zł (0,25 zł/akcję).

Ciekawą ofertę przedstawił też Sonel. Producent aparatury pomiarowej dla elektroenergetyki i branży telekomunikacyjnej rekomenduje wypłatę 0,50 zł dywidendy na akcję. Przy obecnym kursie stopa sięga 7 proc. Tegoroczna dywidenda będzie pięciokrotnie większa niż rok wcześniej. Większą stawkę Sonel wypłacił tylko w 2016 r. (0,60 zł). Wówczas stopa dywidendy wyniosła 4,32 proc., ale też kurs akcji w tym czasie ustalał nowe rekordy – za jedną akcję płacono ponad 13 zł. Obecnie notowania są znacznie niżej, a jeden walor wyceniany jest na niecałe 7 zł.

Ekspresowo z tematem dywidendy uwinęła się PCC Rokita. W poniedziałek zarząd przedstawił rekomendację, we wtorek walne ją przegłosowało, a na koniec czwartkowej sesji ustalono komu i ile się należy (dzień dywidendy – 24 kwietnia). Dolnobrzeska spółka wypłaci w tym roku 164,98 mln zł z zysku za 2018 r., czyli 8,31 zł na akcję. Stopa dywidendy wynosi nieco ponad 9 proc. Gotówka pomniejszona o 19-proc. podatek pojawi się na rachunkach maklerskich już 8 maja. Identyczną pulę PCC Rokita przeznaczyła na wypłatę rok wcześniej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Z innych ciekawych propozycji z szerokiego rynku warto odnotować Makarony Polskie, Krka i AC Autogaz. Producent makaronów na 5. w swojej historii dywidendę chce przeznaczyć 2,3 mln zł, co daje 0,25 zł na akcję i stopę 5,4 proc. Z kolei słoweński producent leków między akcjonariuszy chce podzielić blisko 102 mln euro. Proponowana stawka na jedną akcję wynosi 3,20 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje 13,70 zł (stopa 5,25 proc.). Imponującą serię dywidend zamierza podtrzymać AC Autogaz. Producent instalacji gazowych do aut w tym roku oferuje 3,94 zł na akcję (stopa 7,9 proc.). Jeśli akcjonariusze przegłosują dywidendę, będzie to 9. z rzędu wypłata o stopie powyżej 5 proc.

W kwietniu garść ciekawych propozycji przedstawiły spółki budowlane i deweloperskie. Zarząd Budimeksu ogłosił, że będzie rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę 6,30 zł dywidendy na akcję. Do podziału trafi 160,8 mln zł, czyli jedynie połowa zysku netto za 2018 r. Tegoroczny wskaźnik payout ratio będzie najniższy historii spółki, ale stopa dywidendy i tak wyniesie 4,4 proc. Proponowany dzień dywidendy to 6 czerwca, a wypłaty – 19 czerwca.

Zyskiem podzielą się także branżowe maluchy. Zarząd Inpro zaproponował 0,25 zł na akcję z zysku za 2018 r. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi blisko 4,5 proc. Identyczną stawkę trójmiejski deweloper płacił w poprzednich dwóch latach. Branżową gratką jest propozycja Ulmy. Spółka budowlana na dywidendę chce przeznaczyć 30 mln zł, czyli 5,71 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 8,6 proc. Warto dodać, że tegoroczna dywidenda będzie 3. z rzędu o stopie powyżej 5 proc.

Dekalog giełdowego łowcy dywidend >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Listę kwietniowych propozycji zamykają giełdowi potentaci. Eurocash, który w marcu wypadł z indeksu WIG20, rekomenduje wypłatę 139 mln zł z zysku za 2018 r. Stawka na akcję wynosi 1 zł, co przy obecnym kursie daje stopę dywidendy w okolicach 4,4 proc. Eurocash od lat uchodzi za dywidendowego pewniaka. Tylko w poprzednich sześciu latach hurtownik wypłacał stawki w przedziale 0,70-1 zł na akcję, co dawało końcową wartość w przedziale 100-140 mln zł rocznie. Tegoroczna wypłata będzie 14. z rzędu wypłaconą przez Eurocash. Jeszcze większą pulę do podziału przygotował Play. W sumie do akcjonariuszy telekomu ma trafić 367,2 mln zł, czyli 1,45 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 5,8 proc. W poprzednim roku operator wypłacił po 2,57 zł na akcję.

Kwietniowym hitem dywidendowym okazała się propozycja PZU. Państwowy ubezpieczyciel do podziału między akcjonariuszy zarezerwował aż 2.418 mln zł. Stawka 2,80 zł jest o 30 groszy wyższa niż przed rokiem i przy obecnym kursie akcji daje stopę 6,5 proc. Zarząd PZU zaproponował, aby dzień dywidendy wyznaczyć na 14 sierpnia. Jeśli akcjonariusze na walnym zgromadzeniu zagłosują „za”, dywidenda w wysokości 2,80 zł (pomniejszona o 19-proc. podatek) pojawi się na rachunkach 5 września.

Szczodre dywidendy to wizytówka PZU. Państwowy gigant regularnie od debiutu na GPW dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, a kwoty za każdym razem liczone są w miliardach złotych. W ubiegłym roku PZU przeznaczył na dywidendę 2.159 mln zł. Akcjonariusze otrzymali po 2,50 zł na akcję. Rok wcześniej ubezpieczyciel wypłacił 1.209 mln zł dywidendy z zysku za 2016 r., co dawało stawkę 1,40 zł na walor.

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, budimex, eurocash, inpro, kety, krka, makaronpl, Mangata, odlewnie, PCCRokita, play, PZU, sonel, ULMA, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Na GPW szeroka przecena, kurs JSW zniżkował o blisko 10 proc.

  Po bardzo nerwowej nocy na Bliskim Wschodzie wraz z upływem kolejnych godzin sesji nastroje panujące w Europie stopniowo ulegały poprawie. Znaczna część indeksów Starego Kontynentu zdołała w połowie dnia wyjść powyżej kreski – w momencie zamknięcia sesji w Warszawie, niemiecki DAX zyskuje 0,7 proc. a francuski CAC40 0,2 proc. Uspokojenie nie dotarło jednak nad Wisłę, gdzie obserwowaliśmy spadki zarówno w segmencie małych, średnich, jak i dużych spółek.

 • Prognozy na 2020 rok: Jakie dywidendy wypłacą spółki z WIG20

  Według wyliczeń StockWatch.pl, w przyszłym roku nawet 15 spółek z prestiżowego indeksu GPW może wypłacić łącznie ponad 15 mld zł dywidend. Blisko połowę tej kwoty wyłożą firmy z sektora finansowego.

 • Ostrołęka znów budzi emocje, w grze Energa i Enea

  WIG20 próbuje przerwać serię sześciu spadkowych sesji i odbija od 2-miesięcznych minimów. W górę ciągnie go KGHM i PZU, ale losy sesji wciąż pozostają niepewne. Dziś gorąco jest też na akcjach Energi i Enei.

 • Łopiński: Nie należy spodziewać się zmian w składzie zarządu PZU

  Zmiany na kluczowych stanowiskach w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa mają się zakończyć po odejściu prezesów Banku Pekao i PL.2012+ (operatora stadionu PGE Narodowy), wynika z informacji money.pl. Jak powiedział portalowi Maciej Łopiński z rady nadzorczej PZU, w składzie zarządu PZU nie należy spodziewać się zmian.

 • Trump dolewa oliwy do ognia, ciąg dalszy spadków na Pekao, PZU i CCC Czerwień coraz mocniej rozlewa się po GPW. Powrót obaw przed eskalacją wojen handlowych, a przede wszystkim fatalnie zachowujące się rodzime banki i PZU, ściągają indeks WIG20 na dwumiesięczne minima.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR