4 dorodne rodzynki w wychudzonej branży spożywczej

Omawiane walory: , , ,

Spożywka w ostatnim kwartale mocno schudła za sprawą diety zafundowanej przez wysokie ceny surowców oraz rosyjskie embargo na mięso. Jednak eksperci z biur maklerskich znaleźli spółki, które nawet w trudnym okresie wyhodowały tłuste sadełko zysków.

W tym roku notowania subindeksu WIG-Spożywczy są na blisko 18-proc. minusie. Za tak słabym wynikiem stoją liczne problemy poszczególnych sektorów w branży spożywczej, na którą inwestorzy nagle stracili apetyt. Producenci słodyczy są do tyłu na wysokich cenach surowców, a sektor mięsny ma poważny problem z rosyjskim embargo. Na dokładkę, w tym roku Święta Wielkanocne wypadają w drugiej połowie kwietnia, wiec na efekty przedświątecznych zakupów w wynikach za I kwartał raczej nie ma co liczyć.

Eksperci z biur maklerskich są przekonani, że zyski z pierwszych trzech miesięcy będą chude. Ich zdaniem, zaciąganie pasa w największym stopniu dotyczyło spółek z cukierniczych oraz producentów wyrobów mięsnych. W drugim wypadku, poważnym problemem jest fakt wystąpienia niebezpiecznej choroby na terytorium naszego kraju.

– Pierwszy kwartał 2014 roku był generalnie słaby dla sektora spożywczego. Spółki cukiernicze zmagały się z wysokimi cenami surowców takich jak mleko, kakao czy tłuszcze. Na branżę mięsną niekorzystny wpływ miało rosyjskie embargo i choroba zwana afrykańskim pomorem świń. Takie sytuacje dziesiątkują nasz eksport. Produkcja w tej branży jest bardzo rozdrobniona i niewykluczone, że w tym roku dojdzie w niej do kilku upadłości. Szansą na przetrwanie może być konsolidacja. Do tego wynikom za I kwartał nie będzie sprzyjać fakt, że w tym roku Święta Wielkanocne wypadają w II kwartale. – ocenia Marcin Stebakow z DM BPS.

>> Wszystkie spółki z sektora spożywczego znajdziesz w jednym miejscu. >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych producentów żywności w StockWatch.pl

Rodzynkiem w sektorze cukierniczym może jednak okazać się Wawel. W zeszłym roku małopolska spółka wypracowała 96 mln zł zysku netto, co oznacza 24 proc. progres w ujęciu r/r. Zysk netto wzrósł o 21 proc., do 80,5 mln zł. Marcin Stebakow z DM BPS podkreśla, że ten producent słodyczy prowadzi duże inwestycje wykorzystując finansowanie z cash flow operacyjnego. Szansy na dalszy wzrost spółki upatruje w rozwoju eksportu. W zeszłym roku zagraniczna sprzedaż w ogólnych przychodach Wawelu stanowiła niewiele ponad 6 proc.

– Wzrost nawet o 2 punkty proc. będzie miał istotne przełożenie na marże. Szansą dla spółki jest też szybki rozwój sieci handlowych, gdzie jest obecna ze swoimi produktami. Należy zauważyć, że Wawel produkuje dla Biedronki. – dodaje analityk z DM BPS.

Marek Czachor z Erste Securities również wyróżnia Wawel i spodziewa w I kwartale po emitencie kontynuacji wzrostu przychodów i zysków. Wskazuje, że atutem spółki są także duże zasoby gotówki.

– Spółka posiada dużo gotówki. W mojej ocenie, mogłaby ją przeznaczyć na akwizycje. Bardziej skłaniałbym się ku przejęciu zagranicą, co mogłoby poprawić sprzedaż eksportową. – podsumowuje Marek Czachor.

>> To co najważniejsze na temat kondycji cukierniczej spółki znajdziesz tutaj. >> Zobacz obraz fundamentalny grupy Wawel serwisie StockWatch.pl

Inwestorzy jednak z pewnym niepokojem odebrali informację o tym, że podmiot kontrolowany przez Dariusza Orłowskiego sprzedał w ubiegłym tygodniu pokaźny pakiet akcji spółki Wawel. Wcześniej podobny ruch wykonał członek zarządu. Za dwa tygodnie odbędzie się walne zgromadzenie, na którym m.in. zdecydują o losach dywidendy.

Patrząc jednak na cały sektor, ekspert z Erste Securities potwierdza opinię Marcina Stebakowa. Nie liczy na kokosy w wynikach spółek cukierniczych.

Z trudną sytuacją zmaga się branża mięsna. Kłopoty rozpoczęły się od wprowadzenia uboju rytualnego, który zastopował eksport wołowiny do rynków muzułmańskich. Warto przypomnieć, że branży ciąży też embargo na polską wieprzowinę, którą wysyłamy na Wschód, co powoduje nadpodaż mięsa na krajowym rynku, która doprowadza do wojny cenowej i odbija się negatywnie na wynikach.

Mimo, iż atmosfera wokół sektora jest gęsta, to w kwietniowym raporcie analitycy DM mBanku wyróżnili spółkę Tarczyński i umieścili ją w gronie najciekawszych kandydatów do portfela z branży przemysłowej. W styczniowej rekomendacji biuro wyceniło akcje producenta kabanosów na 17,80 zł. Natomiast w zeszłym roku producent wędlin zanotował dwucyfrowe tempo sprzedaży – głównie dzięki nowoczesnym kanałom dystrybucji. Jednak prowadzona ekspansja w połączeniu z rosnącymi cenami wieprzowiny odbiły się na marżach. W 2014 roku spółka chce rozwijać eksport i koncentruje się na rynkach Europy Środkowej i Zachodniej. Ważnym zadaniem jest także dokończenie rozbudowy zakładu produkcyjnego w Ujeźdźcu, konieczne aby osiągać dalsze wzrosty sprzedaży. Tarczyński w raporcie podał, że z uwagi na realizowane inwestycje zarząd będzie wnioskował o przeznaczenie całego zysku jednostkowego na kapitał zapasowy.>> Zobacz także: Tarczyński inwestuje w rozbudowę zakładu i obiera kurs na zagranicę.

Inwestorzy z dużą uwagą będą też śledzić wyniki spółek rybnych. Na początku roku mocno w górę wyrwały notowania Graala. Okazuje się, że rynek liczy na dobre wyniki za I kwartał w tej spółce.

– Spodziewałbym się tego po Graalu. Liczę, że spółka w minionym kwartale zanotowała poprawę na poziomie przychodów oraz zysków w ujęciu r/r. Warto też zwrócić uwagę na atrakcyjną wycenę Graala. – mówi Marek Czachor.

Z pewnością na radarze inwestorów będzie Seko, który w zeszłym roku udowodnił, że stać go na skokową poprawę wyników. W 2013 roku spółka rybna wypracowała wzrost zysku operacyjnego do 7,1 mln zł (128 proc. r/r). Zysk netto skoczył o 155 proc. do 5,3 mln zł. Dynamicznej zwyżce zysków towarzyszył 2-proc. wzrost obrotów. Spółka blisko 90 proc. swojej produkcji kierowała na krajowy rynek. Warto jednak zaznaczyć, że coraz mocniejszy nacisk kładzie na rozwój eksportu, który w zeszłym roku skoczył o 27 proc. Szczególny jest dla nich rynek francuski i czeski. To właśnie tam spółka odnotowano najwyższy wzrost. Dobre wyniki Seko sprawiły, że w ciągu ostatniego roku akcje spółki zyskały blisko 150 proc.>> Odwiedź stronę analityczną spółki w serwisie.

wykres

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji czterech omawianych spółek indeksu WIG-Spożywcze oraz WIG na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT graal, seko, tarczynski, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR