6 faworytów Haitong Banku z branży technologii, mediów i telekomunikacji

Maklerzy w grudniowym raporcie utrzymali zalecenie kupuj dla akcji Cyfrowego Polsatu, Play, LiveChat, Wirtualnej Polski, Agory i Comarchu. Przysłowiową łyżką dziegciu w beczce miodu są niższe wyceny akcji.

Haitong Bank zaleca kupno Cyfrowego Polsatu, ale po cenie niższej niż dotychczas. Biuro w raporcie z 18 grudnia ścięło wycenę z 30,40 zł do 27,50 zł. Warto zauważyć, że rekomendacja powstała ponad tydzień po ogłoszeniu planu przejęcia notowanej na GPW Netii. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, analityka Haitong Banku, kupno właściciela ogólnopolskiej sieci, docierającej do ponad 2,5 mln lokalizacji w całej Polsce, to dobry ruch.

Wraz z przejęciem Netii, Cyfrowy Polsat wypełnia lukę w układance płatnej telewizji i telekomunikacji. Pomimo ok. 36-procentowej premii w porównaniu do ceny rynkowej zapłaconej za Netię – uważa Konrad Księżopolski z Haitong Banku.

>> Wynik nie taki dobry, jak go reklamują – omówienie sprawozdania finansowego Cyfrowego Polsatu za III kw. 2017 r.

Analityka przekonuje fakt, że Cyfrowy Polsat otwiera się na nową potencjalną bazę klientów z dużych miast oraz będzie w stanie efektywniej konkurować w segmencie B2B. Dodatkowo spółka zwiększa możliwości monetyzacji contentu telewizyjnego UEFA Champions League i dodaje pion telefonii stacjonarnej do aktywów płatnej telewizji i telekomunikacji. To z kolei pomoże rozładować rosnący przesyt danych w sieci LTE. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, planowane synergie Capex/EBITDA w wysokości 800 mln zł w latach 2019-2023 są możliwe do osiągnięcia. Analityk natomiast jest mniejszym optymistą niż sama spółka, jeżeli chodzi o oczekiwany termin wydania zgody na transakcję przez organy antymonopolowe w drugim półroczu 2018 r. Biorąc pod uwagę transakcję z Netią, Haitong Bank oczekuje, że dywidenda na akcję pozostanie na poziomie ok. 0,35 zł, a stopa dywidendy do roku 2019 wyniesie 1,4 proc.

Biuro stawia też na Play, ale z ceną obniżoną z 41,80 zł do 40,50 zł. Redukcja ceny związana jest z korektą prognoz analityków dotyczących EBITDA na lata 2017-2019, co z kolei wynika z większego niż oczekiwano negatywnego wpływu implementacji RLAH oraz obniżenia oceny dla całej grupy konkurencyjnej.

– Jednak nieco niższe prognozy nie zmieniają fundamentalnego oglądu na Play, który pozostaje pozytywny. Ostatnio przedstawione wyniki za trzeci kwartał br. pokazują, że Play potrafi znakomicie kontrolować koszty. Sieci przybyło 405 tys. nowych klientów, zaś ARPU r/r wzrosło o 1,6 proc., do 32,30 zł. Dodatkowo pomimo kosztów RLAH, które wyniosły 57 mln zł, oraz narastających kosztów jednorazowych związanych z IPO spółki w wysokości 70 mln zł, EBITDA wzrósł o 1,5 proc. r/r, zaś skorygowany EBITDA o 9,3 proc. r/r. To znacznie więcej niż u polskich konkurentów telekomunikacyjnych, którzy średnio zanotowali spadek EBITDA r/r o 10 proc. – podkreśla analityk Haitong Banku.

>> Perspektywy przed EURUSD – bezpłatny raport >>

Wysokie noty u brokera ma także Wirtualna Polska. Haitong Bank podtrzymał rekomendację kupuj, ale jednocześnie zredukował cenę docelową akcji do 54,90 zł (z 58,40 zł). Wynika to z obniżenia prognoz EBITDA na lata 2017-2019, za sprawą nieco słabszych niż pierwotnie zakładano wyników działu telewizyjnego i online. Z drugiej strony analitycy sądzą, że te słabsze rezultaty są obecnie z nawiązką wliczone w cenę akcji, a sytuacja już zaczyna się poprawiać. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, na dalszą poprawę wpływać będą zarówno stale rosnąca widownia WP TV, jak i optymalizacja wydatków operacyjnych na telewizję.

– Dodatkowo przełożą się na to potencjalna renegocjacja opłat emisyjnych z Emitelem i poprawa oglądalności reklam w internecie, co może zaowocować zmianą cennika reklam w sieci. Szczególnie kiedy cała branża przyjmie wspólne standardy oglądalności. Nie bez znaczenia pozostają również bardzo dobre wyniki działu e-commerce, które w 2018 r. i później mogą być wspierane przez wyższe wydatki konsumenckie związane z zakazem handlu w niedzielę. – uważa ekspert Haitong Banku.

W rezultacie analitycy Haitong Bank oczekują, że EBITDA spółki w 2018 r. wyniesie 154 mln zł, co oznacza 16-proc. wzrost w porównaniu z 2017 r. (133 mln zł). Przy takich wynikach Wirtualna Polska na lata 2017/18 wyceniana jest na 10,9-/9,5-krotność EV/EBITDA. To z kolei stanowi atrakcyjny poziom dla spółki z branży online i e-commerce, oferującej dynamikę wzrostu EBITDA na lata 2018/19 w wysokości 16 i 13 proc.

Kolejnym faworytem jest Agora. Biuro w aktualizacji raportu obniżyło cenę docelową akcji z 19,60 zł do 16,70 zł. Głównie za sprawą wyższych niż pierwotnie oczekiwano wydatków kapitałowych w latach 2018/20 – 68 mln zł wobec ok. 60 mln zł spodziewanych, zanim Agora ogłosiła plany dalszego rozwoju swojej sieci multipleksów. Analitycy spodziewają się dobrych wyników spółki za 2017 r. Przychody mają wynieść 1,16 mld zł, co oznacza spadek o 3 proc. r/r, a EBITDA 124 mln zł, wzrost o 8 proc r/r. Analitycy Haitong Bank spodziewają się, że EBITDA spółki w 2018 r. wyniesie ok. 129 mln zł, co oznacza wzrost o 4 proc. r/r.

– Ta prognoza wynika z faktu, że Agora zaksięguje 8,3 mln zł z jednorazowej sprzedaży ziemi w drugim kwartale 2018 r., a nie w czwartym kwartale br., jak pierwotnie oczekiwano. Mimo wysokiej bazy segment kinowy nadal rośnie (spodziewany wzrost w czwartym kwartale 2017 r. to 5 proc. r/r), ale ważkie pytanie na 2018 r. brzmi – jak wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę wpłynie na frekwencję w kinach. Pomimo dobrej sytuacji makroekonomicznej polski rynek reklamowy zachowuje się jak dotąd statycznie, co po części wynika z faktu, że w czwartym kwartale 2016 r. reklamodawcy zmniejszyli swoje budżety reklamowe na rok 2017 obawiając się o sytuację wewnętrzną i globalną. – czytamy w raporcie.

Zdaniem analityków sytuacja powinna się nieznacznie poprawić w 2018 r., ale nie zmieni to w sposób istotny modelu biznesowego Agory. Reklama zewnętrzna i radio powinny rosnąć wraz z całym rynkiem, prasa będzie nadal przeżywała strukturalny spadek, a internet przechodzi strukturalne zmiany i coraz ważniejsze stają się sprzedaż w modelu RTB oraz przenoszenie wydatków reklamowych do gigantów jak Facebook czy Google. W związku ze spodziewaną stabilizacją EBITDA w okolicy 125-130 mln zł w ciągu najbliższych trzech lat, Agora jest wyceniana na okres 2017/18 na atrakcyjnym poziomie 5,2-/4,7-krotności EV/EBITDA.

Biuro utrzymało też zalecenie dla Comarchu. Tu również wycena poszła w dół, z 252 zł do 232,20 zł. Pretekstem do aktualizacji było cięcie prognoz EBITDA na lata 2017-2019. Ograniczenie z kolei wynika z niższej niż oczekiwano rentowności – co jest efektem rosnącego udziału kontraktów publicznych w całości przychodów – i wyższych niż zakładano kosztów pracy, co związane jest z nieustającą presją płacową i oczekiwanymi zmianami w prawie pracy począwszy od roku 2019 (składki ZUS). Po spowolnieniu dynamiki Comarchu, jeżeli chodzi o stagnację w przychodach i rosnącą bazę kosztową, Konrad Księżopolski oczekuje, że spółka znacząco przyspieszy w 2018 r. dzięki ostatnio wygranym kontraktom.

Z uwagi na już dokonane inwestycje w siłę roboczą, Comarch nie będzie musiał w znaczący sposób zwiększać zatrudnienia. Oczekujemy, że wskaźnik lewarowania operacyjnego zwiększy EBITDA w 2018 r. o ok. 37 proc., do blisko 182 mln zł. To z kolei skutkuje atrakcyjnym wskaźnikiem EV/EBTIDA na poziomie 7,6-krotności. – uważają analitycy.

Dodatkowo Comarch prawdopodobnie znacząco obniży wydatki kapitałowe do ok. 50-60 mln zł, co powinno zaowocować znaczącymi wolnymi środkami pieniężnymi (FCF) na poziomie 120 mln zł i rentownością FCF w wysokości ok. 8,4 proc.

Stawkę zamyka LiveChat Software. Haitong Bank utrzymał zalecenie kupuj, jednak z ceną docelową obniżoną z 83 zł do 79 zł. Korekta to efekt cięcia prognozy kursu USD/PLN do 3,40 zł w latach 2018-2021 (wobec 3,80 zł). To zdaniem analityków będzie również miało lekko negatywny wpływ na marżę brutto, którą Haitong Bank obniżył w prognozowanym okresie o 2 proc. Z drugiej strony analitycy podnieśli średnią spodziewaną liczbę miesięcznych przyłączeń o ok. 50. Wynika to z lepszych niż oczekiwano średnich wyników przyłączeń od początku roku, które wynoszą 450 wobec 412 oraz oczekiwanego w 2018 r. dalszego przyspieszenia. Wpłynie na nie komercjalizacja nowych funkcji chatu na żywo (takich jak chat.io, bot.engine, marketplace itd). W perspektywie średnioterminowej Konrad Księżopolski oczekuje, że liczba przyłączeń netto będzie pokazywać wysoką dynamikę rozwoju LiveChat, przy jednoczesnym ustabilizowaniu się ARPU na poziomie ok. 94-95 dolarów. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom LiveChat Software

– To sugeruje brak konkurencji ze strony rozwiązań bezpłatnych (freemium). Inwestorzy zareagowali bardzo negatywnie na informację, że Facebook otwiera swoją platformą na czat i obawiają się, że klienci LiveChat w nieunikniony sposób przerzucą się na FB. Czat FB to największe zagrożenie dla rynku czatów na żywo freemium. Głównie dlatego, że lojalność jego klientów jest bardzo niska i rynek nie ma narzędzi analitycznych na czacie, które stanowią większość przewagi konkurencyjnej produktu LiveChat.- uważa Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku.

Jeżeli chodzi o liczby, to spółka, zdaniem analityków, jest wyceniana bardzo atrakcyjnie na EV/EBITDA w pierwszym i drugim pełnym roku na poziomie 15,3- i 13,1-krotności (62/58-proc. dyskonto w porównaniu do konkurencji). Dodatkowo LiveChat oferuje profil wzrostowy z trzyletnim CAGR na poziomie 25 proc., ale przy bardzo wysokiej rentowności EBITDA na poziomie ok. 65 proc. (wobec 25 proc. dla Atlassian lub 9 proc. dla LivePerson) oraz stopą dywidendy po pierwszym roku w wysokości 4,6 proc.

Jednocześnie biuro utrzymało zalecenie neutralnie dla akcji Orange Polska, Netii i Asseco Poland. W wypadku pierwszej spółki Haitong Bank podwyższył zalecenie ze sprzedaj i podwyższył cenę docelową akcji o 10 gr do 5,20 zł. W raporcie dla Netii biuro utrzymało zalecenie, ale podniosło cenę docelową akcji z 3,80 zł do 5,50 zł. Z kolei w wypadku Asseco Poland Haitong Bank obniżył cenę docelową akcji z 59,40 zł do 46,70 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, assecopol, comarch, CYFRPLSAT, Livechat, netia, oranfepl, play, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prezes i przewodniczący rady nadzorczej sprzedali 5 proc. akcji LiveChat za ponad 120 mln zł Prezes LIVECHAT Software Mariusz Ciepły oraz przewodniczący rady nadzorczej Maciej Jarzębowski w ramach procesu budowania przyspieszonej księgi popytu (ABB) sprzedali łącznie 1.287.500 akcji LIVECHAT Software po kursie 95 zł za sztukę. Wartość transakcji wyniosła 122,3 mln zł.
 • Haitong Bank zaleca kupno akcji Cyfrowego Polsatu

  Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku, w raporcie z 22 października podwyższył rekomendację dla Cyfrowego Polsatu do kupuj (poprzednio neutralnie), jednocześnie obniżając cenę docelową do 28,70 zł z 29,40 zł.

 • Prezes i przewodniczący rady nadzorczej sprzedają w ABB 5 proc. akcji LiveChat Software Prezes LIVECHAT Software Mariusz Ciepły oraz przewodniczący rady nadzorczej Maciej Jarzębowski rozpoczęli proces budowania przyspieszonej księgi popytu (ABB), której celem jest sprzedaż do 1.287.500 akcji spółki, stanowiących nie więcej niż 5 proc. udziału w kapitale i głosów. Rynkowa wartość wystawionego na sprzedaż pakietu to 139 mln zł.
 • Haitong Bank podwyższył rekomendację dla Wirtualnej Polski

  Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku, w raporcie z 21 października podwyższył rekomendację dla Wirtualnej Polski do Neutralnie (poprzednio Sprzedaj). Jednocześnie podwyższył cenę docelową do 75,10 zł z 60 zł.

 • WIG20 i trzech muszkieterów, w grze m.in. LiveChat i Benefit Systems

  Nowa fala nadziei na przyjęcie pakietu fiskalnego w USA, wsparła nastroje na globalnych rynkach akcji, przynosząc odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG20 odbija z 4,5-miesięcznych minimów, ciągnięty w górę przez Allegro, CD Projekt i Dino Polska. Dziś gorąco jest też na akcjach LPP, LIVECHAT i Benefit Systems.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR