6 spółek przed skokową poprawą zysków

Omawiane walory: , , , , ,

Pierwsze sprawozdania finansowe przygasiły entuzjazm inwestorów. Eksperci są zgodni, że sezon wyników będzie trudny, ale wystarczy przyjrzeć się bliżej ciekawym spółkom, by dostrzec kandydatów na wysokie dynamiki zysków. StockWatch.pl sprawdził o kim mowa.

W lipcu rynek jest surowym recenzentem wyników kwartalnych. Przekonał się o tym m.in. PKN Orlen, którego kurs akcji na widok papierowej, gigantycznej straty mocno wyhamował. We wtorek giełdowy nowicjusz, LiveChat Software mimo ponad 60-proc. przyrostu zysków też nie oparł się przecenie. Wprawdzie to dopiero początek sezonu wyników, ale już na jego starcie można odnieść wrażenie, że nie łatwo będzie o dynamiczne wzrosty notowań po publikacji dobrych raportów.

StockWatch.pl z pomocą maklerów rozejrzał się na rynku za kandydatami na gwiazdy tego sezonu. Według prognoz brokerów, wśród giełdowych firm znajdzie się kilka, które popiszą się trzycyfrową dynamiką zysków. Jednym z pierwszych wymienianych kandydatów jest Amica. Analitycy Millennium DM oszacowali, że zysk operacyjny producenta AGD skoczy w II kwartale o 123,9 proc. w ujęciu r/r do 25,9 mln zł. Natomiast zysk netto miałby zanotować prawie 230-proc. poprawę do poziomu 17,6 mln zł.

– Przychody spółki kolejny kwartał z rzędu powinny wzrosnąć o około 20 proc. r/r. Składa się na to głównie efekt przejmowania udziałów rynkowych po Fagorze na rynku polskim, który będzie miał miejsce do listopada bieżącego roku oraz współpraca z nowym dystrybutorem w Niemczech. Umocnienie rubla spowoduje, że również rynek rosyjski pokaże wzrosty, jednak będą one mniej imponujące, ok. 10 proc. Rentowność sprzedaży produktów marki Hansa będzie niższa niż przed rokiem, jednak w tym kwartale spółka nie zaksięguje strat finansowych z tytułu walut. Spadek rentowności w Rosji zniweluje rosnący udział sprzętu grzejnego w strukturze sprzedaży, dzięki czemu marża brutto na sprzedaży powinna być podobna do ubiegłorocznej. – przewiduje Millennium DM.

>> Sprawdź kiedy Twoje spółki podzielą się raportem za II kwartał 2014 r. >> Terminarz raportów finansowych spółek znajdziesz w serwisie StockWatch.pl

Wysokie dynamiki zysków to najlepsza recepta na szybki wzrost kursu akcji. (Fot. Daniel Paćkowski)

Wysokie dynamiki zysków to najlepsza recepta na szybki wzrost kursu akcji. (fot. Daniel Paćkowski)

Wysoko w rankingu najdynamiczniej zwiększających zyski powinni znaleźć się także deweloperzy mieszkaniowi. Jednym z faworytów jest Robyg. Analitycy DM BDM założyli, że w II kwartale zysk netto spółki wzrośnie o 206 proc. do 11,9 mln zł. Prognoza dla EBIT to plus 55 proc. i 18,1 mln zł. Analitycy zwracają uwagę, że Robyg jest giełdowym liderem branży deweloperów mieszkaniowych. W II kwartale spółka zakontraktowała 480 mieszkań, co oznacza wzrost o niemal 20 proc. r/r. W I półroczu deweloperowi udało się znaleźć nabywców na 1056 lokali, co jest najlepszym wynikiem wśród największych podmiotów notowanych na warszawskim parkiecie. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Dom Development z 863 mieszkaniami. Analitycy szacują, że kwartalny zysk netto tego dewelopera może zwiększyć się nawet ponad 200 proc., ale należy zaznaczyć, że w II kwartale 2013 roku mamy niską bazę (1 mln zł czystego zysku). Warto też przypomnieć, że zarząd spółki zasygnalizował po I kwartale, iż całoroczne wyniki w 50 proc. ukształtuje IV kwartał, zaś po 25 proc. będą zależeć od I kw. i III kwartału. Natomiast rezultaty II kwartału miały być w okolicy 0+. >> Monitoruj sytuację w branży z pomocą raportów branżowych firm analizujących rynek nieruchomości w Polsce

Imponująco wygląda natomiast prognozowana dynamika zysku netto dla ATM Grupa. Analitycy DM BDM przewidują ponad 650-proc. wzrost do poziomu 3,5 mln zł. Biuro spodziewa się po grupie dobrych rezultatów zarówno w obszarze produkcji jak i nadawania. Dodatkowo pozytywnie na wynik netto powinien przełożyć się rezultat AidemMedia.

Obecnie silnym czynnikiem wzrostowym budującym wartość ATM Grupa jest posiadany pakiet 50 proc. udziałów w AidemMedia. Przełom 2012/2013 roku przyniósł fundamentalne zmiany w sposobie działania tego podmiotu i nastąpiło zdecydowane wejście w produkcję lekkich gier dedykowanych na smartfony. W naszym modelu przyjmujemy, że AidemMedia za 2014 rok wypracuje około 10,4 mln złzysku netto. W chwili obecnej na kolejne lata nie uwzględniamy dalszej istotnej poprawy. Zwracamy jednak uwagę, że AidemMedia jest na dynamicznej ścieżce rozwoju i pozytywna materializacja dalszych zmian zachodzących w tym podmiocie może pozwolić nam w przyszłości na kolejne istotne korekty in plus. – prognozuje DM BDM.

Skokowy wzrost prognozowany jest też dla Otmuchowa. Analitycy Millennium DM szacują ponad 460-proc. wzrost zysku EBIT do poziomu 2,6 mln zł. Zysk netto miałby wynieść 1,7 mln zł wobec 0,1 mln zł straty z II kwartału 2013 roku. Biuro oczekuje, że sezonowość związana ze świętami Wielkanocy nie podziała pozytywnie na wyniki producenta słodyczy. Część przychodów z tego tytułu była widoczna już w I kwartale.

– Oczekujemy silnego wzrostu marży brutto (która rok temu była bardzo słaba) dzięki niższym cenom surowca i poprawie portfolio produktów od początku roku. Zakładamy poprawę do 21 z 19,1 proc. rok temu. Uważamy, że wyniki II kwartału mogą być rozczarowujące dla inwestorów, którzy liczyli na pozytywny efekt świąt, jednak nasze całoroczne prognozy są niezagrożone. – ocenia Millennium DM.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,81 przy średniej dla sektora 1,66 >> Analizę wskaźnikową Otmuchowa przed wynikami za II kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Rozmiarami poprawy powinno wyróżniać się także Grajewo. Prognoza DM BDM przewiduje progres zysku netto w ujęciu r/r o 276 proc. do 22 mln zł. Należy zauważyć, że spółka przez ostatnie dwa kwartały pracowała na pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych. Ceny płyt wiórowych na rynku niemieckim były stabilne kw/kw, a w relacji r/r wzrosły o 2,9 proc. (w EUR). Natomiast ceny drewna wzrosły o około 10 proc. r/r i zostały zrekompensowane wyższymi cennikami płyt.

– Poprawa marży będzie w dużej mierze wynikać z efektów szerokiego programu poprawy efektywności, czego nie doszacowaliśmy w wynikach za I kwartał 2014 r. Spółka przy okazji publikacji wyników za 2013 rok mówiła o około 10 mln zł oszczędności w całym roku. Tymczasem już po I kwartale były one zrealizowane i liczymy, że podobnie będzie w II kwartale. – przewiduje DM BDM.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji sześciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji sześciu omawianych spółek na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT amica, atmgrupa, domdev, grajewo, otmuchow, robyg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR