7 beneficjentów hossy w branży stalowej

Omawiane walory: , , , , , ,

Spółki stalowe nieoczekiwanie znalazły się w centrum uwagi. Hossa na rynku surowcowym zafundowała im jeden z najlepszych kwartałów w historii i wywindowała ceny akcji. Zdaniem Jakuba Szkopka z BM mBanku, dobra passa producentów stali i wyrobów stalowych potrwa jeszcze przynajmniej do wakacji.

stalprodukt,BOWIM,drozapol,mfo,jsw,cognor,hossa

Akcje spółek z branży hutniczej czy wyrobów stalowych są rozgrzane do czerwoności. Fot. Stalprodukt

Na rynkach surowcowych i towarowych drożeje niemal wszystko. Ceny miedzi, stali, cynku czy towarów rolnych notują wieloletnie szczyty lub biją rekordy. Co ciekawe, mimo drastycznych podwyżek cen, niektórych surowców wciąż brakuje, a firmy z takich branż jak automotive czy sprzętu AGD coraz głośniej sygnalizują problemy z zaopatrzeniem.

– Wzrosty na rynku stali mają wiele przyczyn. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w połowie ub.r. branża stalowa wystraszyła się gospodarczego lockdownu i hamującego popytu na stal. W efekcie zaczęto wyłączać huty wielkopiecowe. Pod koniec roku okazało się, że popyt wraca, a surowca zaczyna brakować. Oczywiście producenci zaczęli wznawiać produkcję, ale na efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Na to nałożyła się sytuacja w Chinach, gdzie już wcześniej z uwagi na normy emisji ograniczono produkcję lub wyłączono część pieców, skokowo wzrosły też ceny frachtu, a na dodatek dostawy zakłóciła blokada Kanału Sueskiego. To wszystko sprawiło, że na rynku mamy duże niedobory stali i wiele firm jak np. producenci sprzętu AGD czy branży automotive już mają problemy z produkcją – komentuje Jakub Szkopek, analityk BM mBanku.

O tym jak bardzo I kwartał był udany dla branży stalowej i producentów wyrobów stalowych można było się przekonać jeszcze pod koniec kwietnia, gdy wstępne dane opublikował MFO. Producent zimnogiętych profili stalowych zanotował 176,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli o ponad 60 proc. względem średniej z 3 lat i 18,97 mln zł zysku netto (+114 proc. względem średniej z 3 lat). W kolejnych dniach trend potwierdził BOWIM, którego kurs akcji dosłownie wystrzelił po informacji, że w I kwartale przychody wyniosły 425 mln zł (+97,4 mln zł r/r), zysk operacyjny 46,6 mln zł (+40,6 mln zł r/r), a zysk netto 30,6 mln zł (+28,6 mln zł r/r). Dobrze wypadł też Cognor Holding, który zanotował ekstra zyski na złomie, którego cena w ciągu kilku miesięcy również mocno podskoczyła.

– Ceny stali i złomu w krótkim czasie mocno podskoczyły. W efekcie w I kwartale krajowe spółki zanotowały pozytywny efekt FIFO, czyli sprzedawały zapasy towarów zakupionych po niższych cenach. W 2Q’21 ceny produktów stalowych dalej rosną, więc praktycznie efekt na zapasach został zmonetyzowany – dodaje Jakub Szkopek.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W poniedziałek o ponad 6 proc. drożeją akcje Stalproduktu. To reakcja na opublikowane jeszcze w piątek po sesji cząstkowe dane za I kwartał, które oczekiwania rynkowych ekspertów zostawiły daleko w tyle. Według raportu, Stalprodukt miał 82,2 mln zł zysku netto i 107,5 mln zł zysku operacyjnego. W obu wypadkach był to wynik o 160 proc. lepszy r/r.

– Poprawa wyników skonsolidowanych spowodowana jest przede wszystkim uzyskanym wynikiem w Segmencie Cynku w relacji do okresów porównawczych oraz poprawa sytuacji i wyników w Segmencie Profili. Ponadto należy zaznaczyć, iż wpływ salda zdarzeń jednorazowych na skonsolidowany wynik na działalności operacyjnej w okresie 1Q’21 wyniósł dla grupy kapitałowej 6,8 mln zł – komentują eksperci z DM BDM.

Producenci stali oraz wyrobów stalowych zaliczyli jeden z najlepszych kwartałów w historii. W miesiąc kurs akcji BOWIM-u urósł o 86 proc., Drozapolu-Profil o ponad 70 proc., Stalprofilu o 25 proc., Stalproduktu o 23 proc., a MFO o 18 proc. Statystyki za miniony kwartał czy półrocze są jeszcze wyższe. Rynek wydaje się więc rozgrzany do czerwoności, co przyznają sami przedstawiciele spółek. Z drugiej strony, mimo wzrostu cen popyt na wyroby stalowe utrzymuje się na wysokim poziomie i niewiele wskazuje na to, aby miał szybko spaść.

– Czy rynek akceptuje wysokie ceny stali? W tej chwili, jest „takie szaleństwo”, że rynek wszystko akceptuje. W przypadku blachy HRC przyjmowane są zamówienia na listopad. Cognor nie jest zainteresowany kontraktować na tak długo. 2Q’21 jest sprzedany więc będzie to dobry wynikowo okres. (…) Motoryzacja w pewnym momencie szła bardzo dobrze, ale obecnie spółka znowu widzi „szaleństwo” na prętach i podniosła ceny zgodnie z rynkiem na czerwiec o 320 zł/t. Koszt pręta w budowie mieszkania obecnie to ok. 80 zł/m2, więc spółka nie sądzi, że wysokie ceny zatrzymają inwestycje w budownictwie. (..) Jeśli w 2Q’21 spółka nie poprawi tych rekordowych wyników z 1Q’21, to nie będą one dużo od niego odbiegały – powiedział przedstawiciel Cognor Holdingu podczas konferencji prasowej.

W podobnym tonie wypowiada się ekspert BM mBanku. Zdaniem Jakuba Szkopka, dobra passa wcale nie musi zakończyć się na udanym I kwartale. Perspektywy dla rynku stali na najbliższe miesiące pozostają pozytywne. W szerszej perspektywie wyzwaniem dla spółek przemysłowych na 2022 rok są obserwowane wzrosty cen energii elektrycznej.

– II kwartał również dobrze zapowiada się dla branży. Ceny z tygodnia na tydzień rosną. Oczywiście nie są to tak dynamiczne ruchy jak w I kwartale, ale wciąż są zauważalne. Perspektywy dla cen stali pozostają pozytywne. Sądzę, że do wakacji trend wzrostowy utrzyma się na rynku – uważa ekspert BM mBanku.

Ceny węgla koksującego i rudy żelaza w Chinach oraz cena złomu stalowego w Rotterdamie (USD/t). (Źródło: BM mBanku)

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Pośrednio beneficjentem sytuacji na rynku stali jest też JSW, czyli producent koksu niezbędnego do produkcji surowca. W Chinach po lokalnej korekcie ceny koksu znów rosną. Jak zaznacza ekspert, obecnie jesteśmy już po drugiej podwyżce przeprowadzonej przez koksownie.

– Chiny ograniczyły produkcję koksu i z światowego eksportera stały się jego importerem. To w naturalny sposób wywindowało ceny do rekordowych poziomów. Jeszcze w grudniu 2020 za tonę koksu w Europie płacono 220 USD/t, a w kwietniu ceny doszły do 395 USD/t. – komentuje Jakub Szkopek, analityk BM mBanku.

Półroczne stopy zwrotu. Kliknij, aby powiększyć.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Bowim, COGNOR, DROZAPOL, jsw, mfo, Stalprod, Stalprofi)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR