7 ciekawych spółek na złotą jesień w portfelach maklerów

Październikowe wzrosty na GPW idą w parze z kolejną falą wysokich rekomendacji. StockWatch.pl w oparciu o najnowsze raporty sprawdził, które spółki zdominują portfele maklerów w końcówce 2016 roku.

Wśród blue chipów gorącym tematem są akcje PZU. Październikowy zryw na kursie największego polskiego ubezpieczyciela to zasługa nowej polityki dywidendowej. Sentyment do spółki poprawiła też wysoka rekomendacja Haitong Banku. Analitycy biura co prawda zredukowali cenę docelową z 43 zł do 30 zł, ale utrzymali zalecenie kupuj. Potencjał kursu względem ceny z rekomendacji to około 15 proc. Eksperci są zdania, że ogłoszona niedawno polityka dywidendowa powinna rozwiać długoterminowe obawy inwestorów o dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Analitycy wskazali także, że PZU oferuje stopę dywidendy za rok 2016 o punkt procentowy wyższą niż konkurenci. Niedawno przedstawiciel DM mBanku na łamach StockWatch.pl prognozował, że w scenariuszu z akwizycją Pekao, ubezpieczyciel na przyszłoroczną dywidendę przeznaczy połowę zysku netto lub nieznacznie więcej. Jeśli natomiast przejęcia nie będzie, to dywidenda może mieścić się w przedziale 80-90 proc. zysku, co mogłoby dać kwotę 1,80-2,10 zł na akcję – stopa 6,8-8 proc. Sam ubezpieczyciel w nowej polityce dywidendowej na lata 2016-2020 zakłada przeznaczenie na ten cel co najmniej 50 proc. zysku. Plan w założeniach jest zbliżony do poprzedniego.

Wysokie noty u maklerów ma także Alior Bank. Analitycy Citigroup podwyższyli zalecenie z neutralnie do kupuj. Z drugiej strony Erste właśnie przyciął zalecenie z kupuj do trzymaj, a cenę docelową z 67,80 zł do 47,10 zł. Na rynku już od pewnego czasu trwają dywagacje, że w krótkim terminie na notowaniach banku zaciąży potencjalne przejęcie Raiffeisen Polbanku, co wiązałoby się z kolejną emisją akcji. Wspomniany Erste zachowuje powściągliwość także wobec innych banków. Broker zaleca jeszcze trzymanie akcji BZ WBK, w wypadku reszty rekomendacje brzmią redukuj bądź sprzedaj.

Instal Kraków - wyniki. Źródło: Omówienie sprawozdania przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Instal Kraków – wyniki. Źródło: Omówienie sprawozdania przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Analitycy DM BDM w swoich najnowszych raportach zwrócili uwagę na atrakcyjne wyceny spółek budowlanych. Pierwsze wskazanie padło na Instal Kraków. Nowa wycena biura to 19,90 zł za akcję, co daje 35-proc. potencjał względem kursu giełdowego. Analitycy spodziewają się, że w II półroczu Instal Kraków podtrzyma pozytywną tendencję wynikową. W raporcie zwrócono uwagę, że zarząd koncentruje się obecnie na dochodowych liniach biznesu (deweloperka w Krakowie, rynek niemiecki), a w segmencie budowlanym selektywnie podchodzi do przetargów, oczekując głównie na zlecenia w segmencie wodno-ściekowym. Instal ma za sobą kiepski 2015 rok, kiedy na wynikach zaważyły słabe kontrakty energetyczne, a obecny rok jest okresem wychodzenia na prostą.

Na listę życzeń maklerów z DM BDM trafiły przecenione akcje Mostostalu Zabrze. Biuro obniżyło cenę docelową aż o 40 proc. 1,40 zł i zmieniło zalecenie z trzymaj na kupuj. Obecnie potencjał kursu akcji względem wyceny analityków wynosi ponad 9 proc. Dotychczas balastem dla notowań spółki były słabe wyniki (cztery z rzędu kwartały, w których raportowana EBITDA spadała r/r), problemy głównego akcjonariusza związane z Kopeksem i opóźnienia w sprzedaży znaczącego majątku pozaoperacyjnego spółki. DM BDM ma świadomość, że inwestycja w akcje Mostostalu wiąże się z dużym ryzykiem, ale widzi także kilka pozytywnych czynników. Chodzi o spodziewaną poprawę wyników oraz wstępne porozumie w sprawie restrukturyzacji Kopeksu. Autorzy raportu prognozują, że w III kwartale 2016 r. Mostostal zwiększy przychody o 4,9 proc. r/r do 224,8 mln zł. Na poziomie zysku brutto na sprzedaży przyjęto wzrost o 13,6 proc. do 17,3 mln zł, a zysku netto o 14,2 proc. do 4,2 mln zł.

W raporcie DM PKO BP na temat sektora telekomunikacyjnego wyróżniono Cyfrowy Polsat. Zdaniem biura, walory tej spółki są najatrakcyjniejszą opcją w branży. Nowe zalecenie brzmi kupuj, a cena docelowa to 29 zł, czyli 19 proc. powyżej ceny giełdowej. Biuro zwraca uwagę, że Cyfrowy Polsat oferuje konkurencyjny pakiet usług, a także ekspozycję na sektor konsumencki (rosnące przychody z reklamy wspierają wyniki całej grupy). Jednocześnie niższe nakłady inwestycyjne, a także silne wolne przepływy pieniężne umacniają bilans. Analitycy spodziewają się wzrostu dywidendy do ok. 10 proc. w 2020 r.

W branży modowej top-pickiem analityków Millennium DM jest Vistula. Cena docelowa dla akcji spółki to 3,81 zł, co daje 14-proc. potencjał wzrostowy względem rynku. Analitycy prognozują, że w tym roku Vistula pokaże 16,5-proc. wzrost przychodów, do 603 mln zł. Oczekiwany wzrost EBITDA to 12,2 proc. do 66,6 mln zł, a netto o 25,7 proc. do 35,4 mln zł. Zdaniem biura, wzrost zysków w II półroczu będzie zdecydowanie silniejszy niż w I półroczu, dzięki znacznie niższym kosztom marketingu – EBITDA powinna wzrosnąć o 15,9 proc. do 40,3 mln zł, a zysk netto o 29 proc. do 23,3 mln zł. Na 2017 założono 684 mln zł przychodów, 73,1 mln zł wyniku EBITDA i 41,2 mln zł zysku netto. >> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej oraz wskaźników Vistuli przeczytasz tutaj

Z racji wyśrubowanych kursów spółek przemysłowych mniej było ostatnio wysokich rekomendacji w tym sektorze. Rodzynkiem jest natomiast zalecenie kupuj dla Cognoru. Analitycy DM BDM wycenili akcje spółki na 1,76 zł, co daje 28-proc. potencjał względem kursu na giełdzie. Broker ocenia, że po bardzo trudnych dwóch latach dla producentów stali w UE nadchodzi okres odbudowy rentowności. Kluczowe znaczenie dla Cognoru mają nałożone przez Komisję Europejską bariery ochronne na sprowadzane pręty ze stali. Zdaniem biura, przed spółką jest niepowtarzalna perspektywa trwałej odbudowy EBITDA w najbliższych latach i tym samym doprowadzenie do spadku mnożnika dług netto/EBITDA.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy najnowszych raportów kwartalnych >> Listę wszystkich dostępnych analiz raportów kwartalnych i półrocznych znajdziesz tutaj

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, COGNOR, CYFRPLSAT, instalkrk, mostalzab, PZU, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR