7 deweloperów komercyjnych po wynikach za III kwartał

Omawiane walory: , , , , , ,

Indeks WIG-Deweloperzy żyje własnym życiem, ale wyniki ma skromne. Hamują go deweloperzy komercyjni, którzy mają jednak duży ukryty potencjał. StockWatch.pl sprawdził mocne i słabe punkty fundamentów siedmiu największych podmiotów specjalizujących się w realizacji obiektów pod wynajem.

Dotychczasowe stopy zwrotu subindeksów pokazują, jak bardzo kapryśny był rok 2013 r. Tegoroczne wyniki giełdowe dzielą się na bardzo dobre i bardzo słabe. Największy wzrost odnotował WIG-budownictwo (+31 proc.). Zaraz za budowlanką uplasował się WIG-media (+28,1 proc.) i WIG-banki (19,3 proc.). Po przeciwnej stronie zestawienia mamy WIG-surowce (-32,9 proc.). Następne subindeksy w kolejności to WIG-spożywczy (-14,2 proc.) oraz WIG-telekomunikacja (-11 proc.). Pośrodku uplasował się WIG-deweloperzy (+1,5 proc.). Spróbujmy zobaczyć co się za nik kryje i w którą stronę ma szansę ruszyć. >> Skład giełdowego indeksu deweloperów sprawdzisz tutaj.

Notowania subindeksu deweloperskiego nie stały jednak w miejscu. W pierwszych miesiącach kursy akcji deweloperów reagowały na słabe wyniki za cały 2012 r., który był okresem najgorszej dekoniunktury. Punktem zwrotnym okazały się osiągnięcia za I kwartał 2013 r. Raportowane wyniki oraz dynamika sprzedaży mieszkań w wielu wypadkach była wyższa od rynkowych konsensusów. W efekcie w maju i czerwcu doszło do silnego odreagowania na akcjach deweloperów. Druga połowa roku nie była już tak udana – kursy akcji spółek deweloperskich zostały w tyle galopującego rynku.

Niespokojne zachowanie branżowego indeksu to pokłosie m.in. jego niejednorodnego składu. Należy pamiętać, że pod szyldem deweloperów działają spółki stawiające na budowę mieszkań oraz podmioty specjalizujące się w realizacji obiektów pod wynajem. Pod względem tegorocznych stóp zwrotu, słabiej prezentuje się druga grupa, czyli deweloperzy powierzchni komercyjnych. Jednak prawdziwym balastem okazały się spółki, które walczą o przetrwanie. Gant Development od kilku tygodni bezskutecznie przekonuje sąd do przyznania procedury upadłości układowej, a Plaza Centers NV w listopadzie nie wypłacił odsetek od obligacji i wystąpił z wnioskiem do sądu w Amsterdamie o postępowanie naprawcze. Na potrzeby naszego opracowania do części komercyjnej zaliczyliśmy podmioty, które mają bilansową wartość nieruchomości inwestycyjnych większą niż 50 proc. majątku i posiadają przynajmniej 70 proc. przychodów z najmu w całkowitej sprzedaży. Powyższe kryteria spełnia 7 spółek spośród 25 zaliczanych do branży deweloperskiej.

Spółki tak zdefiniowanego podsegmentu prowadzą działalność na różną skalę. Do grona liderów zalicza się GTC, Echo Investment oraz Orco Group. Ich łączna suma aktywów opiewa na ponad 19,4 mld zł. Udział w rynku kolejnych trzech podmiotów jest znacznie mniejszy. Łącznie Rank Progres, Celtic Property i Alta posiadają aktywa za kwotę 1,74 mld zł. Pośrodku plasuje się tegoroczny debiutant – PHN. Do zestawienia nie zakwalifikował się BBI Development, z powodu niższego niż 50 proc. udziału nieruchomości inwestycyjnych w aktywach. Drugą wykluczoną spółką jest Plaza Centers NV. Tutaj powodem są wcześniej wspomniane problemy finansowe.

StockWatch.pl sprawdził, jak wymieniona siódemka radzi sobie pod względem fundamentalnym. Nasze porównanie oparliśmy o kryterium zadłużenia, standingu finansowego na podstawie Z”-Score Altmana, rentowności aktywów, kapitału własnego i działalności operacyjnej. Dodatkowo zestawiliśmy podstawowe wskaźniki rynkowe: C/WK, C/Z, EV/EBITDA.

>> Szukasz informacji na temat ratingu Altmana Twojej spółki? Mamy coś dla Ciebie. >> Wykorzystaj Skaner fundamentalny dostępny w serwisie StockWatch.pl i przeszukaj rynek w oparciu o wybrane przez Ciebie kryteria.

Wśród deweloperów komercyjnych najlepiej pod względem ratingu wypada Celtic, PHN oraz Echo Investment. Niski poziom zadłużenia PHN, Alty, czy Celticu teoretycznie umożliwia tym spółkom skokowy rozwój prowadzonego biznesu, choć to jest tylko częściowa prawda. Większość pozostałych spółek ma już nabyte grunty pod przyszłe projekty, które w dużej części finansowane są długiem.

Rynkowe wyceny względem NAVu wskazują na nawiększe dyskonto w wycenie akcji Alcie oraz Celticowi. Nie można tego przekładać na wzrost kursu akcji, ponieważ jest duże pole w ustalaniu wartości księgowej tego typu spółek w drodze wycen i odpisów, a wymienione dwie spółki mają nietypowe wielkości wskaźników EV/EBITDA. Natomiast w wypadku Echo Investment i GTC kapitalizacje zbliżone są do wielkości kapitału własnego.

– Co ważne, GK Echo systematycznie buduje wartość dla swoich akcjonariuszy. Wskaźnik WK na akcję rośnie właściwe liniowo, tutaj nie ma negatywnych niespodzianek w postaci przeszacowań w dół wartości posiadanych nieruchomości, co jest potwierdzeniem konserwatywnej polityki grup w zakresie wyceny majątku. – podsumował w swoim omówieniu Szczepan Łangowski, analityk StockWatch.pl. >> Całą treść analizy znajdziesz tutaj.

Wyceny mnożnikowe w oparciu o C/Z i EV/EBITDA korzystnie wypadają również tylko dla Echo Investment. Należy pamiętać, aby przy wycenie każdej ze spółek uwzględnić także wpływ niegotówkowych i często niepowtarzalnych przeszacowań wartości nieruchomości na raportowane wyniki.

Ostatni rok dla większości firm deweloperskich był trudny. Orco, GTC oraz Celtic wykazały ujemne zwroty z kapitału własnego i aktywów. Rentowności PHN i Rank Progres także pozostawiają wiele do życzenia, bo wartości są zbliżone do wielkości inflacji (1 proc. r/r we wrześniu 2013 r.). Niekwestionowanym liderem ponownie jest Echo, które wypracowało dla swoich akcjonariuszy prawie 20-proc. zwrot z kapitału własnego. W porównywalnym tempie drożały w tym roku akcji kieleckiej spółki (+16 proc.).

Jednak autorem najwyższej stopy zwrotu jest Alta – papiery tego dewelopera na przestrzeni roku zyskały na wartości ponad 95 proc. Alta zamierza być pionierem i wybudować na 120 hektarach nowe miasto. Środki na ten cel mają być pozyskane z dezinwestycji.

– Jeśli chodzi o pozostałe projekty, to w latach 2013-2014 planowana jest ich stopniowa dezinwestycja. Część projektów o niższej wartości jest w fazie szybkiego wzrostu, ale ich dalsza realizacja wymaga zaangażowania zasobów spółki nieproporcjonalnych do potencjalnych zysków. Portfel wynajętych nieruchomości komercyjnych natomiast absorbuje znaczący kapitał i przy obecnych warunkach rynkowych zapewnia zbyt niską stopę zwrotu. W tej sytuacji chcemy sprzedać posiadane aktywa i realizować najbardziej dla spółki perspektywiczny projekt – miasto Siewierz Jeziorna. – mówił w czerwcu Robert Moritz, prezes Alta SA.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

Strategię szybkiego rotowania aktywami przyjęło także Echo Investment. To między innymi dzięki serii sprzedaży obiektów komercyjnych w tym roku spółka pokazała genialny jak na warunki rynkowe zwrot z kapitału, natomiast duży bank projektów umożliwia jej kolejne realizacje i wyjścia. O ile posiadanie nieruchomości komercyjnych może być postrzegane jako mało zyskowny, choć bezpieczny biznes, to nawet w wypadku obecnej i przyszłej presji na czynsze, budowa, komercjalizacja i sprzedaż podmiotom zagranicznym zapewnia nadal sowite marże.

Przykłady Echo i Alty odzwierciedlają stare prawidła giełdowe: dla inwestorów najważniejsza jest przyszłość. Liczy się wizja, możliwość jej wdrożenia i sfinansowania oraz oczywiście sprawny i kompetentny zarząd.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o alta, celtic, echo, gtc, orcogroup, phn, rankprogr)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR