7 spółek, które jeszcze w 2015 roku wypłacą dywidendę

Omawiane walory: , , , , , ,

W ostatnim kwartale nie zabraknie okazji do udziału w dywidendzie. StockWatch.pl podliczył, że giełdowe spółki przed Sylwestrem rozdzielą między akcjonariuszy aż pół miliarda złotych. Najhojniejsze oferują stopy sięgające nawet 6 proc.

Szczyt sezonu dywidendowego już dawno za nami, ale przed końcem 2015 roku okazji do partycypacji w zyskach giełdowych firm nadal nie brakuje. Tym razem w głównej roli występują spółki, których rok obrotowy jest przesunięty i kończy się w czerwcu.

Jeszcze w tym roku hojną dywidendę podzieli i wypłaci Ambra. Producent i dystrybutor win wpłaci na akcję 0,50 zł, co daje stopę blisko 5,8 proc. Dzień dywidendy ustalono na 21 października, a dzień jej wypłaty na 5 listopada 2015 r. Warto zaznaczyć, że rok 2015 jest kolejnym z rzędu, w którym spółka zwiększa skalę dywidendy. W minionym roku było to 0,45 zł, co dało stopę 5,06 proc. Natomiast we wcześniejszych dwóch latach wypłacono 0,43 zł i 0,40 zł, co dało stopę odpowiednio 3,9 proc. i 5,8 proc. Warto podkreślić, że ukłon w stronę akcjonariuszy jest tym głębszy, że w roku obrotowym 2014/2015, za który wypłacana jest dywidenda, zysk w ujęciu r/r jest o 27 proc. mniejszy. Ambra osiągnęła w minionym roku obrotowym zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w kwocie 19 mln zł. Wpływ na to miało jednorazowe zdarzenie polegające na ujęciu w wynikach 2013/2014 roku aktywa z tytułu podatku odroczonego w kwocie 9,5 mln zł. W kontekście przyszłych dywidend warto odnotować też fakt redukcji zadłużenia spółki. >> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie aktualnej sytuacji fundamentalnej Ambry po wynikach za rok obrotowy 2014/2015

W podobnej skali dywidendę wypłaci Komputronik. Tu także akcjonariusze zdecydowali o przeznaczeniu na ten cel 0,50 zł na akcję, co również daje stopę bliską 6 proc. Dzień dywidendy wyznaczono na 30 listopada, natomiast dzień wypłaty dywidendy na 14 grudnia 2015 r. Dystrybutor IT też w ostatnich latach położył nacisk na zwiększanie dywidend. Dwa tata temu wynosiła ona ledwie 0,11 zł (stopa 1,4 proc.), a w zeszłym roku 0,27 zł (3,3 proc.)

W przyszłym miesiącu, 5 listopada zbierze się walne AB, które zdecyduje o przeznaczeniu 11,3 mln zł z zysku za rok 2014/15 do podziału między akcjonariuszy. W przeliczeniu na jedną akcję byłoby to 0,70 zł, co jest identyczną kwotą jak rok wcześniej. Tegoroczna stopa sięga niespełna 2 proc. Proponowany dzień dywidendy to 3 grudnia 2015 r., jej wypłata miałaby nastąpić 11 stycznia 2016 r. W roku obrotowym 2014/2015 dystrybutor IT odnotował 18-proc. wzrost przychodów do poziomu 6,79 mld zł. We wzroście pomogła dywersyfikacja oferty, zawieranie nowych umów dystrybucyjnych, w tym kontraktów z Apple oraz poszerzenie asortymentu spoza IT – RTV/AGD. Zysk netto zanotował 19-proc. dynamikę i wyniósł 68,4 mln zł. >> Zobacz szczegółowe omówienie sprawozdania rocznego grupy AB

Giełdowe spółki jeszcze w tym roku wypłacą swoim akcjonariuszom 0,5 mld zł. (Fot. DP/stockwatch.pl)

Giełdowe spółki jeszcze w tym roku wypłacą swoim akcjonariuszom 0,5 mld zł. (Fot. DP/stockwatch.pl)

Ponad 2-proc. stopę oferuje Grodno. Spółka wypłaci 0,12 zł na akcję. Dzień dywidendy wyznaczono na 2 listopada. Akcje Grodna niedawno zadebiutowały na głównym parkiecie, przenosząc się z NewConnect. Spółka realizuje politykę dywidendową zakładającą przeznaczenie do 30 proc. zysku netto do podziału i zakłada, że w roku obrotowym 2015/2016 (trwa od kwietnia do marca) osiągnie 9,7 mln zł zysku netto, 13,5 mln zł zysku operacyjnego i 292 mln zł przychodów.

Przed końcem roku można też załapać się na dywidendę od austriackiego dewelopera. Buwog właśnie poinformował o wypłacie 0,69 euro dywidendy na akcję za rok obrotowy 2014/15. Daje to stopę w wysokości 3,7 proc. Dywidenda za 2013/14 r. również wynosiła 0,69 euro. Dzień wypłaty tegorocznej dywidendy został ustalony na 22 października 2015 r. Z zagranicznych spółek można załapać się jeszcze na dywidendę Pegas Nonwovens. Spółka płaci 1,15 euro na akcję, co daje stopę bliską 3,9 proc. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 16 października, a termin jej wypłaty 28 października 2015 r. Czeski producent włókien nietkalnych w zeszłym roku wypłacił 1,10 euro na akcję.

>> Serwis StockWatch.pl uważnie śledzi wszystkie informacje dotyczące planów dywidendowych spółek z warszawskiej giełdy >> Aktualne kalendarium dywidend znajdziesz tutaj.

Zaliczkę na poczet tegorocznej dywidendy chce natomiast wypłacić Żywiec. Proponowana kwota na akcję to 12 zł, co daje stopę w wysokości 3 proc. Dniem ustalenia prawa do zaliczki ma być 12 listopada, a terminem wypłaty 19 listopada 2015 r. Z zysku za 2014 rok akcjonariusze spółki otrzymali 25 zł dywidendy na akcję, w tym 5 zł w formie zaliczki. Po I półroczu 2015 roku na koncie grupy jest 87,5 mln zł zysku netto wobec 27,8 mln zł rok wcześniej. Wolumen sprzedaży piwa w grupie wyniósł 5,6 mln hektolitrów, w porównaniu z 5,1 mln w analogicznym okresie 2014 roku. Cały rynek piwa w Polsce za pierwsze półrocze 2015 roku wzrósł nieznacznie. Jednocześnie nastąpił spadek wartości sprzedaży, co dowodzi ciągłej presji cenowej na rynku. Warto odnotować, że Żywiec znacząco poprawił cash flow operacyjny z 117,8 mln zł do 163,5 mln zł.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek.

Powyżej stopy zwrotu z akcji siedmiu omawianych spółek.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT abpl, AMBRA, Buwog, Grodno, komputron, Pegas, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Komputronik wypowiedział już 1/3 umów najmu lokali handlowych

  KOMPUTRONik odstąpił od pakietu umów najmu lokali handlowych, których stroną była spółka i w których prowadziła sklepy własne. Łączny udział umów najmu lokali handlowych, od których odstąpiono dotychczas w związku z prowadzonym postępowaniem sanacyjnym, obejmuje ok. 34 proc. sklepów własnych.

 • WIG20 ląduje poniżej 1.600 pkt., w dół mBank i Komputronik Miało być wzrostowe odbicie, a jest kolejny spadek i pierwsze od 2009 roku zamknięcie sesji poniżej 1.600 pkt. na indeksie WIG20. W tle niezmiennie pozostaje epidemia koronawirusa. Swoje własne problemy ma natomiast mBank i KOMPUTRONik.
 • Rusza sanacja Komputronika i jego spółki zależnej. Kurs akcji spada o 50 proc. Sąd w Poznaniu wydał postanowienia o otwarciu wobec KOMPUTRONika i KOMPUTRONik Biznes postępowania sanacyjnego. To pokłosie załamania w finansach dystrybutora elektroniki i problemów podatkowych. Skarbówka domaga się od spółki blisko 60 mln zł zaległego VAT-u.
 • Komputronik złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego

  KOMPUTRONik oraz jego spółka zależna KOMPUTRONik Biznes złożyły w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto w Poznaniu, Wydział XI Gospodarczy ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, wnioski o otwarcie postępowania sanacyjnego wobec obu podmiotów.

 • 5 giełdowych branż zarażonych koronabessą

  Epidemia koronawirusa to obecnie temat numer jeden. Świat żyje doniesieniami o nowych ogniskach choroby, kolejnych zgonach, odwoływanych imprezach, kontrolach na granicach czy zamkniętych zakładach produkcyjnych. To wszystko elektryzuje także inwestorów, bo każde takie zdarzenie ma realny wpływ na gospodarkę i wyniki spółek.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR