8 ciekawych spółek napędzanych hossą w przemyśle

Spółki przemysłowe kwitną na koniunkturze gospodarczej, którą dodatkowo podkręca słaby złoty i program 500+. StockWatch.pl rozejrzał się za potencjalnymi beneficjentami tej hossy, z perspektywą dobrych wyników finansowych za II kwartał 2016 r.

W branży przemysłowej powiało optymizmem. Czerwcowa produkcja wzrosła o 6 proc. w ujęciu r/r., a po pierwszym półroczu produkcja sprzedana przemysłu podgoniła do 4,4 proc. To dobrze wróży dalszej koniunkturze i wzrostowi gospodarczemu, zwłaszcza że rośnie popyt konsumpcyjny. W czerwcu sprzedaż detaliczna była wyższa niż w tym samym miesiącu 2015 r. o 4,6 proc., a w cenach stałych wzrost sięgnął aż 6,5 proc. W tym roku mocniejszy popyt był tylko w lutym, gdy sprzedaż wzrosła o 6,2 proc.

W czerwcu aż 25 z 34 działów przemysłu odczuło wzrost. Wysoką dynamikę odnotowano w segmencie pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (+17 proc.), mebli (+16,4 proc.) czy produkcji wyrobów farmaceutycznych (+25,8 proc.). Stymulatorem czerwcowych wzrostów były dobre dane z rynku płac (wzrost zatrudnienia i wynagrodzenia) oraz program 500+. Ważne dla przemysłowych spółek, które w wielu przypadkach są eksporterami jest zachowanie złotego.

– Czerwiec pokazał pozytywne tendencje w sektorze przemysłowym. Wzrost produkcji przemysłowej jest w dużej mierze konsekwencją rosnącego eksportu, co ma związek ze słabą złotówką względem euro. Pewnym impulsem jest program 500+. Widać to m.in. po dwucyfrowym odbiciu nowo rejestrowanych aut. Rośnie popyt konsumpcyjny. To przekłada się na wyższą sprzedaż w takich branżach jak spożywcza, meblarska czy AGD. Z naszych wyliczeń wynika, że w giełdowym sektorze przemysłowym 55 proc. spółek powinna poprawić zyski r/r w II kwartale 2016 r. Poprawą wyników wyróżniają się branże cykliczne tj. motoryzacja czy produkcja mebli. Prognozujemy, że w II kwartale najwyższą dynamikę zysków (EBITDA i netto) w branży powinni zaprezentować: Boryszew, Elemental, Forte, Uniwheels i Zetkama. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Produkcja sprzedana przemysłu w porównaniu z przeciętnym miesięcznym poziomem 2010 r. (Źródło: GUS)

Produkcja sprzedana przemysłu w porównaniu z przeciętnym miesięcznym poziomem 2010 r. 2010=100 (Źródło: GUS)

Wymienione spółki już w I kwartale pokazały się z dobrej strony. Zysk operacyjny Forte podskoczył o 1/3, w czym pomógł słaby złoty oraz stabilna sytuacja cenowa na rynku podstawowych surowców. Zetkama zwiększyła w I kwartale zyski o ponad 100 proc., a wyniki w górę ciągnął segment automotive. W skokowej poprawie pomogła konsolidacja z Kuźnią Polską i Masterform. W Boryszewie wyniki za pierwsze trzy miesiące tego roku okazały się lepsze od ubiegłorocznych na niemal każdym poziomie. Dzięki wynegocjowanym podwyżkom cen dla produktów Grupy BAP i nowym projektom realizowanym przez Grupę Maflow, wynik operacyjny segmentu motoryzacyjnego podwoił się i osiągnął 18,7 mln zł. Dynamikami popisały się też spółki z ramienia metalowego. Zarząd Uniwheels oczekuje, że w 2016 roku wolumen sprzedaży felg zwiększy się o ok. 8-12 proc., tempo wzrostu przychodów ze sprzedaży będzie jednocyfrowe, a skonsolidowany zysk EBITDA wzrośnie o ok. 8-12 proc. r/r. Dla Elemetal Holding DM mBank prognozuje na ten rok 70,2 mln zł zysku EBITDA i 48,7 mln zł zysku netto. W 2015 r. wyniki te kształtowały się na poziomie odpowiednio 60,8 mln zł i 45,5 mln zł. 

Źródło: Raport StockWatch.pl

Wolumen i przychody Uniwheels. Źródło: Raport StockWatch.pl

Optymistycznie sygnały płyną też z grupy Kęty, jednego z czołowych przedstawicieli branży przemysłowej. Producent stopów aluminiowych we wstępnych wynikach za II kwartał 2016 r. pochwalił się 11-proc. wzrostem przychodów, 12-proc. dynamiką EBIT i 30-proc. progresem na poziomie czystego zysku. Zarząd podkreśla, że w tym okresie utrzymywała się dobra koniunktura na rynku krajowym i za granicą, co miało przełożenie zarówno na dynamikę sprzedaży jak i osiągane marże. 

Kolejną spółką z dobrymi rokowaniami jest Selena FM. Producent chemii budowlanej dostał właśnie od DM BDM rekomendację kupuj z ceną docelową na 21,30 zł. Biuro prognozuje, że spółka w II kwartale tego roku wykaże 33-proc. wzrost zysku EBIT do 24,3 mln zł i 85-proc. dynamikę zysku netto do 20,4 mln zł.

– Mimo kontynuacji erozji przychodów, spodziewamy się, że 2Q’16 przyniesie podtrzymanie dobrych tendencji na marży z ostatnich kwartałów, co przy wysokiej dźwigni operacyjnej, powinno zaowocować sporym przyrostem EBITDA i zysku netto. Zwracamy uwagę na poprawiający się sentyment do rynków wschodzących, na które, jako jeden z niewielu podmiotów notowanych na GPW, Selena FM posiada sporą ekspozycję (m.in. Rosja). Oczekujemy stopniowej poprawy na rynku rosyjskim w 2H’16 (umocnienie kursu RUB/EUR w ostatnich miesiącach, poprawiające się odczyty PMI) oraz pozytywnego wpływu słabego PLN (eksport stanowi >2/3 sprzedaży). Przy prawdopodobnych podwyżkach cen części surowców w 2H’16 czynnikiem wspierającym marże powinny być nowe produkty oraz optymalizacja receptur. Mimo kłopotów „wieku dziecięcego” oczekujemy pozytywnego wpływu wdrożenia systemu ERP w średnim terminie. Według naszych prognoz, spółka handlowana jest na skorygowanym P/E’16=8,1x oraz EV/EBITDA’16=5,7x (z perspektywą wyraźnego spadku na koniec 2017 r. po odzyskaniu środków z obligacji). – prognozuje DM BDM.

Źródło: BDM SA, spółka, *przy zakwalifikowaniu obligacji jako ekwiwalentu gotówki

Źródło: BDM SA, spółka, *przy zakwalifikowaniu obligacji jako ekwiwalentu gotówki

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy najnowszych raportów kwartalnych >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj

Z dobrego otoczenia makro korzystają spółki sektora automotive. Przykładem jest Wielton, czołowy europejski producent naczep i przyczep. Segment ten rozwija się dynamicznie od kilku kwartałów, a na kluczowych rynkach obserwowane są wzrosty sprzedaży nienotowane od wielu lat. Na tej podstawie analitycy Noble Securities wydali niedawno rekomendację akumuluj z ceną docelową 9,30 zł. Biuro spodziewa się, że w tym roku Wielton wypracuje 674 mln zł przychodów i 36 mln zł zysku netto przypadającego na akcje jednostki dominującej. W 2015 r. było to odpowiednio 630 mln zł i 20 mln zł. Analitycy zwracają uwagę, że spółka, jako duży eksporter, ma długą ekspozycję walutową w EUR, udział przychodów walutowych to obecnie ok. 80 proc. łącznych obrotów spółki. Osłabienie PLN jest więc dla niego korzystne i sprzyja poprawie marży.

– Strategia Wieltonu zakłada wzrost sprzedaży na rynkach zagranicznych i dywersyfikację geograficzną sprzedaży. Realizacja tego celu odbywać się będzie w oparciu o rozwój organiczny (Polska, rynki niemieckojęzyczne) oraz poprzez akwizycje (Francja, Włochy). Obrany kierunek oceniamy pozytywnie, choć europejskie rynki pojazdów ciężarowych oraz przyczep są ze sobą silnie powiązane i wolumeny sprzedaży wynikają wprost z koniunktury gospodarczej w całej UE. – oceniają analitycy Noble Securities.

Strategiczne dla Wieltonu rynki znajdują się od kilku kwartałów w trendzie wzrostowym, a na niektórych (Polska, Włochy) widać wyraźne przyspieszenie od II półrocza 2015 r. Zdaniem analityków, jest to kluczowy czynnik determinujący wzrost wyników spółki w kolejnych latach.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, Elemental, FORTE, kety, SELENAFM, Uniwheels, wielton, zetkama, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR