8 smakowitych kąsków z giełdowej branży spożywczej

Omawiane walory: , , , , , , ,

Świetne wyniki Kernela pobudziły apetyt inwestorów na akcje spółek spożywczych. StockWatch.pl sprawdził sytuację fundamentalną pozostałych spółek z branży oraz prognozy na kolejne okresy dla znanych producentów żywności.

W ciągu miesiąca WIG-Spożywczy zyskał 15 proc. i z tegorocznego outsidera rynku wyszedł na drugie miejsce. Pod względem stopy zwrotu subindeks grupujący producentów żywności ustępuje jedynie branży surowcowej, która obecnie jest na 24-proc. plusie.

Motorem napędowym WIG-Spożywczy jest Kernel, którego akcje są rozchwytywane za sprawą dobrych wyników kwartalnych. W minionym okresie producent rolno-spożywczy podwoił zysk netto i pokazał aż 116,5 mln USD na plusie. Pomogły mu m.in. cięcia kosztów finansowych. Po I półroczu roku obrotowego 2015/2016 przychody spadły jednak o 19 proc. do niespełna 1 mld USD. Równocześnie zysk operacyjny powiększony o amortyzację zmniejszył się o 10 proc. do 200 mln USD. Na poziomie netto grupa zanotowała wzrost o 79 proc. do 140 mln USD. Równolegle z publikacją wyników Kernel poinformował, że chce chce przejąć tłocznię oleju za 95,8 mln USD. Ukraiński zakład został oddany w 2012 roku, ma moc 560 tys. ton ziarna słonecznika rocznie. Jest zlokalizowany w regionie Kirovohrad.

– Kernel pokazał dobre wyniki. Spółka z racji tego, że jest znaczącym eksporterem mocno korzysta na słabej hrywnie. Pozytywną informacją jest też przejęcie konkurencyjnej tłoczni oleju w regionie Kirovohrad. Widać, że Kernel wraca na drogę przejęć, która wcześniej przez inwestorów była doceniana. – wskazuje Jakub Szkopek, analityk DM mBank.

Dobre wyniki pokazał też Żywiec, który w minionym kwartale zanotował 75-proc. dynamikę zysku netto. W całym 2015 roku producent piwa zarobił na czysto prawie 300 mln zł, co zaowocowało 87-proc. dynamiką w ujęciu r/r. Marża handlowa wzrosła z 40,9 proc. do 43,3 proc. Zwieńczeniem udanego roku była propozycja sowitej dywidendy. Producent piwa chce wypłacić 23 zł na akcję z zysku za 2015 rok, co daje stopę 5,5 proc. Łącznie z wcześniej wypłaconą zaliczką akcjonariusze otrzymają 35 zł (stopa 8,3 proc.). >> Zobacz także: 12 spółek przygotowuje wypłatę 1,1 mld zł dywidend w 2016 roku

Powody do zadowolenia mogą mieć także akcjonariusze Tarczyńskiego. W całym 2015 r. dynamika zysku netto przekroczyła 70 proc. Podobnie jak w Żywcu pojawiła się zapowiedź sowitej dywidendy. Zarząd rekomenduje 0,65 zł na akcję, co daje blisko 5-proc. stopę.

– Tarczyński podał dobre wyniki, choć konsensus na IV kwartał 2015 r. był wygórowany za sprawą wysokiej bazy z IV kwartału 2014 r., kiedy doszło do spadku cen surowca mięsnego. Należy podkreślić, że spółka wchodzi w 2016 r. z najniższym zadłużeniem netto do EBITDA od debiutu giełdowego. Do tego płaci całkiem pokaźną dywidendę. Sądzę, że wyniki z 2015 roku są do powtórzenia w tym roku. – przewiduje Jakub Szkopek.

Wyniki Grupy Tarczyński, dane w mln zł (Źródło: spółka)

Wyniki Grupy Tarczyński, dane w mln zł (Źródło: spółka)

Znamy już też wyniki Graala. Miniony kwartał przyniósł rybnej spółce 10-proc. wzrost przychodów i jednocyfrowy wzrost zysku EBIT i netto. Negatywne tendencje związane z rosnącymi cenami surowców, które pojawiły się w III kwartale 2015 r., przełożyły się na erozję marży w minionym kwartale. Z drugiej strony należy zauważyć spadek długu netto o 22 proc. do około 100 mln zł.

Przed publikacją wyników jest Seko. Raport pojawi się 18 marca. Analitycy DM BPS wierzą, że rybna spółka wypracowała w 2015 r. zyski, które pozwolą jej na wypłatę dywidendy w kwocie nie niższej niż w zeszłym roku. To dałoby stopę bliską 6 proc. >> Raporty finansowe wszystkich spółek z GPW znajdziesz tutaj

– Prognozujemy, że Seko w IV kwartale 2015 r. zanotowało 8-proc. wzrost przychodów do 46 mln zł. Szacowana przez nas marża EBIT to 5,4 proc., a netto 4,3 proc. To dobre marże jak na branżę spożywczą. Seko notuje stabilne zyski i posiada silną pozycję gotówkową. Spółka regularnie płaci dywidendę. Na ten rok prognozujemy wypłatę na poziomie co najmniej 0,32 zł na akcję. – prognozuje Dariusz Świniarski, analityk DM BPS.

Ostatnio głośno jest także o Wilbo. Kilka dni temu rybna spółka poinformowała o przyjęciu strategii na lata 2016-2017. Aby zrealizować jej założenia, sprzedaje zakład mrożenia i produkcji mrożonek w Gdyni za 20 mln zł. Nabywcą ma być firma Gadus. Samo Wilbo planuje koncentrację przede wszystkim na sprzedaży produktów opierających się na marce Neptun. Ekspansja zagraniczna ma dotyczyć przede wszystkim rynków Europy Środkowo-Wschodniej, choć spółka nie wyklucza rozwoju w krajach Dalekiego Wschodu.

– Warunkiem wejścia w życie umów sprzedaży jest pozyskanie finansowania przez nabywców. Wartość księgowa całego majątku spółki wynosi 10 mln zł, biorąc pod uwagę łączną wartość umów (20 mln zł), to majątek zostanie sprzedany za kwotę 2x WK. Gadus to spółka działająca w branży rybnej o przychodach 116 mln zł (+63 proc. r/r) za 2014 rok. Wskaźnik DN/EBITDA’14=3,8x. – komentuje Dariusz Świniarski.

Źródło: Raiffeisen Brokers

Źródło: Raiffeisen Brokers

Rynek czeka na świeże dane fundamentalne spółek cukierniczych. Wawel prezentuje wyniki w przyszłym tygodniu 18 marca. Trzy dni później sprawozdanie finansowe publikuje Colian. Eksperci nie spodziewają się rewelacyjnych wyników za IV kwartał ze względu na drogie surowce – kakao i cukier. Niemniej liczą, że małopolska spółka wypłaci 20 zł dywidendy na akcję – stopa bliska 2 proc.

– W Colianie oczekuję w IV kwartale 2015 r. spadku sprzedaży o 1,3 proc. i marży handlowej na poziomie 34 proc. Wawel powinien zanotować 4,5-proc. wzrost przychodów, co oznacza szybszy rozwój niż cały rynek. Niemniej spodziewam się spadku marży handlowej do 38,3 proc. wobec 42,9 proc. rok wcześniej. Należy podkreślić, że w Wawelu dynamicznie rośnie eksport. To dobra alternatywa dla słabo rozwijającego się rynku w Polsce. Zdrowa struktura bilansu i silny cash-flow umożliwiają regularną wypłatę dywidendy. Nasza prognoza na ten rok to 20 zł na akcję, tyle samo co w ubiegłym roku, w związku ze zwiększonym CAPEX-em. – mówi analityk DM BPS.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT colian, graal, kernel, seko, tarczynski, Wawel, wilbo, ZYWIEC, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Wawel rekomenduje 30 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 r.

  Zarząd WAWELu rekomenduje przeznaczenie na dywidendę 44,99 mln zł z zysku netto za 2019 r., co oznacza wypłatę w wysokości 30 zł na akcję.

 • Hossa instant wśród producentów żywności. Efekt pustych półek w sklepach

  W samym środku koronabessy akcje producentów gier, instalacji fotowoltaicznych czy twórców projektów blockchainowych są na cenzurowanym. Łowcy szybkich zysków znaleźli nowy cel. Obecnie hitem inwestycyjnym są akcje producentów żywności z długim terminem przydatności.

 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR