8 spółek spożywczych na diecie rosyjskich sankcji

Inwestorzy na chwilę zapomnieli o konflikcie wschodnim i ruszyli do kupowania przecenionych akcji. Oddech złapały m.in. notowania producentów żywności, ale eksperci ostrzegają, że nawet jeśli rosyjskie sankcje nie uderzą w ich wyniki, to prędzej czy później i tak odbiją się czkawką polskiej gospodarce.

Sankcje to słowo, które w ostatnich dniach jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Politycy, media, rynkowi eksperci oraz inwestorzy głowią się nad skutkami embarga nałożonego przez Rosjan na importowane produkty rolno-spożywcze m.in. z krajów Unii Europejskiej. Ze wstępnych analiz Komisji Europejskiej wynika, że sankcje obejmą towary, których eksport w 2013 r. opiewał na 5,25 mld euro, czyli mniej niż połowę całego eksportu rolno-spożywczego UE do Rosji. W wypadku Polski jest to jednak blisko 80 proc. eksportu rolno-spożywczego do naszego wschodniego sąsiada. W zeszłym roku eksport naszych towarów, które w ubiegły czwartek objęto sankcjami opiewał na kwotę 841 mln euro.

Ekonomiści z Credit Agricole przewidują, że rosyjskie embargo na żywność może ograniczyć roczną dynamikę PKB Polski o około 0,2 p.p. w horyzoncie czterech kwartałów. Według banku czynnikiem ograniczającym wpływ sankcji na dynamikę PKB będzie magazynowanie towarów objętych restrykcjami. Jednocześnie wylicza, że łączny wpływ embarga może także obniżyć roczny wskaźnik inflacji CPI w Polsce o około 0,5 p.p. Ekonomiści Morgan Stanley uważają natomiast, że spadek polskiego eksportu na Ukrainę i do Rosji może obniżyć wzrost polskiego PKB w 2014 r. o 0,5 p.p. Przypomnijmy, że w I kwartale 2014 roku polski PKB wzrósł o 3,4 proc.

Strach o skalę konsekwencji gospodarczych rosyjskiego embarga dał się we znaki warszawskiej giełdzie, co widać po ostrej przecenie z ubiegłego tygodnia. Indeks szerokiego rynku (WIG) stracił na przestrzeni pięciu sesji aż 2,5 proc. Niemniej jak podkreślają analitycy, na GPW jest niewiele spółek, w które bezpośrednio ucierpią na sankcjach.

– Gdyby doszło do wystąpienia prognozowanej deflacji, to negatywnie mogłaby się ona odbić na dystrybutorach żywności tj. Emperii i Eurocashu. Z drugiej strony spadek cen jabłek mógłby mieć pozytywne przełożenie na wyniki Ambry, która używa tego owocu do produkcji cydru. – ocenia Marek Czachor, analityk Erste Securities.

>> Wszystkie spółki z sektora spożywczego znajdziesz w jednym miejscu >> Sprawdź i porównaj najważniejsze wskaźniki giełdowych producentów żywności w StockWatch.pl

Jabłka stały się symbolem walki z sankcjami, ale znacznie większe problemy już teraz mają producenci papryki, czy kapusty (Fot. Daniel Paćkowski)

Jabłka stały się symbolem walki z sankcjami, ale znacznie większe problemy już teraz mają producenci papryki czy kapusty (fot. Daniel Paćkowski)

Wpływ embarga czy też brak większego oddziaływania będzie można ocenić precyzyjniej po wynikach za III kwartał. Aktualnie rynek trawi wyniki za II kwartał. Świeżą pożywką są rezultaty Tarczyńskiego. W raporcie producenta kabanosów przewija się motyw rosyjskiego embarga. Spółce udało się w I półroczu zwiększyć zysk EBITDA o 9,4 proc. do 17,7 mln zł. Jednym z czynników, który miał na to wpływ jest niższa cena surowca. Spółka tłumaczy, że niższe ceny wynikały przede wszystkim z embarga wprowadzonego przez Rosję na import produktów wieprzowych z UE.

PKM Duda, giełdowy przedstawicieli branży mięsnej poda wyniki 22 sierpnia. Analitycy Millennium DM oczekują, że II kwartał był dla spółki okresem lekkiego spadku przychodów i zysków w ujęciu r/r.

– W II kwartale spadek przychodów r/r nie były już tak silne jak w I kwartale (gdy wyniosły 6,3 proc.) ze względu na przesunięcie świąt Wielkanocy. W II kwartale, podobnie jak w I kw. negatywnie na Dudę wpływał zakaz importu polskiej wieprzowiny przez najważniejsze rynki azjatyckie. Powoduje to gorszą konkurencyjność polskich przetwórców (niższe ceny za słoninę, boczek itp. ze względu na trudności z eksportem). W największym stopniu wpływa to na rentowność segmentu ubojowego, którego spadek EBITDA szacujemy na około 1 mln zł r/r. Z drugiej strony w segmencie handlowym powinna nastąpić poprawa EBITDA (szacujemy, że o około 0,5 mln zł). – ocenia Millennium DM.

Bomba nie powinna wybuchnąć też w wynikach spółek cukierniczych. Tu rynek krajowy jest bardzo wymagający, a eksport ciężko rozwinąć. W ocenie Marka Czachora z Erste, Wawel może pokazać płaskie wyniki na poziomie przychodów oraz zysków. Przypomnijmy, że stagnację w tym zakresie było widać już w wynikach za pierwszy kwartał. Analitycy DM PKO BP spodziewają się, że Mieszko wykaże płaską sprzedaż i zanotuje stratę netto. Należy pamiętać, że II kwartał ze względu na sezonowość jest zawsze jednym z najsłabszych. Jeśli chodzi o Otmuchów, to analitycy liczą na poprawę zysków, choć trzeba dodać, że ubiegłoroczna baza jest niska.

Przed publikacją raportu finansowego jest też Ambra (IV kwartał roku obrachunkowego 2013/2014). Według spółki, rynek wina w Polsce był w minionym kwartale cały czas dość słaby i można oczekiwać spadku sprzedaży hurtowej win.

Ambra mimo to nie zanotuje spadku przychodów dzięki sprzedaży około 1,5 mln litrów Cydru Lubelskiego (około 7,5 mln zł przychodów). Spółka zapowiadała, że w IV kwartale będzie już widoczny efekt niższych cen surowca, co przełożyć ma się na wzrost marży brutto o około 1 p.p. Z drugiej jednak strony spółka zapowiadała, że wyda około 2 mln zł na promocję Cydru Lubelskiego, co w efekcie ma oznaczać stratę na tym projekcie około 0,5-1 mln zł w tym kwartale. – szacuje Millennium DM.

>> To co najważniejsze na temat kondycji spółki znajdziesz tutaj >> Zobacz obraz fundamentalny Ambry w serwisie StockWatch.pl

Biuro prognozuje, że w minionym kwartale EBITDA skoczyła w ujęciu r/r o 212 proc. do 2,3 mln zł. Szacuje też stratę netto na poziomie 1,9 mln zł. Rok wcześniej strata kwartalna wynosiła 2,6 mln zł.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji ośmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji ośmiu omawianych spółek oraz indeksu WIG na przestrzeni ostatniego miesiąca.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AMBRA, duda, emperia, eurocash, mieszko, otmuchow, tarczynski, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Złota lista GPW, czyli 30 spółek na historycznych szczytach

  Tylko w tym roku notowania akcji 30 spółek wyznaczyły nowe historyczne szczyty. Jeśli ktoś zamierza szukać rynkowych mistrzów, to powinien zacząć od indeksu maluchów. To właśnie z tego segmentu pochodzi aż połowa rekordzistów.

 • DM mBanku zaktualizował rekomendacje dla trzech spółek z sektora handlowego

  DM mBanku w najnowszych raportach analitycznych zaktualizował zalecenia i ceny docelowe dla Dino Polska, EUROCASHu i VRG.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • 4 giełdowe misie, które walczą o miano najlepszej spółki 2019 r.

  U progu wieszczonego ze wszystkich stron spowolnienia gospodarczego o zyski i wysokie stopy zwrotu nie jest łatwo. StockWatch.pl spośród kilkudziesięciu małych i średnich firm poddanych analizie po wynikach za pierwsze półrocze wybrał garstkę, która będzie bić się o tytuł najlepszej inwestycji 2019 r.

 • Miliard w dywidendach

  Jeszcze w tym roku do podziału między akcjonariuszy może trafić ponad 1,1 mld zł. StockWatch.pl znalazł garść spółek, które przez rynkową bessę przechodzą suchą stopą, a do tego płacą ponadprzeciętną dywidendę. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR