9 najciekawszych rekomendacji maklerskich z kwietnia

W kwietniu maklerzy rekomendują kupno akcji aż 37 spółek. StockWatch.pl wybrał z nich te, które mają silne fundamenty i wysoką wycenę, wskazującą na możliwe duże wzrosty kursu akcji.

W kwietniu biura maklerskie wpuściły rekomendacje z zaleceniem kupuj dla 37 spółek. Raporty analityczne to cenna wskazówka dla inwestorów, zwłaszcza przed wiosenną burzą publikacji wyników za I kwartał 2014 roku.

Tym razem maklerzy zwrócili uwagę na spółki cykliczne, które jeszcze w zeszłym roku mocno odczuwały skutki hamowania gospodarki. Zapaść widoczna była m.in. w przemyśle wydobywczym oraz branżach kooperujących. W kwietniu pozytywne rekomendacje zalecenia powędrowały do Bogdanki, JSW, Kopeksu oraz ZWG. We wtorek szczególnie na wyobraźnie inwestorów podziałał świeży raport pod adresem Kopeksu. Akcje tej spółki zyskały ponad 8 proc., po tym jak DM IDM podniósł cenę docelową z 14,70 zł do 19,20 zł. Nowy poziom oznacza ponad 50-proc. potencjał względem wtorkowego kursu odniesienia. Analitycy biura przypomnieli, że szacunki zarządu wskazują, że Kopex osiągnie 100 mln zł zysku netto w 2014 r., czyli pochwali się blisko 50-proc. dynamiką r/r.>> Listę najnowszych rekomendacji maklerskich znajdziesz tutaj.

Ponad 40-proc. potencjał brokerzy widzą w ZWG. DI Investors wyceniło jedną akcję spółki notowanej na NewConnect na 10,40 zł. Biuro zwraca uwagę, że po sukcesie przejęcia Kobudu, ZWG planuje dalszą konsolidację spółek świadczących usługi dla przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem branży wydobywczej. Analitycy wyliczają, że dzięki zapowiadanemu przejęciu dwóch spółek przemysłowych, w 2016 roku przychody mają wynieść 255 mln zł wobec 50 mln zł z 2013 roku. Zysk EBITDA miałby wzrosnąć z 14,8 mln zł do 41,8 mln zł, a zysk netto z 11,6 mln zł do 24,8 mln zł. Z raportu wynika, że największym ryzykiem dla rekomendacji i zawartych w niej prognozach jest to, że zapowiadane przez spółkę akwizycje nie dojdą do skutku. Poza tym wysokie zadłużenie ZWG rodzi ryzyko emisji akcji na potrzeby nowych projektów inwestycyjnych.

Autorem wysokiej noty dla akcji Bogdanki jest UniCredit. Analitycy utrzymali zalecenie kupuj, ale jednocześnie zredukowali cenę docelową o 10 proc. do 138 zł. Wcześniej podobnie postąpił Deutsche Bank. Jednak w tym wypadku wycena jednego waloru opiewa na 150 zł, co daje 22-proc. potencjał do wzrostu.>> Zobacz szczegółowe omówienie wyników finansowych Bogdanki za 2013 rok.

W ostatnich dniach uwagę inwestorów przykuwa wysoka rekomendacja dla JSW. Analitycy Trigon DM rozpoczęli wydawanie raportów od zalecenia kupuj i ceny docelowej na poziomie 60 zł. Warto odnotować, że znacznie mniejszym optymizmem wykazali się eksperci z UniCredit, którzy w ubiegły czwartek wycenili papiery jastrzębskiej spółki na 39 zł (zalecenie sprzedaj).

Analitycy tym razem rozejrzeli się za dobrze rokującymi spółkami, które w ostatnich miesiącach miały pod górkę. (Fot. stockwatch.pl)

Analitycy tym razem rozejrzeli się za dobrze rokującymi spółkami, które w ostatnich miesiącach miały pod górkę. (Fot. stockwatch.pl)

Trigon DM postawił też na Eurocash i to mimo, iż notowania spółki handlowej są dalekie są od szczytowej formy. Biuro rozpoczęło wydawanie rekomendacji dla Eurocashu od zalecenia kupuj i ceny docelowej na poziomie 48 zł. Z kolei UniCredit wybrał konkurencyjną Emperię, najnowsza rekomendacja brzmi kupuj z ceną 73 zł za akcję. Warto jednak mieć świadomość, że wyniki w sektorze FMCG nie zachwycają. Aktualnie to trudny rynek, w którym panuje silna konkurencja. W ubiegłym tygodniu, na łamach StockWatch.pl ekspert z Erste Securities prognozował, że hurtownicy z tej branży zanotują w I kwartale 2014 r. spadek marż oraz płaskie przychody.

Na celowniku analityków znalazł się Ciech, na akcje którego trwa wezwanie ogłoszone przez KI Chemistry. Spółka zależna od Kulczyk Investments chce skupić 66 proc. akcji chemicznej grupy kontrolowanej przez Skarb Państwa. Oferowana cena to 29,50 zł za walor. Tymczasem w ostatniej rekomendacji DM mBanku wycenił jedną akcję Ciechu na 37 zł. Natomiast cena docelowa wyliczona przez UniCredit to 36,50 zł. Zdaniem Kamila Kliszcza z DM mBanku, Ciech będzie w najbliższych latach zbierał owoce kosztowej i organizacyjnej restrukturyzacji, a dodatkowym elementem zwiększającym atrakcyjność inwestycyjną spółki jest wprowadzony przez zarząd wątek rozwojowy związany z prowadzonymi inwestycjami. W opinii biura, Ciech jest w stanie pozytywnie zaskoczyć wynikami, a wciąż otwartą kwestią pozostaje potencjał dezinwestycji. Analityk dodaje, że ogłoszone wezwanie jest szansą na pełną prywatyzację i intensyfikację procesu restrukturyzacji. Z kolei UniCredit radzi inwestorom, by nie brali udziału w wezwaniu KI Chemistry. Zapisy są przyjmowane do 25 kwietnia.>> Wskaźnik C/WK Ciechu to 1,91 przy średniej dla sektora 1,89.

W ostatnim czasie w centrum zainteresowania był także Synthos. Chemiczny gigant zapowiedział, że w 2017 roku zamierza uruchomić w Brazylii zakład produkujący wysokomarżowy kauczuk polibutadienowy w oparciu o licencję uzyskaną z Grupy Michelin. W odpowiedzi na to pojawiła się rekomendacja kupuj od DM Raiffeisen z wyceną 6 zł za walor. Biuro traktuje słabą koniunkturę na rynku samochodowym jako przejściową i przewiduje w kolejnych latach wzrost zysków. Prognoza na ten rok zakłada 484 mln zł zysku netto, a w kolejnych dwóch latach odpowiednio 643 mln zł i 717 mln zł.>> Zobacz aktualną analizę fundamentalną i wskaźnikową Synthosu.

Adresatem wysokiej rekomendacji był ostatnio także Integer.pl, który ma za sobą emisję akcji. Analitycy Wood&Company podnieśli cenę docelową jednej akcji Integera do 364 zł z 353 zł, podtrzymując zalecenie kupuj. Warto zauważyć, że akcje nowej emisji były sprzedawane po 250 zł za sztukę. Grupa Integer.pl pozyskała w niej ponad 220 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój sieci paczkomatów w Polsce i za granicą.

wykres

Powyżej porównanie zachowania kursów akcji dziewięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, Ciech, emperia, eurocash, integerpl, jsw, Kopex, synthos, zwg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • sWIG80 na 1,5-rocznym szczycie, tąpnięcie na KGHM

  Indeks sWIG80 opiera się spadkom dominującym dziś na GPW i na większości europejskich indeksów, wyznaczając nowe 1,5-roczne szczyty. Równie udanego dnia nie mają natomiast akcjonariusze KGHM-u, którego notowania tąpnęły w ślad za spadkiem cen miedzi.

 • Gorąco na CD Projekcie i JSW, spokojnie na indeksach

  Akcje CD Projektu nadal pozostają najbardziej gorącą spółką na GPW, co stoi w kontrze do niewielkich zmian indeksów i ogólnego spokoju na innych europejskich giełdach. Po publikacji szacunkowych danych gorąco jest też m.in. na JSW i Mercatorze.

 • WIG20 może jeszcze odrobić straty, silna przecena BAH

  Po trzech kolejnych wzrostowych sesjach indeksu WIG20, przyszedł czas na realizację zysków, ale to prawdopodobnie jeszcze nie koniec wzrostów. Perspektywa podpisania umowy handlowej przez Chiny i USA oraz startujący sezon wyników na Wall Street wciąż bowiem zachęca do kupna akcji.

 • Na parkietach króluje kolor zielony, negatywnie wyróżnia się CCC

  Inwestorzy giełdowi odłożyli bliskowschodni konflikt na półkę "tematów zapomnianych". Na parkietach króluje kolor zielony. Warszawski WIG20 rośnie o 1,2 proc., odreagowując trzydniowe spadki. I tylko mocna przecena CCC kładzie się cieniem na tej poprawie nastrojów.

 • PGNiG i JSW podpisały umowę dot. współpracy przy programie Geo-Metan w kopalni Budryk

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały umowę o przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego w ramach programu Geo-Metan. Prace będą prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk, która należy do JSW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR