Analiza 5 banków w ciekawej sytuacji technicznej

Omawiane walory: , , , ,

Sektor bankowy złapał wiatr w żagle. W ciągu trzech tygodni branżowy indeks WIG-Banki odbił się od tegorocznego dołka i zyskał ponad 10 proc. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku sprawdził szanse na kontynuację lipcowego zrywu na kursach akcji pięciu znanych banków. 

Od początku roku kapitalizacja indeksu WIG-Banki skurczyła się o nieco ponad 7 proc. To wynik o zaledwie 0,5 proc. gorszy od indeksu szerokiego rynku WIG. Pierwsza połowa tegorocznych wakacji przyniosła silne odreagowanie sektora. Tylko w lipcu notowania WIG-Banki urosły o blisko 10 proc.

– Pierwszy sygnał sprzedaży na wykresie tygodniowym na bankach padł na początku marca 2018 r., wybijając mocną spadkową świecą średnią 30-tygodniową (oznaczona na niebiesko). W maju br. przecena przyspieszyła, a sygnał sprzedaży zyskał potwierdzenie. Wakacyjny zryw dotarł do strefy poważnych oporów, czyli okolic 8.080 pkt. Od góry również zapędy kupujących hamuje opadająca średnia. Do tego wzrosty nie były potwierdzone ponadprzeciętnym wolumenem (obroty były wręcz niższe niż w czasie spadków). Uważam, że bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest powrót do spadków i ukształtowanie prawego ramienia formacji RGR z linią szyi na 7.080 pkt. Jej wybicie dołem oznaczałoby kontynuację spadków w kierunku okolic 5.800-5.500 pkt. Dopiero trwałe pokonanie oporu na 8.080 pkt. będzie negować obecny prospadkowy układ. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl

WIG-Banki. Wykres tygodniowy

Bank Millennium jeszcze na początku lipca był najsłabszym przedstawicielem swojego sektora. Stopa zwrotu za pierwszych 6 miesięcy wynosiła minus 16 proc. Jednak w ciągu zaledwie dwóch tygodni kurs akcji odrobił całą tegoroczną stratę. Nagła poprawa w znacznej części jest zasługą pozytywnej niespodzianki w najnowszych wynikach finansowych. Skonsolidowany zysk netto banku w II kwartale wzrósł r/r o 11 proc. do 192,7 mln zł. Rezultat okazał się też o blisko 3 proc. wyższy od konsensusu rynkowego.

– Na wykresie dziennym Banku Millennium kupującym udało się nie tylko wybić linię bessy i opór na 8 zł, ale i wyżej położony szczyt z maja 2018 roku (8,79 zł). Obecnie ten drugi poziom pełni rolę wsparcia i jeśli nie zostanie utracony, to kurs ma duże szanse na kontynuację zwyżki w kierunku oporu na 9,75 zł. Szanse na dalsze wzrosty wspierają również spore obroty, jakie miały miejsce na wybiciu oporu w granicach 8,79 zł. – analizuje Wojciech Kręcki.

Bank Millennium – wykres dzienny

Kurs akcji PKO BP w miesiąc urósł o blisko 7 proc., mimo to akcjonariusze największego polskiego banku od początku roku wciąż są na 6-proc. stracie. Według zapewnień prezesa Zbigniewa Jagiełły, zysk netto w II kwartale br. będzie wyższy niż w analogicznym okresie 2017 roku oraz w I kwartale 2018 roku, a w całym 2018 roku bank osiągnie zakładane przez rynek ok. 3,5 mld zł zysku netto (w 2017 roku bank uzyskał 3,1 mld zł zysku netto).

>> Mocne otwarcie roku ze strony lidera polskich banków – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej PKO Banku Polskiego

Warto odnotować, że w przyszłym tygodniu PKO BP podzieli się zyskiem. 8 sierpnia wypada dzień nabycia prawa do 0,55 zł dywidendy na akcję. Gotówka pojawi się na rachunkach maklerskich 22 sierpnia.

– Kurs akcji PKO BP znalazł się w interesującym miejscu, gdyż kontynuacja wzrostów i wybicie oporu w okolicy 42,50 zł zaneguje sygnał sprzedaży sprzed trzech miesięcy. Przypomnijmy, że w maju kurs przebił linię trendu wzrostowego oraz średnią 30-tygodniową. Lipcowe wzrosty można interpretować jako powrót do wybitej linii trendu, zwłaszcza biorąc pod uwagę niższe obroty na ostatnich świecach tygodniowych niż w czasie spadków. Trwałe wybicie wspomnianego 42,50 zł całkowicie zmieni odbiór wakacyjnego ruchu cenowego i pozwoli kupującym na walkę o poziom 47,50 zł. – zaznacza Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

PKO BP – wykres tygodniowy

Na tle większych giełdowych banków dobrze wypada Handlowy, którego kurs akcji cofnął się od początku roku tylko o 1 proc. Reprezentant indeksu mWIG40 uchodzi za hojną spółkę dywidendową, co m.in. podkreślili w czerwcowym raporcie analitycy Vestor DM. Biuro co prawda obniżyło wycenę z 86 do 81 zł, ale z uwagi na spadek kursu podwyższyło zalecenie do kupuj z neutralnie.

– Sygnał kupna, jaki dał kurs Banku Handlowego pod koniec ubiegłego roku, został dość szybko zanegowany po silnej spadkowej świecy z połowy czerwca. Wakacyjne wzrosty i kształtujący się długi podażowy cień na obecnej tygodniowej świecy nakazują traktować ten swing tylko jako odbicie w kierunku utraconego wsparcia na 74 zł. Możliwy jest więc powrót do długoterminowej linii trendu wzrostowego, która wcześniej wielokrotnie zatrzymywała spadki. Za takim scenariuszem przemawia trend spadkowy na RSI, zakręcająca w dół średnia jak i zmierzające w kierunku ujemnych wartości TSI. Utrata linii trendu wzrostowego jak i później wsparcia w granicach 68 zł będzie prowadziła do eskalacji spadków na walorze w kierunku 56-52 zł. – mówi Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku na StockWatch.pl

Bank Handlowy – wykres tygodniowy

W tym roku słabo radzi sobie także Bank Pekao. Przeszło 8-proc. spadek od początku roku z pewnością nie zadowala inwestorów, a byłby jeszcze większy, gdyby nie lipcowe odbicie z poziomów bliskich minimom z lat 2016 i 2017. W połowie ubiegłego miesiąca Haitong Bank ściął wycenę akcji banku o 12 proc. do poziomu 139,30 zł. Według ekspertów, kluczowym czynnikiem dla kursu akcji będzie cena i moment przejęcia Alior Banku. Analitycy widzą w tej fuzji potencjalne korzyści strategiczne dla Pekao.

– Kurs akcji Banku Pekao od ponad dwóch lat przebywa w konsolidacji między 100 a 130 zł. W połowie lipca byliśmy świadkami kolejnego testu wsparcia na poziomie 100 zł. Biorąc pod uwagę pozytywne sygnały, które daje RSI (nowy wyższy szczyt), można spodziewać się, że wzrosty na walorze jeszcze trochę potrwają. Pierwszym istotnym oporem jest 113 zł, będące poprzednim szczytem korekty wzrostowej z połowy czerwca. Udany atak na ten poziom pozwoli na kontynuację odbicia nawet w kierunku górnego ograniczenia konsolidacji, czyli 128-131 zł. – analizuje Wojciech Kręcki.

Bank Pekao – wykres tygodniowy

W czwartek wynikami podzielił się ING Bank Śląski. W II kwartale bank odnotował 372,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 360,4 mln zł zysku rok wcześniej. Rezultat okazał się nieznacznie niższy od konsensusu (388,2 mln zł), co w głównej mierze było efektem odpisów. Inwestorzy przyjęli raport z grymasem, a kurs akcji w dniu publikacji spadł o 3 proc. do 184,20 zł.

– Sytuacja techniczna ING BSK wygląda coraz gorzej dla akcjonariuszy. Po tym jak utworzona została formacja szczytowa głowy i ramion (RGR) i wybita mocną spadkową świecą w czerwcu (pierwszy sygnał sprzedaży), obecnie kurs powrócił do linii szyi, która przebiega w okolicach 193 zł i się od niej odbił. To potwierdzenie sygnału sprzedaży i oznacza duże prawdopodobieństwo kontynuacji trendu spadkowego. Również pozostające w trendzie spadkowym RSI i już ujemne TSI są argumentami po stronie sprzedających. Utrata kolejnego wsparcia, jakim są okolice 173 zł, spowoduje kontynuację spadków minimum do okolic 160 zł. – zaznacza Wojciech Kręcki, ekspert analizy technicznej.

ING BSK – wykres tygodniowy

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT handlowy, ingbsk, Millennium, Pekao, pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR