Analiza techniczna 4 rozchwytywanych spółek odzieżowych

Omawiane walory: , , ,

Branża modowa znów podbija serca i portfele inwestorów z GPW. Stopy zwrotu za sam styczeń w wielu wypadkach sięgają kilkunastu procent. Krzysztof Borowski, ekspert od analizy technicznej specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził, jak wysoko urosną jeszcze akcje czterech mocno granych ostatnio spółek odzieżowych.

Tak zwany sektor modowy na GPW, na który składają się spółki handlujące detalicznie odzieżą i obuwiem ma swoje przysłowiowe 5 minut. Branża jak żadna inna ciszy się z silnego złotego. W tym tygodniu kurs USD/PLN spadł do 3,30 zł, czyli najniższego poziomu od listopada 2014 r., a euro do 4,14 zł i jest najtańsze od lipca 2015 r. Dzięki silnemu złotemu spółki z jednej strony taniej importują towary, z drugiej ponoszą niższe koszty z tytułu czynszu.

Po styczniowych wzrostach w arcyciekawej sytuacji technicznej znalazł się Bytom. Kurs akcji spółki odzieżowej przy podwyższonych obrotach testuje dziś poziom, który w styczniu, maju i wrześniu ubiegłego roku skutecznie wyhamował ruch na północ.

– Cena porusza się w trendzie bocznym – widoczna jest presja popytowa starająca się wypchnąć cenę w górę. Obecnie zbliżyła się ona do oporu na poziomie 2,87 zł. Jego pokonanie otwiera drogę wyżej – kolejne opory to: 2,96 i 3,09 zł. Lokalne wsparcie to 2,67 zł, a silniejsze – linia trendu wzrostowego 2,60 zł. Na wskaźnikach i oscylatorach sygnały kupna przeplatają się ze wskazaniami sprzedaży – jednak fakt, że MACD pozostaje powyżej linii zero i stara się zakręcić w górę można odczytywać lekko pozytywnie. Wskaźnik wolumenowe sygnalizują trend boczny – zauważalna jest nieznaczna przewaga popytu. – uważa Krzysztof Borowski, ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

>> 4000 PLN na prowizje! Wykorzystaj właściwy moment, aby dołączyć do 200.000 inwestorów – DEGIRO

W styczniu inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę są akcje CDRL. Od początku miesiąca notowania właściciela sklepów sieci Coccodrillo urosły już o blisko 24 proc. Spółka w 2017 r. zwiększyła liczbę sklepów o 18 do 505. W tym roku tempo otwarć ma być dwa razy większe. Docelowo na koniec 2018 r. sieć ma zwiększyć się do ponad 540 placówek.

– Dynamiczne wybicie ceny w pobliże oporu na poziomie 31 zł (kolejny 33,69 zł). Jednak dopiero pokonanie poziomu 33,69 otwiera drogę wyżej – z trendu bocznego we wzrostowy. Można jednak zaryzykować tezę o przebiciu średnioterminowego trendu spadkowego – wstępny sygnał kupna. Zwyżka ceny odbywa się na białych korpusach (potwierdzenie siły waloru) oraz przy wskazaniach kupna na wskaźnikach i oscylatorach – mają one jeszcze pewien potencjał wzrostowy, chociaż RSI wszedł już do pasma wykupienia. Zwyżkę ceny potwierdza wzrost wolumen obrotu oraz wybicie w górę wskaźników wolumenowych. – wskazuje ekspert analizy technicznej.

Kliknij, aby powiększyć

Ponad 20-proc. stopą zwrotu może pochwalić się także Monnari. Bieżący tydzień okazał się przełomowy dla kursu akcji spółki modowej. Zdecydowany ruch na północ rozpoczął się w środę, gdy Monnari ogłosiło, że rusza ze skupem akcji własnych, na który wyda blisko 20 mln zł. W czwartek notowania spółki przy wysokich obrotach przebiły się przez szczyty z maja i października ub.r., a w piątek kurs akcji kontynuuje rajd i jest najwyżej od 3 stycznia 2017 r.

– Cena wybiła się w górę na dużych białych korpusach (ostatni duży biały korpus potwierdzony został wzrostem wolumenu obrotów) i przebiła opór na 9,44 zł – powyżej znajdują się jeszcze takie zatrzymania jak: 10,15 i 11,36 zł. Doszło też do przełamania dwu linii trendu spadkowego wystawionych ze szczytu z 3 stycznia 2017 r. W szerszej ramie czasowej cena tworzy dno, które można też zakwalifikować jako spodek. Spadek poniżej 7,31 i 7,11 zł należałoby uznać za wybicie dołem z formacji bazy. Na wskaźnikach analizy technicznej dominują sygnały kupna – MACD zakręca w górę nad linią zero (optymistyczne wskazanie). Wskaźniki wolumenowe zakręciły w górę. – analizuje Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

>> Moda na… poprawę? – omówienie wyników i sytuacji finansowej Monnari po 3 kw. 2017 r.

W styczniu fason trzyma też Vistula, gdzie trend wzrostowy trwa nieprzerwanie od listopada ubiegłego roku. Miesięczne wyniki sprzedażowe za grudzień spodobały się inwestorom. Eksperci zwracają uwagę, że Vistula nie tylko poprawia sprzedaż w obu segmentach, ale też notuje wyższą rentowność sprzedaży r/r.

– Cena wybiła się ponad opór na poziomie 4,60 zł i zbliża się do jednego z zasięgów Fibonacciego (5,05 zł), który może okazać się silnym oporem, zwłaszcza że pierwszy zasięg był oporem, a drugi został przełamany gładko. Kolejne zatrzymania (poziomy oporu) to: 5,42 i 5,46 zł. W czasie krótkiej korekty technicznej w połowie stycznia, wskaźniki i oscylatory lekko zniżkowały, aby ponownie wybić się w górę i wskazać kupno akcji. Jedynie na Stochastic wolny aktualny jest sygnał sprzedaży, a RSI powrócił do pasma wykupienia. Spadek ceny poniżej 4,60 zł sygnalizowałby silniejszą korektę spadkową ostatniej fali wzrostowej – w dłuższym terminie cena znajduje się w trendzie wzrostowym (od 2013 r.). Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja uwidacznia napływ środków od początku 2016 r. (za wyjątkiem sesji z 6 listopada 2017 r., kiedy doszło do silnego spadku wskaźnika – tego dnia notowany był bardzo wysoki wolumen obrotu przy formacji spadającej gwiazdy). – zaznacza Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BYTOM, cdrl, MONNARI, vistula, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR