Bank Pekao będzie chciał wypłacić dywidendę, nawet jeśli dokona akwizycji

Omawiane walory:

Dopiero w II kwartale poznamy rekomendację Pekao w kwestii dywidendy. Według zapewnień wiceprezesa Tomasza Kubiaka, bank nawet jeśli zdecyduje się na akwizycję, nadal będzie chciał podzielić się częścią zysku za 2019 rok z akcjonariuszami.

pekao, bank, dywidendy

Zarząd Banku Pekao przedstawi w II kw. rekomendację dot. podziału zysku za 2019r.

– Zarząd na tym etapie nie podjął decyzji co do podziału zysku. Planujemy to zrobić w II kwartale. W strategii planowaliśmy, że poziom dywidendy to będzie 60-80 proc. zysku – powiedział Kubiak podczas konferencji prasowej.

– Podejmując decyzje odnośnie ewentualnych planów akwizycyjnych będziemy brać pod uwagę również akcjonariuszy dywidendowych – powiedział dziennikarzom Kubiak.

Nie skomentował jednocześnie, czy Bank Pekao jest wśród potencjalnych nabywców mBanku.

W 2019 roku bank wypłacił dywidendę za rok 2018 w kwocie 6,60 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 6,6 proc.

W listopadzie 2019 r. prezes Michał Krupiński informował, że Bank Pekao nie zamierza odchodzić od ogłoszonej w 2018 roku polityki dywidendowej.

>> Odkryta opcja niemiecka – omówienie sytuacji finansowej i rynkowej Banku Pekao za III kw. 2019 roku

W lutym 2019 r. Bank Pekao poinformował, że chce „poruszać się w górnych przedziałach określających poziom wypłaty dywidendy” i chce na nią przeznaczać w kolejnych latach 75 proc. jednostkowego zysku netto.

W 2019 r. bank miał 2.165,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 2.287,16 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2019 r. wyniósł 2.247,47 mln zł wobec 2.310,6 mln zł zysku rok wcześniej.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Pekao, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • KNF nakazała przeniesienie środków pieniężnych z Pekao IB do BM Pekao

  Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała decyzję nakazującą przeniesienie instrumentów finansowych i środków pieniężnych oraz dokumentów związanych z prowadzeniem rachunków z PEKAO Investment Banking do Biura Maklerskiego PEKAO, w związku z planowaną transakcją nabycia przez bank zorganizowanej części PEKAO IB.

 • KNF bije w giełdowe banki, w grze PKO BP i PZU

  Indeks WIG20 zaczął dzień od spadków, ale szybko odrobił straty. Pomogły banki, które odpowiadały za przecenę na otwarciu. Niestety, to może być tylko łabędzi śpiew inwestorów, bo katalog czyhających dziś ryzyk jest naprawdę obszerny.

 • Nici z dywidend banków i PZU. Szef KNF chce, aby spółki zrezygnowały z wypłaty ok. 10 mld zł

  Akcjonariusze takich spółek jak PKO BP, PEKAO czy PZU mogą czuć się rozczarowani. Szef Komisji Nadzoru Finansowego zalecił bankom i ubezpieczycielom, aby ci zatrzymali cały zysk wypracowany w poprzednich latach.

 • Co banki proponują kredytobiorcom w okresie pandemii koronawirusa [LISTA]

  Zdecydowana większość dużych banków komercyjnych już przedstawiła "pakiety antykryzysowe". W praktyce sprowadzają się one do płatnej prolongaty kredytu, z tą różnicą, że mają być one przyznawane łatwiej, a za samo rozpatrzenie wniosku nie będzie pobierana opłata, jak to miało miejsce dotychczas. Każdy pakiet jest inny i nie zawsze się opłaca, dlatego przed decyzją o udaniu się na ewentualne wakacje kredytowe warto uważnie wczytać się warunki.

 • Giełda dostała cios w czuły punkt, mocne spadki na PKO BP i Agorze

  Rynki akcji rozpoczęły czwarty tydzień marca od spadków. Dziś podaż uderzyła w najczulszy punkt warszawskiej giełdy, czyli sektor bankowy. PKO BP ostrzegł, że cięcie stóp procentowych przez RPP będzie miało negatywny wpływ na wyniki. Dobra wiadomość jest taka, że póki co nie ma paniki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR