Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU

Omawiane walory: , , , ,
Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
cdprojekt, pzu, alior, playway, agora, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Wczorajsze gwałtowne pogorszenie nastrojów w końcówce sesji na Wall Street, psuje dziś nastroje na rynkach globalnych, odciskając negatywne piętno na zachowaniu GPW. Jednak powodów do realizacji zysków jest dziś znacznie więcej. I co najgorsze, są to powody czysto lokalne, dla których drożejące po wynikach akcje CD Projektu nie mogą stanowić skutecznej przeciwwagi. Jest prawdopodobne, że w kolejnych godzinach spadki przy ulicy Książęcej się pogłębią.

W pierwszej godzinie handlu indeks WIG20 miał wartość 1.712 pkt. (-0,34 proc.), WIG 48.004 pkt. (-0,29 proc.), mWIG40 3.396 pkt. (-0,04 proc.), a sWIG80 12.396 pkt. (+0,12 proc.). Na tle innych europejskich parkietów GPW prezentowała się całkiem nieźle. Szczególnie w zestawieniu z tracącym 1,2 proc. niemieckim DAX-em, spadającym o 1,5 proc. rosyjskim indeksem RTS, czy spadającym o 1 proc. francuskim CAC40.

Warszawskim indeksom ciążyły przede wszystkim banki, które kontynuowały wczorajszą przecenę wywołaną zaskakującą obniżką stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej. Po dwóch kwadransach notowań subindeks WIG-Banki tracił 2,6 proc., po tym jak wczoraj na zamknięciu zaliczył spadek o 2,5 proc. (przed decyzją RPP rósł nawet o 5,6 proc.). Swoje przysłowiowe 5 groszy do spadków dokłada PZU, którego akcje tanieją po rozczarowujących wynikach finansowych (o tym później).

Złą wróżbą dla indeksu WIG20 jest aktualna sytuacja techniczna. Środowo-czwartkowa nieudana próba domknięcia szerokiej luki bessy z 9 marca może sugerować, że wtorkowe wybicie górą indeksu blue chipów z 1,5-miesięcznej konsolidacji, było zwykłą pułapką. A stąd już tylko krok do przeceny.

Wśród tego pesymizmu wiejącego od strony banków, PZU, analizy technicznej, Wall Street i europejskich indeksów, gwiazdą poranka jest CD Projekt. Jeżeli ktoś się zastanawiał dlaczego akcje CD Projekt kosztują ponad 400 zł, zyskując od początku roku ponad 46 proc., a w 2 lata 186 proc., to opublikowany wczoraj po sesji raport finansowy na to jednoznacznie odpowiada: CD Projekt przez lata potrafi świetnie zarabiać na swoich grach. Nawet 5 lat po ich debiucie. Tak jak to było z trzecią częścią Wiedźmina. I tego samego inwestorzy oczekują od CD Projektu po zbliżającym się Cyberpunku.

W I kwartale 2020 roku największy w Europie producent gier wypracował 92 mln zł zysku netto, przekraczając rynkowe oczekiwania o prawie 1/3. Zysk operacyjny ukształtował się na poziomie 97,6 mln zł (prognoza: 74 mln zł), zysk EBITDA 106,8 mln zł (prognoza: 83,9 mln zł), a przychody wyniosły 193 mln zł (prognoza: 158,9 mln zł). CD Projekt poinformował też, że na koniec marca br. miał zaksięgowanych 167,6 mln zł (wzrost o 22 mln zł kw/kw) jako „sprzedaż przyszłych okresów”, czyli przychodów związanych z niewydaną jeszcze grą Cyberpunk 2077.

Dziś akcje CD Projektu drożeją o 2,5 proc. i za jedną trzeba zapłacić 409 zł. To w znacznej mierze amortyzuje spadki indeksu WIG20.

W dół indeks, oprócz banków, ciągnie natomiast PZU. Akcje ubezpieczyciela tanieją o 1,5 proc. do 29,95 zł, cofając się już rano do 29,30 zł. To Alior Bank zatapia PZU, stając się głównym winowajcą bardzo słabych wyników za I kwartał. Zysk netto największej spółki ubezpieczeniowej w tej części Europy spadł w pierwszych trzech miesiącach roku aż o 84,5 proc. rok do roku do 116 mln zł. Dla porównania, jeszcze w IV kwartale 2019 roku, PZU zarobiło na czysto 935 mln zł.

Zysk ubezpieczeniowego giganta nie tylko mocno spadł, ale też był on o blisko 80 proc. niższy od rynkowego konsensusu. Jego spadek to efekt ujęcia w księgach odpisu o wartości 516 mln zł w związku z niższą wyceną pakietu akcji Alior Banku.

Składka przypisana brutto, zgodnie z rynkowymi prognozami, wzrosła o 3,3 proc. rok do roku do poziomu 6,097 mld zł. Dochody z działalności inwestycyjnej wyniosły w I kwartale 1,371 mld zł, co jest wynikiem o 22 proc. niższym od prognoz.

O ile CD Projekt zaskoczył wynikami, to już PlayWay nimi rozczarował. PlayWay w pierwszych trzech miesiącach 2020 roku wypracował 23,5 mln zł zysku EBITDA, co wprawdzie oznacza wzrost o 89 proc. wobec roku ubiegłego, ale jest też wynikiem o 14,5 proc. gorszym od prognoz. Niższe niż oczekiwano były też przychody. I to o 21,8 proc. Ukształtowały się one na poziomie 31,4 mln zł. Wyższy od prognoz był za to zysk netto. Spółce udało się wypracować go na poziomie 21,2 mln zł wobec 19,6 mln zł konsensusu.

Akcje PlayWay tanieją o 3 proc. do 474,50 zł i mają sporo miejsca na korektę 2,5-miesięcznych wzrostów.

Początek roku ciężki był dla Agory. Dokonane odpisy na Domiporta i Foodio Concepts, spadek dochodów z zamkniętych od połowy marca z powodu epidemii kin, a także różnice kursowe przełożyły się na stratę netto w I kwartale na poziomie 42,7 mln zł i spadek przychodów i 6,1 proc. rok do roku do 289,6 mln zł. Spółce udało się natomiast wypracować 44,6 mln zł zysku EBITDA, co oznacza wzrost o 18 proc. w stosunku do I kwartału 2019 roku.

Akcje Agory tanieją rano o 3,6 proc. i kosztują 8 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, Alior, CDPROJEKT, playway, PZU, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR