RPP obniżyła stopy procentowe. Główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc.

Omawiane walory: ,

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopy procentowe - do 0,1 proc. z 0,5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Analitycy oczekiwali utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Po posiedzeniu nie odbędzie się konferencja prasowa.

Glapiński,NBP,stopy,procentowe

Adam Glapiński, prezes NBP, przewodniczący RPP.

Stopa lombardowa wynosić będzie od 29 maja 0,5 proc. (wobec 1 proc. dotychczas), stopa depozytowa – 0,0 proc. (bez zmian), a stopa redyskonta weksli – 0,11 proc. (wobec odpowiednio 0,55 proc.), stopa dyskontowa weksli – 0,12 proc. (wobec odpowiednio 0,6 proc.) w skali rocznej, podano w komunikacie.

– Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana dziś, 28 maja 2020 o godz. 16.00 na stronie NBP.pl – czytamy dalej.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

8 kwietnia br. RPP obniżyła po raz drugi poziom stóp procentowych w 2020 roku. Podjęte przez bank centralny działania mają na celu poluzowanie warunków finansowych w gospodarce i ograniczenie negatywnych konsekwencji gospodarczych pandemii, wspierając tym samym utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej.

Cios dla sektora bankowego

Decyzja RPP zachwiała notowaniami banków i całego WIG20. Około godziny 15:00 kurs indeksu zanurkował z 1.740 pkt. do 1.697 pkt., wymazując całe dzisiejsze wzrosty. Dopiero w kolejnych minutach notowaniom udało się wrócić nad kreskę i odbić do 1.720 pkt.

Obniżka stóp procentowych to cios dla sektora bankowego. Zmiana wysokości stóp procentowych ma wpływ na wysokość raty udzielonych kredytów – w praktyce niższe stopy to niższe wpływy kredytodawców. Na skutek decyzji RPP największe spadki zanotowali branżowi giganci. Jeszcze przed 15:00 kurs akcji PKO BP rósł o 4,97 proc. do 24,30 zł. Kwadrans później notowania branżowego lidera spadały o blisko 5 proc. do 22 zł. Podobnie Pekao, który plus 2,5 proc. błyskawicznie zamienił na -5 proc.

banki,akcje,notowania

Notowania banków

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Pekao, pkobp, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR