Banki złapały wiatr w żagle, tanieje Allegro, Mercator i Biomed-Lublin

Omawiane walory: , , , ,

Nadzieja na opanowanie pandemii winduje wyceny banków, przy jednoczesnej realizacji zysków na akcjach spółek covidowych i gamingowych. Warszawski parkiet wychodzi z tej potyczki obronną ręką. Dziś dominuje kolor zielony.

sanpl, mbank, mercator, biomedlub,

Źródło: Attrader.pl

Informacja o szczepionce odwróciła role. Dziś to banki są górą, a spółki covidowe w odwrocie. Tak w największym skrócie wygląda sytuacja na warszawskiej giełdzie. Tym razem siły są dużo bardziej wyrównane niż wczoraj, co przekłada się na mniejsze wzrosty indeksów. O godzinie 11:00 WIG20 rósł o 0,69 proc. do 1.777 pkt. W tym samym czasie na podobnych plusach były indeksy WIG i mWIG40, a jedynie sWIG80 znajdował się blisko poniedziałkowego zamknięcia.

To wyhamowanie po wczorajszej euforii zakupów nie jest żadną niespodzianką. Zwłaszcza w kontekście poniedziałkowej sesji na Wall Street, gdzie indeksy rozpoczęły dzień od bardzo silnych wzrostów, ale zakończyły go dużo niżej (DJIA +2,95 proc.; S&P500 +1,17 proc.; Nasdaq Composite -1,53 proc.). Ponadto, w przypadku S&P500 i Nasdaq zwrot nastąpił z poziomu wrześniowych szczytów, co w zestawieniu z wyprzedażą spółek technologicznych w następstwie majaczącej na horyzoncie perspektywy opanowania pandemii, może zapowiadać dalsze cofnięcie indeksów.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Przedpołudniowe zmiany warszawskich indeksów na pierwszy rzut oka również mogą wskazywać na stonowanie wczorajszych huraoptymistycznych nastrojów. To jednak złudzenie. Po prostu akcenty rozkładają się inaczej. Inwestorzy w dalszym ciągu sprzedają spółki covidowe, czyli te które czerpały dodatkowe dochody (lub mamiły inwestorów taką perspektywą) na pandemii, a rzucili się na firmy reprezentujące tradycyjną gospodarkę. Przede wszystkim banki. Najwyraźniej uznając ich wycenę za zaniżoną i prawdopodobnie wyrzucając do kosza jeszcze niedawne obawy przed cięciem stóp procentowych w Polsce do zera, co miałoby być odpowiedzią na spodziewany pełny lockdown w kraju.

Po dwóch godzinach notowań WIG Banki rósł o 5,7 proc., po wczorajszym wystrzale o 9,72 proc. W efekcie wybił się on powyżej październikowego szczytu, jednocześnie przełamując 5-miesięczną linię oporu poprowadzoną po maksimach z tego okresu. Na gruncie analizy technicznej zapowiada to dalsze wzrosty. Minimum o 15 proc.

Najwięcej, bo o 10,6 proc. do 10,28 zł, drożały akcje Santandera. Notowania mBanku szły w górę o 8,6 proc. do 166,70 zł, Pekao o 7,7 proc. do 52,20 zł, PKO BP o 6,8 proc. do 24,34 zł, a Aliora o 5,8 proc. do 16,19 zł.

Po drugiej stronie barykady znalazły się spółki z szeroko rozumianego sektora medycznego oraz firmy gamingowe. Podczas gdy WIG Banki szybował o ponad 5 proc., subindeks WIG Leki spadał o 6,5 proc., a WIG Games o 2,8 proc. I tak Mercator Medical, jedna z gwiazd covidowej hossy, tracił 6,7 proc., Biomed Lublin spadał o 12 proc., Pharmena o 11,8 proc., a CD Projekt o 3,1 proc. Ten ostatnim był jedną z 4 spółek z indeksu WIG20, które ograniczały wzrosty indeksu. Głównym hamulcowym było jednak Allegro. Jego akcje taniały o 7,2 proc. do 84,10 zł, po wczorajszym spadku ograniczonym na zamknięciu notowań do zaledwie -1,65 proc.

Perspektywa pojawienia się szczepionki na Covid-19 zmienia nieco reguły gry na giełdach. Przyszłość staje się bowiem bardziej przejrzysta. Nie zmienia to jednak faktu, że IV kwartał dla wielu firm będzie trudny. Podobnie zresztą jak i pierwsze trzy miesiące 2021 roku. Dotyczy to też banków, które wczoraj i dziś tak ochoczo są kupowane.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, BIOMEDLUB, mBank, mercator, sanpl)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR