Biomed Lublin: Badania dot. wpływu szczepień na gruźlicę na COVID-19 w II fazie

Omawiane walory:

Agencja Badań Medycznych przyznała dofinansowanie na drugi etap badań klinicznych na wpływ szczepień przeciw gruźlicy na zapadalność oraz przebieg zakażeń wirusem COVID-19, poinformował Biomed-Lublin. Badania prowadzone są przez Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego i wykorzystywana jest do nich szczepionka BCG, której wytwórcą i dostawcą jest Biomed-Lublin.

biomed, biotechnologia, gruzlica, akcje,

Fot. Biomed-Lublin

Badania dotyczące korelacji wpływu między szczepieniami przeciw gruźlicy a COVID-19 prowadzi w Polsce zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierownictwem dr hab. n. med. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Hanny Czajki.

– Z ogromną uwagą obserwujemy badania naukowców z Uniwersytetu z Rzeszowa, tym bardziej że wykorzystano w nich szczepionkę BCG opracowaną przez Biomed Lublin. Na całym świecie prowadzone są liczne badania dotyczące współzależności między sczepieniami szczepionką BCG a COVID-19. Niektóre z tych opublikowanych do tej pory wykazały, że ze szczepieniami szczepionką przeciw gruźlicy można wiązać zmniejszone prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 – powiedział p.o.prezesa Biomedu Piotr Fic.

W listopadzie 2020 amerykańskie badanie opublikowane na łamach „The Journal of Clinical Investigation”, przeprowadzone z udziałem 6 tys. pracowników służby zdrowia przez ośrodek Cedars-Sinai przy współpracy m.in. z National Cancer Institute wykazało, że osoby, które w przeszłości otrzymały szczepionkę BCG – prawie 30% badanych – znacznie rzadziej uzyskiwały dodatnie wyniki testów na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 we krwi, zgłaszały zakażenia koronawirusem lub objawy związane z koronawirusem niż te, którzy nie otrzymały szczepionki BCG.

Odkrycia wskazują również, że szczepienie BCG w przeszłości mogło teraz pomagać w zapobieżeniu COVID-19 lub zmniejszeniu ciężkości choroby.

– Warto pamiętać, że leki wytwarzane ze szczepów BCG maja duży potencjał w leczeniu innych jednostek chorobowych. Niedawno Węgierski Narodowy Instytut Farmacji i Żywienia (OGYÉI) zatwierdził terapię ‚off-label’ z użyciem szczepionki Biomedu – BCG 10 we wzmacnianiu odporności po infekcji wirusowej Epstein-Barr (mononukleozy). Istnieje też wiele przesłanek za tym, aby sprawdzić, czy produkty na bazie prątka gruźlicy BCG mogą być skuteczne w leczeniu innych jednostek chorobowych. Wyniki badań prowadzonych na całym świecie mogą dostarczyć w przyszłości informacji na temat pozytywnego wpływu leków w terapiach: cukrzycy typu I, czerniaka złośliwego, ostrej i przewlekłej białaczki, stwardnienia rozsianego czy choroby Alzheimera – dodał Fic.

Rozwój produktów BCG, zarówno szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10 jak i Onko BCG to jeden z filarów rozwoju Biomedu Lublin. W 2020 roku spółka pozyskała dotację na realizację inwestycji Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym będą rozwijane wspominane produkty. Biomed Lublin jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów tych leków na świecie. Szczepionka przeciwgruźlicza BCG to produkt poszukiwany, podobnie jak deficytowy w skali globalnej lek na raka pęcherza moczowego Onko BCG.

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BIOMEDLUB)

 • Obiecujący początek maja na GPW, w grze KGHM i Biomed-Lublin

  Pierwsza majowa sesja na GPW rozpoczęła się od lekkiego cofnięcia rynku. "Sell in may and go away"? Raczej nie tym razem! Warszawski parkiet może ostatnio nie zachwyca, ale perspektywy wciąż wyglądają dobrze, przez co obstawianie spadkowego scenariusza jest wysoce ryzykowne.

 • Biomed-Lublin planuje emisję 1,73 mln akcji na rzecz Ipopemy

  Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek w najbliższych dniach planuje podjąć uchwałę emisyjną, w ramach której zaoferuje 1 734 798 akcji nowej emisji na rzecz Ipopema Securities lub podmiot wskazany przez tę spółkę, po cenie 12,33 zł za sztukę.

 • Wall Street dało sygnał do wzrostów, w centrum uwagi Mercator, Biomed i TIM

  Wczorajsze wzrosty na Wall Street stały się sygnałem do ataku popytu na GPW. Pomogły dobre informacje ze spółek. Przed południem rosły wszystkie warszawskie indeksy i ponad połowa notowanych tu spółek.

 • Biomed-Lublin chce wyemitować do 3 mln akcji, które obejmie Ipopema Securities

  Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek podjął decyzję o zmianie dotychczasowej struktury finansowania swoich projektów, tzn. zamiany pożyczek na kapitał. Biomed zawarł umowę inwestycyjną i o oferowanie z Ipopema Securities, w ramach której Ipopema obejmie do 3 mln akcji spółki.

 • WIG20 balansuje na krawędzi, czerwono na Allegro, JSW i PGE

  Rosnące prawdopodobieństwo twardego lockdownu w Polsce psuje nastroje na warszawskiej giełdzie, które i tak były nie najlepsze z uwagi na ich pogorszenie na rynkach globalnych. Jedną dobrą wiadomością jest to, że WIG20 wciąż jeszcze balansuje na wsparciu tworzonym przez dołki ze stycznia i lutego.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR