Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

CBA zabezpiecza dokumenty w siedzibie Komisji Nadzoru Finansowego

Opublikowano: 2018-11-14 13:31:05

Omawiane walory: , ,

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego. To ciąg dalszy afery z udziałem byłego już szefa Komisji, Marka Chrzanowskiego.

Prokuratura powierzyła do prowadzenia Delegaturze CBA w Warszawie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i  niedopełnienia obowiązków przez przewodniczącego KNF.

– Agenci CBA bezzwłocznie po otrzymaniu polecenia prokuratury weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie i zabezpieczają materiały dowodowe – protokoły i nagrania z posiedzeń KNF dotyczące postępowania naprawczego Getin Banku, aktualizacji tego programu naprawczego, ochrony kapitału Getin Banku oraz posiedzeń KNF dotyczących sytuacji w Idea Bank SA, a w szczególności nabycia udziałów w GetBack SA oraz sprzedaży obligacji GetBack SA. Czynności trwają. – poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

>> Promocja: do końca listopada roczny abonament premium StockWatch.pl w cenie 6 miesięcy! Sprawdź!

Chrzanowski dziś po powrocie z Singapuru pojawił się w Kancelarii Premiera, gdzie odebrał akt odwołania go z funkcji podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie udał się do siedziby KNF. Z dostępnych informacji wiadomo, że pojawił się tam jeszcze przed CBA.

 


Wizyta funkcjonariuszy CBA w siedzibie KNF to efekt afery ujawnionej przez Gazetę Wyborczą. Dziennik opublikował zapis rozmowy w cztery oczy między szefem KNF a Leszkiem Czarneckim. Właściciel Idea Banku, Getin Noble Banku i Getin Holdingu nagrał ówczesnego szefa komisji oferującego „przychylność” w zamian za zatrudnienie prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego. Jego wynagrodzenie miało być powiązane z wynikiem banku. Szef KNF miał zasugerować 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

Marek Chrzanowski jeszcze wczoraj złożył rezygnację z pełnionej funkcji. W oświadczeniu poinformował, że opublikowane nagranie to prowokacja dokonana przez układ pragnący zdyskredytować jego osobę jako przewodniczącego KNF w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków.

Mocne spadki akcji banków z grupy Czarneckiego

W środę akcje Idea Banku ustalają nowe historyczne minima. O 13:30 kurs banku spada o blisko 19 proc. do 2,30 zł. Od początku roku kapitalizacja Idea Banku skurczyła się o 90 proc. do zaledwie 200 mln zł. Wczoraj KNF umieściła bank na liście ostrzeżeń publicznych, za udział w oferowaniu obligacji GetBacku w latach 2016-2018 bez zezwolenia.

Tąpnięcia obserwujemy także na kursach akcji Getin Noble Banku i Getin Holdingu. Pierwszy z nich spada 23 proc. do 0,39 zł, a drugi blisko 16 proc. do 0,16 zł.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o getback, Getinoble, Ideabank)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku