CD Projekt i Allegro windują WIG20, w tle wyniki kwartalne banków

Omawiane walory: , , , ,

Rekordowo drogie akcje Allegro i zawracający ze wsparcia CD Projekt ciągną w górę indeks WIG20. Rynek żyje dziś wynikami kwartalnymi banków, nowym rekordem zakażeń koronawirusem w Polsce i taniejącymi akcjami małych spółek. To nie wróży sukcesu.

allegro, cdprojekt, SANPL, millennium, ideabank, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Pierwsza połowa wtorkowej sesji na giełdzie w Warszawie to mocny wzrost WIG20. W południe indeks blue chipów rósł o 1,21 proc. do 1.651 pkt., czym pozytywnie wyróżniał się nie tylko na tle pozostałych warszawskich indeksów (mWIG40 i sWIG80 były pod kreską), ale przede wszystkim na tle w większości czerwonych europejskich parkietów.

Na gruncie analizy technicznej wzrosty WIG20 nie dziwią. To zwykły zwrot z poziomu dołka z pierwszej połowy października, jaki tworzy wsparcie na poziomie 1.625 pkt. Odbicie, które już kilka razy mogliśmy obserwować w ostatnich dniach, ale za każdym razem nie znajdowało ono kontynuacji. Dziś też nie ma pewności, że byki dowiozą tę przewagę do końca sesji. Szczególnie, że ryzyk jest kilka.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Najpoważniejsze ryzyko to zalewająca europejskie parkiety czerwień. Najgorzej pod tym względem wygląda niemiecki DAX. Wprawdzie w południe zdołał on odrobić poranne straty, ale wczorajsza przecena o 3,71 proc. do 12.177 pkt. na koniec dnia, nie tylko sprowadziła indeks na 4-miesięczne minima, ale przede wszystkim doprowadziła do wybicia dołem z kilku miesięcznej konsolidacji (o lekko wzrostowym nachyleniu). To otwiera drogę w okolicę 11.000 pkt.

Niezmiennie czynnikiem ryzyka jest pandemia. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowych 16,3 tys. nowych przypadków koronawirusa i dalszym dynamicznym wzroście zajętych łóżek szpitalnych i respiratorów. Utrzymanie tak wysokich wartości do końca tygodnia może skutkować nowymi obostrzeniami nałożonymi przez rząd. Szczególnie, że trwające od kilku dni masowe protesty społeczne w Polsce tę decyzję jeszcze mogą przyspieszyć.

Pandemia to nie tylko polski problem. Podobnie wygląda to w całej Europie, gdzie kolejne kraje nakładają nowe obostrzenia. A za chwilę może to też być poważny problem w USA.

Największą bolączką dzisiejszego rajdu WIG20 i podążającego w ślad za nim indeksu WIG, jest jednak bardzo wąski rynek. Indeks blue chipów w górę ciągną przede wszystkim 2 spółki: CD Projekt i Allegro. Pod kreską jest 8 z 20 dużych spółek. Na szerokim rynku natomiast tanieją akcje aż 47,5 proc. wszystkich notowanych w Warszawie firm, podczas gdy drożeją walory 31,4 proc. z nich.

Kurs Allegro idzie w górę o 2,9 proc. do 94,32 zł, wyznaczając nieco wcześniej nowy historyczny rekord na poziomie 94,40 zł. Akcje pompuje przekonanie, że podobnie jak to miało miejsce w przypadku wielu podobnych globalnych firm, lockdown przyczyni się do zwiększenia zysków. Inwestorzy pomijają przy tym wysokie już wyceny akcji Allegro.

Bardziej racjonalne przesłanki stoją za zwyżką kurs CD Projektu o 5,4 proc. do 379,40 zł. To kontynuacja wczorajszego zwrotu z poziomu wsparcia tworzonego przez czerwcowo-lipcowe minima. Dodając do tego oczekiwanie na zbliżającą się premierę gry Cyberpunk 2077, powrót w okolice 400 zł jest realny.

Swoją cegiełkę do wzrostu WIG20 dokłada Santander Bank Polska. Jego akcje drożeją o 1,35 proc. do 135,50 zł. W tym przypadku pomagają wyniki finansowe. Santander wprawdzie zanotował w III kwartale br. spadek zysku netto o 31 proc. w relacji rocznej do 479,8 mln zł, ale ten wynik i tak pozytywnie zaskoczył. Był bowiem aż o 57,2 proc. wyższy od rynkowych prognoz.

Podobnej niespodzianki nie zrobił inwestorom Bank Millennium. Zysk netto banku w III kwartale był o 70 proc. niższy niż przed rokiem i ukształtował się na poziomie 60,1 mln zł. Był też o 7,2 proc. gorszy od rynkowych oczekiwań. Pomimo to akcje banku drożeją o 1,65 proc. do 2,47 zł.

Raport kwartalny opublikował też Idea Bank. W III kwartale wypracował on 5,25 mln zł zysku netto. To o 55 proc. mniej niż rok wcześniej. Akcje banku tanieją o 5,1 proc. Za jedną trzeba zapłacić 1,50 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT allegro, CDPROJEKT, Ideabank, Millennium, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR