StockWatch.pl

Cyfrowy Polsat i fundamentalne pytanie o giełdę, w tle przecena KGHM

Omawiane walory: , , , , ,

We wtorek emocje na GPW rozgrzewają duże zakupy Cyfrowego Polsatu. Tak naprawdę jednak podstawowym pytaniem, jakie obecnie zadają sobie inwestorzy jest, czy poniedziałkowa poprawa koniunktury to początek mocniejszego ruchu do góry? W tle obu tematów jest przecena KGHM, którego akcje są najtańsze od stycznia br.

Marcin Kiepas

Tematem dnia na warszawskiej giełdzie jest upubliczniona w poniedziałek wieczorem informacja o kupnie przez Cyfrowy Polsat pakietu około 32 proc. akcji Netii od spółek Mennica Polska i FIP 11 FIZAN. Spóła Zygmunta Solorza zapłaci blisko 640 mln zł. Następnie Cyfrowy Polsat ogłosi wezwanie na Netię, żeby osiągnąć udział wynoszący nie więcej niż 66 proc. ogólnej liczby głosów na WZA Netii. Co ważne, w związku z tą transakcją, a także zakupem za około 103 mln zł udziałów w spółkach posiadających niszowe kanały telewizyjne, polityka dywidendowa Cyfrowego Polsatu pozostanie bez zmian.

Inwestorzy i analitycy pozytywnie zareagowali na informację o transakcji. Po dwóch godzinach handlu akcje Netii drożeją o 21 proc. do 5,13 zł (w szczytowym momencie płacono nawet 5,50 zł). Kurs Mennicy Polskiej rośnie o 8,45 proc. do 21,04 zł. Notowania Cyfrowego Polsatu idą w górę o 2,7 proc. do 25,11 zł. To pewien ewenement. W zdecydowanej większości przypadków akcje podmiotu, który przejmuje, a więc musi wyłożyć dodatkowe środki na przejęcie, tanieją po ogłoszeniu takiej decyzji.

notowania

notowania

notowania

Gorąco jest także na akcjach KGHM. Walory miedziowej spółki tanieją dziś o 3,1 proc. (to najmocniej tracąca spółka z WIG20) do 104,25 zł, spadając już do 103,90 zł. Ostatnio tak mało za jeden walor spółki z Lubina płacono w styczniu. Wtorkowa wyprzedaż jest reakcją na spadki cen miedzi na świecie, która przełamawszy dołek z połowy listopada, obecnie jest najtańsza od dwóch miesięcy i ma otwartą drogę do dalszych spadków.

Tanieje też inna spółka surowcowa. Mianowicie JSW. Po tym jak w poniedziałek jej notowania wystrzeliły w górę o 6,06 proc. w reakcji na wznowioną rekomendację kupuj od analityków Haitong Bank z ceną docelową na poziomie 114,27 zł, dziś tanieją one o 2,2 proc. do 93,83 zł.

Niezmiennie gorąco jest na akcjach CD Projektu, które przy dużych obrotach (piąte największe obroty na rynku), drożeją o 1,9 proc. do 98,21 zł.

Znacznie bardziej zadowoleni mogą być akcjonariusze spółki Rank Progress. Kurs wystrzelił o 24,2 proc. do 1,95 zł. Ten mocny ruch do góry można łączyć z informacją, że spółka zawarła z Vantage Development porozumienie dotyczące utworzenia spółki joint venture w celu realizacji inwestycji deweloperskiej we Wrocławiu.

Pozytywnie przyjęty zakup Netii przez Cyfrowy Polsat, wsparty wczorajszą poprawą koniunktury na GPW, przekłada się na wzrosty na warszawskiej giełdzie. Po dwóch godzinach handlu indeks WIG20 testował poziom 2.413,4 pkt., rosnąc o 0,4 proc. W tym czasie WIG rósł o 0,36 proc. do 62.577,2 pkt. Indeks mWIG40 zyskiwał 0,27 proc. i miał wartość 4.753,7 pkt. I tylko sWIG80 znajdował się pod kreską, spadając 0,13 proc. do 14.259,15 pkt. Warto podkreślić, że ta przewaga rosnących indeksów w Warszawie, co niestety nie koreluje z zachowaniem samych spółek (tylko 37 proc. z nich drożeje, podczas gdy 42 proc. tanieje), ma miejsce przy w większości spadających europejskich parkietach. To mały plus dla naszej giełdy.

Co dalej z hossą na GPW?

Jakkolwiek zakupy Cyfrowego Polsatu rozgrzewają dziś emocje, to tak naprawdę kluczowe jest pytanie o trwałość wczorajszej poprawy nastrojów oraz o to, czy obserwowana od trzech miesięcy cykliczność na GPW będzie zachowana, i po fatalnym dla posiadaczy akcji zeszłym tygodniu, najbliższe dni przyniosą poprawę koniunktury, która wywinduje indeksy WIG20, WIG i mWIG40 na wyższe poziomy?

Układ techniczny na wykresach, mała szerokość rynku podczas wczorajszych i dzisiejszych wzrostów, a także generalnie słabe nastroje, raczej nie zachęcają do kupna akcji. Z drugiej jednak strony, wciąż dobre nastroje na największych światowych parkietach, w tym realna perspektywa zakończenia roku przez indeksy z Wall Street na nowych historycznych rekordach, każe też wątpić w mocno spadkowy scenariusz dla GPW. Dlatego też kwestia tego, na jakich poziomach warszawska giełda będzie witała rok 2018, pozostaje na tę chwilę otwarta.

W tym natłoku tematów giełdowych inwestorzy natomiast zupełnie zapomnieli o jednym z wydarzeń dzisiejszego dnia na rodzimym rynku finansowym, czyli kończącym się posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). I słusznie. W powszechnym przekonaniu, pomimo znaczącego przyspieszenia inflacji w listopadzie (wzrost do 2,5 proc. z 2,1 proc. rok do roku w październiku), Rada nie tylko nie zmieni stóp procentowych na obecnym posiedzeniu, ale też istotnie nie zmieni swojej gołębiej retoryki. Stąd też wciąż oczekuje się, że na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w Polsce przyjdzie nam zaczekać aż do ostatniego kwartału 2018 roku. Do tego czasu pozostaną one na obecnym, rekordowo niskim poziomie, co w przypadku głównej stopy oznacza poziom 1,50 proc. Dla porównania główna stop w strefie euro jest na poziomie 0 proc., a w USA kształtuje się w przedziale 1,00-1,25 proc.

O ile sygnały z RPP nie wzbudzą żadnych emocji wśród inwestorów giełdowych to już mogą one mieć wpływ na notowania złotego. We wtorek złoty zyskuje do głównych walut. Po godzinie 11:00 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2045 zł, USD/PLN 3,5450 zł, a CHF/PLN 3,5960 zł.

Dla polskiej waluty posiedzenie RPP jest ostatnią szansą na dalsze umocnienie. Tak stanie się, jeżeli sygnały z RPP będą bardziej jastrzębie. Jeżeli jednak Rada zignoruje skok inflacji i tym samym nie zmieni swojej retoryki, to w dalszej części tygodnia, a także w końcówce roku, trzeba się liczyć z osłabieniem rodzimej waluty.

Mapa rynku – stan na godzinę 11:20. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, jsw, kghm, mennica, netia, rankprogr, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR