DM BDM: CD Projekt sprzeda 12 mln kopii Cyberpunka w 2021 r.

Omawiane walory:

Dom Maklerski BDM szacuje, że w całym 2021 r. grę Cyberpunk 2077 nabędzie 12 mln graczy, co wraz z wydaniem jednego dodatku pozwoli CD Projektowi wygenerować 1,4 mld zł przychodów.

cyberpunk2077,cdprojekt,gry,sprzedaż,2021

Dom Maklerski BDM szacuje, że w całym 2021 r. grę Cyberpunk 2077 nabędzie 12 mln graczy.

– Spółka do 20 grudnia 2020 sprzedała 13 mln sztuk ‚CP2077’, liczba ta uwzględnia zwroty (przy założeniu zwrotów na poziomie 25-30 proc. sprzedaż brutto wyniosła około 17-18 mln kopii). Dla porównania ‚RDR2’ w niecałe 2 tygodnie od premiery sprzedało 17 mln egzemplarzy. Patrząc na spore problemy, które towarzyszyły ‚CP2077’ od momentu wydania, przy jego negatywnym odbiorze przez graczy konsolowych, obniżyliśmy nasze oczekiwania do 15,6 mln w całym IV kw. 2020 (PC/konsole odpowiednio 70/30 proc.). Tym samym odczyt ten był zbliżony do naszych oczekiwań i konsensusu (15,1-16,4 mln ‚do Świąt’), który mógł być zawyżony w ostatnich dniach przez informacje o szacunkowej sprzedaży z portalu SteamSpy (15,2 mln – PC). Szacujemy, że gra wypracowała w tym okresie 1,9 mld zł przychodów – czytamy w raporcie.

>> Zobacz także: Rekordowy short na CD Projekcie

Zdaniem biura, większość negatywnych informacji i ryzyk jest już w cenie. W raporcie uwzględniono takie kwestie jak fatalna jakość Cyberpunka na konsole starej generacji (wbrew zapewnieniom zarządu), negatywne opinie graczy i dziennikarzy, wycofanie gry ze sklepu Sony, zwroty i możliwą większą niż zazwyczaj rotację pracowników studia.

– Ponadto inwestorzy złożyli pozwy sądowe względem zarządu CD Projektu – w tej chwili trudno jest ocenić konsekwencje, jednak podobne pozwy w branży potrafią się ciągnąc wiele lat i kończyć ugodami opiewającymi na kilkadziesiąt mln USD (w styczniu 2019 r. The Shall Law Firm oraz Rosen Low Firm wytoczyły proces wobec Activision Blizzard za zatajenie zakończenia współpracy ze studiem Bungie co, zdaniem pozywających, spowodowało szkody w portfelach inwestorów – prawdopodobnie sprawa dalej jest w toku, niewykluczone jednak, że doszło do cichej ugody a pozwy zostały wycofane). Uważamy, że obecna wycena spółki dyskontuje większość tych informacji – czytamy w raporcie.

Analitycy spodziewają się, że sprzedaż wersji na PS4/X1 tuż po pojawieniu się pierwszych recenzji i ocen od graczy tych platform znacznie spadła, część potencjalnych klientów postanowiła wstrzymać się z zakupem do momentu, kiedy produkcja zostanie lepiej zoptymalizowana i „wyczyszczona” z uciążliwych błędów. Spółka pracuje na nowymi aktualizacjami, w odstępach kilku-kilkunastodniowych pojawiają się nowe hotfixy (dwa większe patche trafią do graczy w styczniu i lutym). BDM spodziewa się, że „Cyberpunk” wróci do sklepu Sony do końca I kw. 2021 r. Ponadto uważa, że w monetyzacji tytułu będzie pomagała budująca się baza nowych konsol (szacują, że do końca 2021 roku będzie ich łącznie ok. 31,4 mln).

– CD Projekt cały czas pracuje nad ulepszoną wersja przeznaczoną stricte na next-geny, spodziewamy się wydania jej w okolicach IV kw. 2021, co jeszcze bardziej napędzi sprzedaż w tym okresie. Mając powyższe argumenty na uwadze prognozujemy przesunięcie tej części sprzedaży na przyszłe okresy. W rok od premiery zakładamy łączną sprzedaż na poziomie 24,2 mln egzemplarzy (konsensus = 25,4 mln), co przełoży się na 2,9 mld zł przychodów. W całym 2021 roku szacujemy, że 12 mln graczy nabędzie ‚Cyberpunka’, co wraz z wydaniem jednego dodatku pozwoli wygenerować 1,4 mld zł przychodów. Łącznie zakładamy, że do gry zostaną wydane w odstępach półrocznych trzy duże płatne rozszerzenia, z powodu pracy nad naprawą gry spodziewamy się pierwszego z nich w okolicach III kw. 2021. Liczymy, że tak jak to miało miejsce w poprzedniej produkcji (W3), każdy DLC będzie znacznie wzbogacał kontent podstawowej wersji – czytamy także.

W styczniowym raporcie biuro wyceniło akcje CD Projektu na 315 zł/szt. Źródło: BDM

W skład grupy CD Projekt wchodzą: CD Projekt RED – deweloper gier wideo z gatunku RPG i GOG – globalna platforma cyfrowej dystrybucji gier. Sztandarową grą wydawnictwa jest seria „Wiedźmin”, 10 grudnia br. premierę miał kolejny sztandarowy tytuł studia – „Cyberpunk 2077”.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR