DSS z tarczą: zmiana upadłości na układową, zastrzyk gotówki

Omawiane walory:

DSS odzyskała 12 mln zł podatku VAT. Taki zastrzyk środków z pewnością przyda się budowlanej spółce, która ledwo wiąże koniec z końcem. Inwestorzy natychmiast podchwycili wizję wyjścia na prostą, a kurs eksplodował, zaś po sesji pojawił się komunikat o zmianie upadłości na układową.

Mimo słabej sesji w wykonaniu warszawskiego parkietu, poniedziałek upłynął pod znakiem budowlanych bankrutów. Mocno wzrosły notowania m.in. PBG i Hydrobudowy, czyli spółek znajdujących się w upadłości układowej. Potężnie zyskały także akcje Dolnośląskich Surowców Skalnych.

Do wybicia przyczynił się komunikat, że DSS będący w stanie upadłości likwidacyjnej otrzymał zwrot nadpłaconego VATu za marzec 2012 r. w kwocie prawie 12 mln zł. Środki te pomogą w dalszej realizacji podstawowej działalności operacyjnej polegającej na produkcji i sprzedaży kruszyw łamanych. Jednak nawet ta kwota w niewielkim stopniu podreperuje bilans budowlanej spółki. Z raportu za I kwarta wynika, że zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych wynoszą 456 mln zł, a suma wszystkich zobowiązań to ponad 886 mln zł. Dużo lepiej wartość pozyskanych środków z urzędu skarbowego wypada w zestawieniu z kapitalizacją, która nie przekracza 24 mln zł.

Oprócz tego spółka poinformowała, że oczekuje w ciągu najbliższych dni pojawienia się decyzji dotyczącej zmiany sposobu postępowania upadłościowego z likwidacyjnego na układowy.

– Dodatkowe środki, które pojawiły się w spółce są kolejnym argumentem uprawdopodabniającym układ. Oczekujemy, że decyzja w sprawie naszego wniosku dotyczącego zamiany opcji upadłościowej z likwidacyjnej na układową zapadnie w ciągu najbliższych dni. – powiedział Mariusz Roman, prezes DSS, cytowany w komunikacie. >> Zobacz komunikat.

Taka decyzja została jednak wydana już 29 czerwca, ale spółka poinformowała o niej dopiero po sesji 2 lipca.

– Syndyk masy upadłości Spółki Dolnośląskie Surowce Skalne S.A. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Warszawie (Emitent, Spółka) informuje, że w dniu 2 lipca 2012 roku powziął informację o wydaniu przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, Wydział X Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych w dniu 29 czerwca 2012 roku postanowienia o zmianie sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego Spółki, z postępowania obejmującego likwidację majątku Spółki na postępowanie z możliwością zawarcia układu. – czytamy w komunikacie. >> Pełna treść tutaj.

Przypomnijmy, że 17 kwietnia spółka otrzymała od sądu postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej. Następnie władze wystąpiły z wnioskiem o zmianę sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego. 

>> Na temat sytuacji w DSS informujemy na bieżąco. >> Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w jednym miejscu w Serwisie StockWatch.pl

Gra na walorach spółek w upadłości jest bardzo ryzykowna, co pokazują mocne spadki na akcjach DSS we wcześniejszych miesiącach. Równie mocne potrafią być wzrosty, które na poniedziałekowej sesji chwilami przekraczały 30 proc.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT dss, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Giełda zawiesiła notowania akcji sześciu spółek z głównego parkietu

  Na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego zarząd Giełdy za brak raportów rocznych zawiesił obrót akcjami sześciu emitentów. Ukarane spółki od dłuższego czasu znane były z problemów finansowych oraz "groszowego" kursu akcji.

 • Przecena ropy dołuje giełdy, pod kreską KGHM i PGNiG

  Po dziewięciu kolejnych dniach wzrostów inwestorzy na europejskich giełdach zaczynają realizować zyski. Sygnał do zwrotu na rynku dała OPEC, której decyzja o utrzymaniu poziomów wydobycia uderza w notowania spółek naftowych.

 • Decyzja OPEC w centrum uwagi inwestorów, rośnie Kernel i DSS

  Choć podczas czwartkowej sesji można spodziewać się dalszego spadku aktywności inwestorów, to wcale nie musi być ona nieciekawa. Przy mniejszym zaangażowaniu dużego kapitału, można się spodziewać sporej zmienności indeksów. Szczególnie WIG20 będącego instrumentem bazowym dla kontraktów terminowych.

 • Kurs akcji DSS na deskach po niespodziewanym ciosie od banku

  BZ WBK sprawił wierzycielom spółki zależnej DSS niemiłą niespodziankę. W ostatniej chwili bank wycofał się z głosowania za układem. Rafał Abratański, prezes zarządu KKSM komentuje, że był to starannie wyreżyserowany spektakl mający doprowadzić KKSM do likwidacji.

 • Ugoda z Chińczykami okazją do odreagowania na kursie akcji DSS

  Budowlana spółka jest dziś liderem wzrostów na warszawskim parkiecie. DSS dogadał się z Covec w kwestii roszeń, wynikających z umów na budowę autostrady A2. W efekcie kurs akcji dostawcy kruszyw zyskuje nawet 35 proc.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR