EBC pożyczył bankom komercyjnym 530 mld euro

Omawiane walory:

Znamy już wyniki oczekiwanej przez rynki drugiej operacji LTRO (Longer-Term Refinancing Operation). Jak podaje Reuters, w sumie 800 banków komercyjnych skorzystało z oferty i pożyczyło 530 mld euro, które mogą trafić do firm w postaci kredytów.

Popyt na niskooprocentowane 3-letnie pożyczki okazał się większy od konsensusu na poziomie 500 mld oraz wartości 489 mld uzyskanej w poprzedniej operacji tego typu.

Oferowane pożyczki to kolejna próba walki z kryzysem w Europie. EBC ma nadzieję, że bardzo tanie i długoterminowe fundusze wzmocnią zaufanie do banków, oddalą groźbę kryzysu kredytowego i zachęcą banki do inwestycji w obligacje krajów strefy euro. Kapitał może trafić również do firm w postaci kredytów i wspomóc wzrost gospodarczy.

Rynki giełdowe zareagowały na informacje dynamicznymi ruchami w obie strony. Na ustalenie kierunku do dalszego ruchu trzeba poczekać aż rynek się uspokoi. Dodatkowy kapitał, który spłynie na rynek powinien wspomagać rynki finansowe, ale w krótkim terminie można oczekiwać również realizacji zysków przez inwestorów, którzy kupowali plotki, a teraz będą sprzedawać fakty.

Jak podaje Reuters prawdopodobnie jest to ostatnia operacja tego typu, ze względu na ryzyko zbyt dużego uzależnienia banków komercyjnych od funduszy pochodzących z EBC. Ciężar walki z kryzysem ma zostać przerzucony na rządy krajów strefy euro.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

  To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.

 • Portfel StockWatch.pl „Cztery fazy rynku” zakończył I półrocze na 18-proc. plusie

  Pierwsze półroczne bieżącego roku było udane dla prowadzonego na portalu Stockwatch.pl portfela "Cztery Fazy Rynku". W tym czasie udało się dotrzymać kroku silnie rosnącemu WIGowi i osiągnąć 18-proc. stopę zwrotu.

 • Co dalej z hossą na głównych indeksach GPW – analiza techniczna

  Inwestorzy z warszawskiej giełdy zachodzą w głowę, czy poniedziałkowa przecena to tylko chwilowa korekta, czy też może sygnał zakończenia czteromiesięcznej hossy. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR