12 najciekawszych technicznie indeksów i branż na 2018 rok

To wymarzony początek roku dla posiadaczy akcji. W trzy tygodnie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł już o blisko o 5 proc., a do wybicia historycznych maksimów brakuje już mniej niż tysiąc punktów (ok. 1,5 proc.). Czy hossa będzie kontynuowana? Które segmenty rynku będą jej liderami? Odpowiedź w poniższych analizach, wszystkie zostały wykonane w interwale tygodniowym.

Indeks WIG20 w ubiegłym tygodniu pokonał barierę 2.600 pkt. i jest najwyżej od 2013 roku. W dłuższym terminie wzrosty mogą być kontynuowane do szczytu 3.000 pkt.

Nowe szczyty na horyzoncie szerokiego rynku

Do historycznego szczytu w okolicach 67.700 pkt. na WIG-u brakuje już naprawdę niewiele i jeśli w następnym tygodniu wybicie nie będzie zanegowane, atak na nowe historyczne maksimum wydaje się praktycznie przesądzony. Ewentualną psychologiczną barierą dla indeksu szerokiego runku po wybiciu nowego historycznego maksimum może okazać się okrągły poziom 70.000 pkt. Korekta spadkowa może dotrzeć w okolice wybicia oporu tj. 66.000 pkt. Póki nie zostanie wybite dołem wsparcie poniżej 60.000 pkt., trend wzrostowy na indeksie pozostaje niezagrożony.

WIG20 3.0

Prowzrostowy układ – podobnie jak w wypadku WIG-u – obserwujemy na wykresie dwudziestu największych spółek GPW. Tydzień zakończył się przebiciem okrągłego poziomu 2.600 pkt., a skala obecnych wzrostów powinna sięgnąć minimum położonego na 2.640 pkt. oporu. W dłuższym terminie po ewentualnej korekcie spadkowej, wzrosty mogą być kontynuowane minimum do szczytu z 2011 roku w granicach 2.950-3.000 pkt. Niepokojąco wygląda spadek obrotów na indeksie od dłuższego czasu, co może świadczyć o wyczerpywaniu się „paliwa” do ruchu w górę. Kluczowym wsparciem dla indeksu pozostaje poziom 2.375 pkt, który nie powinien być już naruszany w obecnej hossie.

Misie wybudzone z zimowego snu

W ubiegłym tygodniu do hossy podłączył się mWIG40. Wybicie z konsolidacji i przełamanie psychologicznej bariery 5.000 pkt., czyli oporu od którego notowania odbijały się w marcu, czerwcu i październiku 2017 roku, to silny sygnał kupna i zapowiedź kontynuacji trendu wzrostowego. Wybicie potwierdza ruch wzrostowy na RSI, gorzej z wolumenami, które powinny być wyższe na świecy wybijającej opór. Zasięg wybicia wynikający z zakresu konsolidacji to ok. 5.300 pkt., jednak kluczowym oporem i celem dla kursu pozostaje szczyt z 2007 roku na poziomie 5.736 pkt.

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Maluchy na zakręcie

Rok 2018 w opinii wielu analityków ma należeć do spółek z sWIG80. Biorąc jednak pod uwagę obecny wykres tygodniowy, nie podzielam tej opinii. Po silnych spadkach w 2017 roku, nastąpiło odreagowanie, które zaprowadziło kurs w okolice średniej 30-tygodniowej. Ta ciągle opada i dopiero próbuje się wypłaszczyć, co oznacza, że jeszcze stanowi opór. Co więcej, nie widać rosnących obrotów w czasie trwania ruchu wzrostowego. Jako bardzo prawdopodobny uważam powrót kursu w okolice 14.500 pkt., a następnie konsolidację w zakresie 15.600–14.500 pkt.

Czas na chłodną kalkulację

Wzrosty indeksu sektorowego WIG-Banki trwają od listopada ubiegłego roku. Silny zryw doprowadził indeks do szczytów z 2007 roku (9.070 pkt.) i ponad opór, jakim był szczyt z 2014 roku. Po takim ruchu korekta spadkowa nie będzie niczym nadzwyczajnym i może sięgnąć nawet 8.360 pkt. (szczyt z 2015 r.). Za scenariuszem korekty przemawia spore wykupienie na RSI na wykresie tygodniowym jak i spadające wolumeny wraz ze zbliżaniem się do historycznego szczytu. W długim terminie trend wzrostowy pozostaje bardzo silny i po korekcie powinien być on kontynuowany i wynieść indeks bankowy na nowe historyczne szczyty.

Na placu budowy hossy

Dawny WIG-Deweloperzy nie zwalnia tempa. Początek 2018 r. przyniósł kolejne wybicie oporu (tym razem 2.220 pkt.) i kurs jest najwyżej od 2011 roku. Trend wzrostowy powinien być na tym indeksie kontynuowany, a poziomem docelowym na obecną chwilę wydaje się szczyt z 2010 roku na poziomie 3.150 pkt. Prowzrostowy układ zaneguje dopiero wybicie dołem wsparcia na 2.000 pkt.

Ceny na metkach akcji idą w górę

Pierwszy rok istnienia indeksu WIG-Odzież stoi pod znakiem mocnego trendu wzrostowego. Najnowszy sygnał kupna pochodzi z pierwszych tegorocznych sesji, gdy kurs z impetem wybił się ponad opór 7.500 pkt. Po kosmetycznej korekcie notowania wróciły do wzrostów i powinny w kolejnych tygodniach kontynuować hossę. Szansą na odwrócenie trendu dla podaży byłoby wybicie wsparcia poniżej 6.600 pkt, na to jednak obecnie się nie zanosi.

Próba sił

Sytuacja indeksu informatycznego jest pochodną zachowania kursu akcji Asseco Poland. Po początkowym sygnale sprzedaży zarówno na wykresie branżowego lidera jak i indeksie, popyt wybronił wsparcie w granicach 1.900 pkt. i przejął inicjatywę. Notowania WIG-Informatyka pokonały średnią, która teraz zakręca do góry, a na RSI utworzył się nowy wyższy szczyt. Indeks ciągle zagrożony jest uformowaniem się dużej formacji głowy z ramionami (RGR). Jeśli jednak uda się ponowić atak na szczyt na 2.450 pkt., to zagrożenie będzie zażegnane. W długim terminie ciągle obowiązuje trend wzrostowy, zapoczątkowany jeszcze w 2014 roku. Nie powstał nowy niższy dołek, więc należy się spodziewać ponownej próby wyjścia powyżej rekordowych poziomów z 2007 i 2017 roku.

Zagranica nie próżnuje

WIG-CEE to indeks grupujący spółki zagraniczne na warszawskim parkiecie. Większość stanowią firmy ukraińskie, choć są w jego składzie również emitenci z innych krajów. Jego analiza w powiązaniu z wykresem WIG-Ukraina wskazuje, że tym razem za wzrosty indeksu CEE odpowiedzialni są emitenci spoza Ukrainy. Głównymi lokomotywami WIG-CEE pozostają czeski CEZ oraz węgierski MOL. Obecnie indeks wszedł w krótką konsolidację, której górnym ograniczeniem jest 1.030 pkt. W przypadku udanego ataku na ten poziom, wzrosty mogą być kontynuowane aż do historycznego maksimum indeksu, czyli 1.109 pkt. Kluczowym dla utrzymania wsparciem pozostaje poziom 980 pkt.

Wieje chłodem od wschodu

Spółki ukraińskie notowane na GPW od ok. 6 miesięcy są w odwrocie. Po silnym sygnale sprzedaży z lipca 2017 r., kurs WIG-Ukraina konsoliduje się przedziale 490-515 pkt. Z racji opadającej średniej bardziej prawdopodobna jest kontynuacja trendu spadkowego i wybicie wsparcia na poziomie 490 pkt. Jeśli kurs trwale wybije 515 pkt., popyt ma szansę na zbudowanie solidniejszego odbicia i walkę o zakończenie spadków.

Indeks na rozdrożu

Zwyżki na indeksie spółek paliwowych zakończyły się w drugiej połowie ubiegłego roku. Obecnie WIG-Paliwa grozi wyrysowanie formacji głowy z ramionami (RGR), która zapowiadałaby wejście w trend spadkowy. Kurs znajduje się pod wypłaszczoną średnią i dopiero skuteczny atak na nią może być zwiastunem większej siły popytu. Utrata wsparcia w okolicach 6.700 pkt. będzie oznaczała materializację formacji RGR z zasięgiem spadków na 4.700-4.800 pkt.

Na reakcję trzeba poczekać

Kurs indeksu spółek chemicznych od dłuższego czasu porusza się w nieregularnej konsolidacji. Tegoroczne wzrosty na indeksie mają szansę na kolejne wejście w strefę oporu 17.355-16.800 pkt. Jest to również historyczne maksimum notowań tego indeksu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kolejne odbicie się kursu od wspomnianej strefy oporu. Po ewentualnej korekcie, jeśli atak zostanie skutecznie ponowiony, indeks chemiczny ma szansę rozpoczęcia trwałej hossy. Jeśli przejście 17.400 pkt. nie uda się w dłuższym terminie, konsolidacja między 14.500 a 17.000 pkt. będzie trwać dalej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mWIG40, sWIG80, wig-banki, WIG-BUDOW, wig-cee, wig-chemia, WIG-DEWEL, wig-info, wig-nrchom, wig-odzież, wig-paliwa, wig-ukrain, WIG20, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Analiza techniczna 4 dobrze rokujących spółek z indeksu mWIG40

  Indeks giełdowych średniaków w końcu doczekał się mocnego odreagowania, a na wykresach wielu popularnych wśród inwestorów misiów pojawiły się obiecujące formacje techniczne. Wojciech Kręcki, autor portfela Cztery Fazy Rynku przyjrzał się bliżej szansom na kontynuację listopadowo-grudniowych wzrostów na kursach akcji Budimeksu, Comarchu, Dino Polska i Banku Millennium.

 • Rok 2018 będzie rokiem małych spółek i wezwań

  Przyszły rok na warszawskiej giełdzie będzie stał pod znakiem polowania na okazje inwestycyjne wśród małych spółek. Katalizatorem wzrostów będą kolejne wezwania na atrakcyjnie wyceniane maluchy. 

 • Maluchy przejmą pałeczkę?

  Końcówka roku przynosi nieoczekiwaną zmianę sytuacji na najważniejszych indeksach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Szczególną uwagę skupiają najmniejsze spółki zgrupowane w indeksie SWIG80.

 • Czy warszawskie indeksy podążą za siłą WIG20 – analiza techniczna

  Dobra passa warszawskiej giełdy z pewnymi potknięciami trwa od poczatku roku. Siła indeksu WIG20, w porównaniu do zagranicznych rynków, rozpala w ostatnich dniach wyobraźnię inwestorów. StockWatch.pl sprawdził, co od strony technicznej dzieje się obecnie na wykresach głównych wskaźników GPW.

 • Portfel StockWatch.pl „Cztery fazy rynku” zakończył I półrocze na 18-proc. plusie

  Pierwsze półroczne bieżącego roku było udane dla prowadzonego na portalu Stockwatch.pl portfela "Cztery Fazy Rynku". W tym czasie udało się dotrzymać kroku silnie rosnącemu WIGowi i osiągnąć 18-proc. stopę zwrotu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR