StockWatch.pl

Energetyka ponownie w odwrocie, w grze Eurocash i Braster

Omawiane walory: , , , , , ,

Środowe zachowanie warszawskich indeksów może potęgować wrażenie, że na rynku nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. Jest dużo ciekawiej niż wczoraj. Ponownie gorąco jest na spółkach energetycznych. W centrum uwagi jest też Eurocash, Braster i Ursus.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Sesja na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem niewielkiej zmienności, co wpisuje się w obraz notowań obserwowany już wczoraj. Atmosfera wyczekiwania widoczna jest głównie w zachowaniu indeksu WIG20, który krąży blisko wtorkowego zamknięcia. O godzinie 12:33 indeks blue chipów testował poziom 2.319 pkt. (-0,08 proc.), a WIG miał wartość 59.765,7 pkt. (+0,04 proc.). Na ich tle pozytywnie wyróżniały się indeksy mniejszych spółek, które lekko zyskiwały na wartości. Indeks mWIG40 rósł o 0,49 proc. do 4.159 pkt., a sWIG80 o 0,35 proc. do 11.708 pkt.

Zachowanie warszawskich indeksów mogłoby sugerować, że przy ulicy Książęcej nic się nie dzieje. Nic bardziej mylnego. Dzieje się sporo, znacznie więcej niż wczoraj. I to we wszystkich segmentach rynku. Tak samo gorąco jest na małych spółkach, jak i na giełdowych blue chipach.

Po jednodniowej przerwie inwestorzy ponownie sprzedają akcje spółek energetycznych. Akcje PGE tanieją o 2,9 proc., Tauronu i Energi o 2,7 proc., a Enei o 1,3 proc. W południe grupujący je subindeks WIG-Energia tracił 2 proc., spadając siódmą z ośmiu ostatnich sesji i testując poziomy nieoglądane od drugiej połowy stycznia. Spadki te wciąż należy wiązać z rozczarowującymi wynikami finansowymi PGE i Energi, co w poniedziałek mocno pociągnęło w dół ten segment rynku.

Notowania spółek energetycznych.

Taniejące akcje koncernów energetycznych w największym stopniu psują nastroje w indeksie WIG20. Aczkolwiek to nie one najmocniej mu ciążą. Pojedynczą spółką, która ma największy negatywny wpływ na indeks jest PZU (-1,1 proc.).

W WIG20 kolejny już dzień pozytywnie wyróżnia się Eurocash. Po wczorajszym wzroście o 3,6 proc., dziś jego akcje drożeją o 3,4 proc. do 22,41 zł, wspinając się już dziś do 22,78 zł i testując poziomy nieoglądane od końca czerwca. Złą wiadomością jest natomiast to, że akcje te są już wykupione, a atakowany dziś szczyt z października (22,65 zł) stanowi mocną barierę podażową. Tym samym w krótkim terminie rośnie ryzyko realizacji zysków.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Jeszcze więcej dzieje się dziś na małych i średnich spółkach. Podobnie jak w wypadku WIG20, w centrum uwagi są spółki, które już wcześniej absorbowały uwagę inwestorów. Jedną z nich jest Ursus. Kurs producenta ciągników spada o 7,5 proc. 1,81 zł, po tym jak wczoraj cofnął się o 12,6 proc. Podobnie jak we wtorek spadki są efektem ulatniających się nadziei inwestorów na wielomiliardowy kontrakt na dostawę innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego.

Skalą wzrostów wyróżnia się Braster. Spółka podpisała warunkową umowę emisji i subskrypcji obligacji zamiennych na nowe akcje oraz warrantów subskrypcyjnych z European High Growth Opportunities Securitization Fund. Zgodnie z postanowieniami, inwestorowi w zamian za wypłacone na rzecz spółki poszczególne transze środków pieniężnych (zaangażowanie inwestora będzie wynosiło łącznie do 44 mln zł) zaoferowane zostaną obligacje o wartości nominalnej 100 tys. zł zamienne na akcje. Po tych doniesieniach kurs Brastera wystrzelił o 9,6 proc. do 2,39 zł.

W drugiej połowie dnia nastroje na giełdzie w Warszawie mogą jeszcze się pogorszyć. Wyprzedaż spółek energetycznych może nałożyć się na prawdopodobne spadki na Wall Street, co pociągnie giełdę w dół. Sytuacja stałaby się szczególnie niebezpieczna, gdyby jednocześnie napłynęły rozczarowujące dane z USA (bilans handlowy, raport ADP). To rodziłoby niebezpieczeństwo wejścia amerykańskiego rynku akcji w większą korektę, stając się równocześnie silnym impulsem do wyprzedaży tychże w Warszawie. W takim scenariuszu WIG20 mógłby w bardzo krótkim terminie spaść w okolice 2.200 pkt.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT BRASTER, Enea, energa, eurocash, PGE, TAURONPE, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com