Giełda po wynikach: 6 najbardziej spektakularnych wpadek

Omawiane walory: , , , , ,

Rynek nie ma litości. Spółki, które wykazały straty lub mocny spadek zysków, błyskawicznie poszły na szafot mocnej przeceny. Sprawdziliśmy co najbardziej zabolało inwestorów w raportach giełdowych skazańców.

Tegoroczna przecena warszawskich indeksów jest w pełni uzasadniona. Rynek szybko ochłonął po grudniowej hossie i przystąpił do dyskontowania kwaśnych raportów rocznych. Blisko 7-proc. przecena indeksu WIG to kara za poważny regres wyników w IV kwartale 2012 roku. Niepokój jest tym większy, że zawiedli nawet niedawni liderzy.

Najsurowszy wymiar kary otrzymały spółki, które do niedawna przodowały w poprawianiu wyników i wzrostach kursów. To właśnie tutaj oczekiwana inwestorów były największe. Tymczasem zderzenie z twardą rzeczywistością wywołało najostrzejsze reakcje.

Jedną ze spółek, która na własnym kursie przekonała się jak wielkie oczekiwania mieli inwestorzy, jest Ursus. Producent ciągników dotychczas brylował dynamiczną poprawą zysków. Niestety w IV kwartale zabrakło paliwa do kontynuowania dobrej passy. Spółka niespodziewanie zaraportowała stratę.

Z wyliczeń na podstawie raportu rocznego wynika, że w tym okresie grupa zanotowała stratę operacyjną w wysokości około 2,9 mln zł i netto sięgającą 3 mln zł. Sporym obciążeniem dla grupy ponownie okazały się wyniki spółki Bioenergia Invest. Firma w całym 2012 roku zwiększyła stratę operacyjną do 2,75 mln zł. Główną przyczyną było utworzenie odpisów aktualizujących należności z tytułu wystawionych not obciążeniowych dla kontrahentów spółki z uwagi na niewywiązywanie się z warunków umów dostaw biomasy, w wysokości około 1,5 mln zł. Dodatkowo ze względu na planowaną w 2013 roku zmianę w funkcjonalności linii z produkcji brykietu na produkcję peletu, w roku 2012 została przeprowadzona likwidacja zbędnych części zamiennych oraz elementów linii na kwotę około 1 mln zł. W konsekwencji spółka Bioenergia Invest w zeszłym roku wykazała stratę netto w wysokości prawie 3,7 mln zł. Od momentu publikacji raportu kurs Ursusa stracił już ponad 20 proc., a we wtorek dorzucił do tego kolejne kilka procent i zjechał poniżej 3 zł. >> Zobacz szczegółowe omówienie raportu spółki za IV kwartał.

Poważne spustoszenie widać także na kursie Graala. Rybna spółka w 2012 roku uchodziła za jednego z liderów wzrostów. W tym roku jej akcje spadły już o blisko 1/3. Na wtorkowej sesji kurs zanurkował o 5,5 proc. i zatrzymał się w okolicy 10 zł. Tu także mocno namieszały wyniki za IV kwartał.

– Rachunek wyników wykazuje 14,9 proc. rentowności brutto na sprzedaży wobec 25,8 proc. w okresie analogicznym, a to naprawdę słaby wynik. Stąd nie podzielam opinii z forum, że jest okej. Proszę zwrócić uwagę, że wariancja z tytułu spadku rentowności względem Q4’2011 to aż -21 mln zł. Ponieważ nieco z tego odzyskano skalą obrotów, zysk brutto na sprzedaży wyniósł +28,7 mln wobec +43,5 mln rok temu. – ocenia w podsumowaniu raportu Rafał Styczyński, analityk StockWatch.pl

>> Szukasz szczegółowego obrazu fundamentalnego Graala po wynikach za ostatni kwartał? >> Zobacz całą treść analizy najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

W Graalu dodatkowym impulsem do przeceny jest marcowa informacja, że spółka prowadzi rozmowy z Ameriprise Holdings w sprawie rozwiązania umowy sprzedaży Superfisha. Graal zgodził się na sprzedaż marki za 82,8 mln zł, ale ostatnio zmienił zdanie i uznał, że cena nie jest satysfakcjonująca. Jeśli umowa nie dojdzie do skutku, ucierpią na tym wyniki Graala, ponieważ spółka już zaksięgowała zyski z tej transakcji. Niemniej wskaźniki na tle branży są nadal atrakcyjne. C/WK to zaledwie 0,28 przy C/ZO na poziomie niespełna 3. Średnio w sektorze spożywczym jest to 1,5 oraz ponad 10.

Kolejną spółką, której ostatni raport przerwał serię pozytywnych wyników jest Relpol. Firma reprezentuje modną w ostatnich miesiącach branżę elektromaszynową. Kwartalny spadek zysków oraz przychodów cieniem położył się na wycenę. W około miesiąc jej kurs spadł z około 9,60 zł w okolice 7 zł. Wcześniej w niespełna cztery miesiące zyskał prawie 40 proc. Po przecenie wskaźniki C/WK i C/ZO wynoszą 0,99 oraz 6,48. Średnie dla sektora to 1,30 i 9,97. >> Sprawdź też walor od strony technicznej w serwisie ATTrader.pl

– Dotychczasowa długa seria pozytywnych raportów kwartalnych GK Relpol została przerwana sprawozdaniem za ostatnie trzy miesiące 2012 roku. Począwszy od przychodów wszystkie pozycje wynikowe kwartalnego rachunku zysków i strat wskazują na regres w ujęciu r/r. Co istotne tempo tego regresu rośnie wraz z kolejnymi pozycjami dotyczącymi core biznesu, wskazując tym samym na istotne pogorszenie efektywności działania – kwartalne przychody spadły w ujęciu r/r o 8 proc., zysk brutto na sprzedaży o 30 proc. (koszty własne pozostały na właściwie niezmienionym poziomie); zysk netto na sprzedaży o 75 proc. (ogólne koszty administracyjne wzrosły przy tym o 10 proc.). Końcowe pozycje wynikowe zostały co prawda nieco poratowane korzystniejszymi wielkościami wyników na działalności pozostałej (blisko 90 proc. mniejsza strata niż przed rokiem) oraz finansowej (niewielki zysk wobec 0,25 mln zł straty przed rokiem), ale i tak grupa zaraportowała tu sporo niższe zyski – na poziomie operacyjnym spadły one r/r o 69 proc., na poziomie brutto o 65 proc., a na poziomie netto dla akcjonariuszy o 69 proc. – wskazuje Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl. >> Całą analizę raportu znajdziesz tutaj.

Rozczarowujące dla rynku były wyniki kwartalne i całoroczne Eko Exportu. Wcześniej producent mikrosfery brylował dynamiką wyników i był jednym z ulubieńców rynku. W zeszłym roku to się zmieniło za sprawą słabych raportów kwartalnych. W ostatnim okresie 2012 r. producent mikrosfery wypracował 1,2 mln zł przychodów, czyli o blisko 90 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wynik netto okazał się stratą sięgającą 2,3 mln zł, natomiast na poziomie operacyjnym strata wyniosła 2,4 mln zł. W ujęciu rocznym Eko Export uzyskał 11,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, co jest osiągnięciem o 58 proc. gorszym niż w 2011 roku. Zysk netto wyniósł 1,5 mln zł i był słabszy o niemal 78 proc. w ujęciu rocznym, a EBIT w wysokości 2,7 mln zł skurczył się 67 proc. Niedawno spółka podała dość ambitne prognozy na ten rok. Planuje osiągnąć w nim 45 mln zł przychodów oraz 16,6 mln zł zysku netto. Rynek zdaje się dalej zakładać szybki rozwój spółki, co sugeruje C/WK, który wynosi 6,67 oraz C/ZO ponad 65.

– Kwartał był dla spółki jednoznacznie zły. Eko Export ma problemy z dostawami i płatnościami, do czego wszyscy powinni się już przyzwyczaić. Nadzieją dla inwestorów jest prognoza na rok 2013, która zakłada zysk netto na poziomie 16 mln zł. – ocenia Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl.

>> Interesujesz się sytuacją fundamentalną Eko Exportu po wynikach za ostatni kwartał? >> Zobacz analizę najnowszego raportu przygotowaną przez analityka portalu StockWatch.pl

Poważną kraksę zaliczyły też kursy dużych spółek budowlanych: PBG i Polimeksu-Mostostalu. Wprawdzie nikt nie oczekiwał po nich rewelacyjnych wyników, ale też nikt nie zakładał gigantycznych strat. Polimex-Mostostal zanotował w IV kwartale 760,2 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. Konsensus PAP dopuszczał stratę na poziomie 76,4 mln zł. Natomiast PBG miało 1,32 mld zł straty netto przypadającej akcjonariuszom jednostki dominującej. We wtorek przecena obu spółek pogłębiła się o kolejne kilkanaście procent. Kurs Polimeksu dodatkowo oberwał po informacji o rezygnacji prezesa i jednocześnie głównego architekta planu restrukturyzacji grupy. Rating Altmana w obu wypadkach jest na alarmującym poziomie D.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ekoexport, graal, PBG, Polimexms, relpol, ursus)

 • ARP wezwała Ursus do zapłaty 15,5 mln zł pożyczki wraz z odsetkami

  URSUS w restrukturyzacji otrzymał od Agencji Rozwoju Przemysłu oświadczenie o rozwiązaniu umowy pożyczki z 29 maja 2014 r. i wezwanie dłużnika do zapłaty wierzytelności w kwocie 15,5 mln zł. Jak wskazano w oświadczeniu, powodem jego złożenia jest brak spłaty kapitału pożyczki oraz odsetek.

 • Sąd wstrzymał rozpoznanie wniosków PKO BP i GNB o ogłoszenie upadłości Ursusa

  Sąd Rejonowy w Olsztynie, V Wydział Gospodarczy wstrzymał rozpoznanie wniosków PKO Banku Polskiego i Getin Noble Banku o ogłoszenie upadłości URSUSa do czasu prawomocnego zakończenia uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.

 • Prezes NBP popsuł Sylwestra bankierom, w grze PKO BP i Biomed-Lublin

  Ostatnia sesja w 2020 roku rozpoczęła się od realizacji zysków na dużych i średnich spółkach i nowych 3,5-letnich rekordów indeksu sWIG80. W centrum uwagi znalazły się banki, a także kontynuujący wczorajszy rajd Polimex oraz odbijający Biomed-Lublin.

 • Sielanka na GPW. Dino bije rekordy, zielono m.in. CCC i Polimeksie

  Wtorkowa, przedostatnia w 2020 roku sesja na GPW, rozpoczęła się od wzrostów. I to najlepsze podsumowanie tego mijającego roku, który pomimo wszystkich pandemicznych zakrętów, był dość udanym dla większości spółek. Szczególnie tych mniejszych. Dla części z nich nawet wybitnie udany. Najsłabiej, obok firm w bezpośredni sposób dotkniętych lockdownami, wypadły duże banki i spółki paliwowe.

 • PBG miało 27 mln zł straty netto z dział. kontynuowanej w III kw. 2020 r.

  PBG w restrukturyzacji odnotowało 27,09 mln zł skonsolidowanej straty netto z działalności kontynuowanej w III kw. 2020 r. wobec 39,6 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR