Giełda po wynikach: ranking najbardziej zadłużonych spółek

Dług giełdowych spółek niebezpiecznie rośnie. Na koniec III kwartału zadłużenie odsetkowe wzrosło o blisko 18 mld zł w ujęciu rocznym, a zadłużenie netto o prawie 16 mld zł. Zobacz jakie spółki aż uginają się od ciężaru zobowiązań.

W kolejnym raporcie systematyzującym wyniki finansowe za ostatni kwartał poddaliśmy diagnozie stan zadłużenia giełdowych spółek. Po przebadaniu 383 sprawozdań finansowych z głównego parkietu (z uwagi na specyfikę działalności pominęliśmy banki i spółki zagraniczne nie prowadzące u nas działalności) okazuje się, że zadłużenie odsetkowe zmalało na przestrzeni kwartału śladowo, do 142,9 mld zł. Poprzednio wynosiło ono 146,8 mld zł. >> Jak zestawienie wyglądało poprzednim razem? – raport znajdziesz tutaj.

Znacznie gorzej prezentuje się wynik w ujęciu rocznym. Tu mamy niestety wzrost aż o 17,8 mld zł, głównie z powodu spadku gotówki (przeznaczanej m.in. na dywidendy i skupy akcji). Zadłużenie netto wzrosło do 103,3 mld zł z 95,3 mld zł kwartał wcześniej i 87,6 mld zł przed rokiem.

>> Sprawdź pozostałe podsumowania wyników kwartalnych:

Pierwsza trójka w ujęciu wartościowym to giganci sektora paliwowego, gdzie znaczące pakiety trzyma Skarb Państwa. Największe zadłużenie odsetkowe posiada PGNiG. U gazowego potentata przekracza ono 10 mld zł. Jednak ostatnio los uśmiechnął się do spółki, dzięki wywalczeniu tańszego surowca dostarczanego przez Gazprom. Kolejne dwa miejsca należą do PKN Orlen oraz Lotosu. Ta druga spółka zwraca uwagę alarmującym wskaźnikiem długu netto do EBITDA, który wynosi aż 5,7. Jest to jednak poprawa – na usprawiedliwienie należy dodać, że po II kwartale jego wartość przekraczała 15.


Dalszy ciąg artykułu zawiera trzy zestawienia najbardziej zadłużonych spółek: według nominalnej wartości długu odsetkowego, według ujemnych kapitałów własnych oraz według wskaźnika ogólnego zadłużenia wraz z niekorzystną relacją długu netto do EBITDA, każde zestawienie ze szczegółowym omówieniem i dostępny jest w abonamencie.

Kliknij tutaj aby zamówić abonament i uzyskać pełny dostęp do serwisu.

Niezdecydowany? Sprawdź listę funkcji i narzędzi, jakie zyskujesz dzięki abonamentowi.

Jeżeli posiadasz abonament, a nie widzisz tekstu, zaloguj się do serwisu.


StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bakalland, CEDC, COGNOR, delko, efekt, euimplant, intakus, intersppl, MARVIPOL, mostalwar, PBG, polcolorit, Polimexms, regnon, remak, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR