Sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole nie dało inwestorom oczekiwanych sygnałów dotyczących terminu zakończenia programu luzowania ilościowego w USA. Zapowiedziane pod koniec czerwca zakończenie QE3 wywołało na rynkach lawinę podaży, ale od tamtej pory inwestorzy utrzymywani są w niepewności. Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach kwota przeznaczona na zakupy aktywów zostanie ograniczona, a w dalszej perspektywie program zostanie zakończony. Nie wiadomo jednak dokładnie kiedy i w jakim tempie. W efekcie rynek jest oswajany z perspektywą stopniowego wygaszania QE3.
Ta niepewność sprzyja rynkom finansowym. Wydaje się, że początkowego szoku związanego z ogłoszeniem chęci zakończenia programu nie dało się uniknąć, ale aktualnie warszawskie indeksy odrobiły już poniesione straty z nawiązką. Nie przeszkodziła w tym również zapowiedź zmian w polskim systemie emerytalnym. Ostateczną decyzję mamy poznać już w tym tygodniu. W centrum uwagi inwestorów wydaje się być aktualnie ożywienie gospodarcze. Ostatnie dane makro płynące ze strefy euro, Niemiec i samej Polski sugerują, że najgorsze mamy już za sobą i gospodarka będzie stopniowo przyspieszać. Fakt ten doceniają głównie krajowi inwestorzy, którzy szukają okazji wśród małych i średnich spółek. Indeks blue chipów, gdzie duży udział w obrotach mają inwestorzy zagraniczni nadal pozostaje poniżej linii trendu spadkowego trwającego od początku roku.
O znaczeniu inwestorów zagranicznych dla naszego rynku świadczy również dzisiejszy rozkład obrotów. W poniedziałek nie funkcjonują giełdy w Wielkiej Brytanii, gdzie obchodzone jest Letnie Święto Bankowe. Brak graczy z jednego z największych na świecie centrów finansowych odbija się na obrotach. Dla WIG20 są one o ok. 40 proc. niższe niż na poprzedniej sesji o tej porze. Z kolei dla małych i średnich spółek są one porównywalne do piątkowych. Pomimo niskich obrotów na rynku dominują kupujący – 85 proc. obrotów na całym rynku generowanych jest na wzrostach.
>> Sytuację i nastroje na rynku możesz szybko sprawdzić. >> Gorące spółki wraz z aktualnym wskaźnikiem sentymentu dostępne są na żywo w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl.
W centrum uwagi inwestorów pozostaje Hawe, które zyskuje dzisiaj kolejne 6 proc. W środę poinformowano, że spółka zależna Hawe wygrała przetarg o wartości 310,821 mln zł brutto. Wskaźniki analizy technicznej wskazują jednak na znaczne wykupienie rynku, co oznacza, że ryzyko korekty jest bardzo wysokie.
>> Tylko w serwisie analizy technicznej ATTrader.pl możesz sprawdzić, które komunikaty ze spółek podnoszą inwestorom ciśnienie. >> Sprawdź nowy moduł Gorące Komunikaty.
Do grona gorących spółek należy dzisiaj również Impexmetal. Spółka opublikowała w ubiegłym tygodniu dobre wyniki finansowe. Aktualnie kurs przełamał linię trendu spadkowego trwającego od połowy 2011 r. >> Zapoznaj się z pełną analizą techniczną spółki
Wzrostem o 3 proc. na publikację wyników za pierwsze półrocze reaguje również kurs Pfleiderer Grajewo. Tym samym cena osiągnęła najwyższe poziomy od początku 2011 r.
– Grajewo, po sprzedaży swoich rosyjskich aktywów i zmniejszeniu zadłużenia (zmniejszenie ujemnego salda z działalności finansowej o prawie 60 proc. r/r) zdołała poprawić uzyskiwane wyniki z działalności kontynuowanej. Zarząd, w komentarzu do wyników korzystnie ocenia także perspektywy drugiej połowy roku na rynku krajowym ze względu na korzystną strukturę zakupów surowców oraz widoczne od czerwca ożywienie na rynku. Nieco gorzej prezentują się rynki zagraniczne ze względu na silną konkurencję i presję cenową wynikającą ze spadku sprzedaży produkcji meblarskiej. – komentuje Michał Krajczewski, analityk Raiffeisen Brokers.