Roman Karkosik wycofuje spółki z giełdy

Omawiane walory: ,

Kolejny znany inwestor wycofuje się z giełdy. Dziś Alchemia i Impexmetal wystąpiły do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o zezwolenie na przywrócenie ich akcjom formy dokumentu (tzw. zniesienie dematerializacji akcji). Obie spółki najprawdopodobniej jeszcze w tym roku pożegnają się z warszawskim parkietem.

impexmetal, alchemia, giełda, materializacja, akcji

Dwie znane spółki ze stajni Romana Karkosika wnioskują o wycofanie ich akcji z giełdy(Fot. Pexels)

Wniosek o zniesienie dematerializacji akcji to w obecnej sytuacji tylko formalność. 100 proc. akcji obu spółek należy albo do Romana Karkosika i jego żony, albo do podmiotów kontrolowanych przez nich.

Na początku 2018 r. Roman Karkosik zapowiedział, że wycofa część kontrolowanych przez siebie spółek z obrotu. To efekt oskarżeń o manipulację akcjami Krezusa z 2012 r. Prokuratura zarzuciła inwestorowi i jego żonie wprowadzanie w błąd innych uczestników obrotu co do rzeczywistego popytu, podaży oraz ceny akcji. Karkosik skarżył się wówczas, że przez takie działania represyjne rośnie ryzyko inwestycyjne.

Proces wycofywania Karkosik rozpoczął w styczniu br. od Alchemii. Wtedy to Impexmetal – w ramach porozumienia akcjonariuszy, do którego należał także Roman i Grażyna Karkosikowie oraz Boryszew – ogłosił wezwanie do sprzedaży 29,24 mln akcji spółki po cenie 4,80 zł za sztukę. Wezwanie przyniosło oczekiwany skutek, bo wzywającym udało się przekroczyć próg 90 proc. głosów na WZ, a następnie przeforsować przymusowy wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych.

Identyczny scenariusz zrealizowano w Impexmetalu. W czerwcu ruszyło wezwanie ogłoszone przez Boryszew, SPV Boryszew 3 i Impexmetal z Grupy Boryszew po cenie 4,25 zł za sztukę, a w sierpniu sfinalizowano squeeze out. Obie spółki mają za sobą długą historię notowań. Impexmetal na warszawskiej giełdzie zadebiutował w czerwcu 1997 r., a Alchemia, jeszcze jako Garbarnia Brzeg, w maju 1998 r.

Znani inwestorzy odwracają się od GPW

Roman Karkosik nie jest wyjątkiem. Przeciwnie. Wcześniej z warszawskiego parkietu wycofał się m.in. Michał Sołowow. Jeden z najbogatszych Polaków w ostatnich latach zdjął z giełdy Barlinek, Cersanit i Synthos oraz sprzedał udziały w notowanym wciąż na giełdzie Echo Investments. W 2017 r. głośno było o Rafale Brzosce, który przy wsparciu globalnego funduszu private equity skutecznie wezwał i wycofał Integer.pl i Inpost.

Z rynkiem publicznym nie po drodze także Dominice Kulczyk, która w ubiegłym roku złożyła ofertę na brakujący pakiet Polenergii. Wezwanie ostatecznie okazało się fiaskiem, bo z planowanych 49,8 proc. akcji udało się skupić zaledwie 1,5 proc.

Bieżący rok będzie trzecim z rzędu, w którym więcej spółek zjedzie z rynku niż na nim zadebiutuje. Kolejka do delistingu wciąż jest długa, co widać m.in. po wysypie wezwań na brakujące pakiety akcji. Tylko na przestrzeni dwóch miesięcy pojawiły się oferty na Pfleiderer Group, Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ogłoszone przez fundusz kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka), Mostostal-Warszawę, Ceramikę Nową Galę oraz Stelmet. Cechą wspólną wszystkich jest to, że ich kursy akcji są na historycznych lub wieloletnich minimach. Tam, gdzie szanse na powodzenie wezwania są niewielkie, główni rozgrywający sięgają po nieczyste zagrania. Tak jest na przykład w Komputroniku, gdzie prezes i główny akcjonariusz, mając w pamięci fiasko wezwania sprzed dwóch lat, tym razem postanowił rozwodnić kapitał emitując akcje i obligacje zamienne na akcje.

Na szybką zmianę tego trendu nie ma co liczyć. Po demontażu OFE warszawska giełda razi słabością, a rynek pierwotny zamienił się w pustynię, na której raz na jakiś czas pojawia się drobny deszcz. Brak płynności, niskie wyceny, góra obowiązków informacyjnych i topniejąca liczba inwestorów indywidualnych sprawiają, że obecność na GPW staje się ciężarem. Szansą dla rynku są uruchomione niedawno Pracownicze Plany Kapitałowe. Projekt dopiero co ruszył, więc na efekty trzeba jeszcze poczekać. Pierwsze poważniejsze przepływy finansowe, szacowane na 3-4 mld zł, pojawią się najwcześniej w przyszłym roku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT alchemia, impexmet, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Karkosik wyciska drobnych akcjonariuszy z Impexmetalu

  We wtorek w IMPEXMETalu rusza squeeze out, czyli przymusowy wykup wszystkich pozostałych w rękach akcjonariuszy mniejszościowych akcji. Za każdy odkupiony walor podmioty kontrolowane przez Romana Karkosika płacą 4,25 zł. 

 • Jest wniosek o przymusowy wykup akcji Impexmetalu

  Spółki kontrolowane przez Romana Karkosika złożyły do Komisji Nadzoru Finansowego oraz GPW dokumentację związaną z zamiarem przeprowadzenia przymusowego wykupu wszystkich pozostałych akcji IMPEXMETalu od akcjonariuszy mniejszościowych (tzw. squeeze out).

 • Spółki z grupy Boryszew ogłosiły wezwanie na Impexmetal

  Spółki Boryszew, SPV Boryszew 3 i IMPEXMETal z Grupy Boryszew ogłosiły wezwanie na wszystkie akcje IMPEXMETalu znajdujące się w wolnym obrocie, w cenie 4,25 zł za sztukę. Celem jest osiągnięcie 100 proc. akcji spółki i wycofanie jej z giełdy.

 • Alchemia jest o krok od wycofania z GPW

  Porozumienie akcjonariuszy Alchemii zwiększy swój stan posiadania. W wezwaniu na sprzedaż 29,245 mln akcji złożono zapisy na 23,44 mln walorów.

 • Porozumienie akcjonariuszy wzywa na akcje Alchemii po 4,80 zł za sztukę

  Roman Karkosik, Grażyna Karkosik, Boryszew, IMPEXMETal oraz Eastside-Bis - jako porozumienie - ogłosili wezwanie do sprzedaży 29,245 mln akcji Alchemii, stanowiących 14,62 proc. głosów, po cenie 4,80 zł za akcję. W piątek na zamknięciu sesji kurs akcji producenta stali wzrósł o 3,75 proc. do 4,98 zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR