Giełda zawiesiła notowania akcji i obligacji piętnastu spółek

Zarząd Giełdy nie odpuszcza spóźnialskim i niechlujnym spółkom notowanym na alternatywnym parkiecie NewConnect. Od środy zawieszono handel akcjami piętnastu spółek, które nie wywiązały się z obowiązków informacyjnych. Dwie z nich to równocześnie emitenci notowanych na Catalyst obligacji. 

Kolejny sezon wyników i kolejne kary. Tym razem Giełda zawiesiła obrót akcjami i obligacjami piętnastu spółek. Powodem jest naruszenie obowiązków informacyjnych, tj. niedotrzymanie terminu publikacji sprawozdania finansowego za IV kwartał 2014 roku, spełniającego wymogi regulaminu ASO. Zawieszenie obowiązuje od 18 lutego. Warunkiem przywrócenia obrotu jest publikacja zaległego sprawozdania finansowego. Na liście zawieszonych znaleźli się: Aduma w upadłości likwidacyjnej, Air Market, ATON-HT, BDF (dawniej V GROUP), Cerabud, Nemex, Twigonet Europe SE, Ecotech Polska, Fachowcy.pl Ventures, Global Trade, Infoscope, Kampa, Węglopex Holding, Zakłady Mięsne Mysław, Uboat-Line. Dwie ostatnie spółki są obecnie na rynku Catalyst za sprawą obligacji.

Wśród ukaranych spółek część już wcześniej uprzedzała, że raporty opublikuje w innym niż pierwotnie planowanym terminie. Na 20 lutego przekazanie sprawozdania zasygnalizowała Aduma znajdująca się od końcówki ubiegłego roku w upadłości likwidacyjnej. Twigonet Europe SE jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia informował o odłożeniu terminu publikacji na 23 lutego 2015 r. BDF (dawniej V Group) tłumaczy poślizg w publikacji problemami przy konsolidacji nowej spółki w grupie, tj. Black Diamond Fund SA, która posiada 8 podmiotów zależnych. Zarząd zapewnił, że raportów trafi do inwestorów nie później niż 20 lutego 2015 roku.

W cierpliwość muszą uzbroić się akcjonariusze Infoscope, które znajduje się obecnie w trudnej sytuacji. Na początku grudnia do warszawskiego sądu wpłyną wniosek o ogłoszenie upadłości, autorstwa Janusza Mieloszyka. Kilka dni później z wnioskiem o upadłość w trybie obejmującym likwidację majątku wystąpił sam zarząd. Jeszcze pod koniec grudnia w spółce pojawił się tymczasowy nadzorca sądowy.

W kwestii incydentalnego naruszenia obowiązku informacyjnego głos zabrali przedstawiciele Zakładów Mięsnych Mysław. Spółka tłumaczy poślizg nieobecnością zarządu z powodu choroby, a przekazanie zaległej publikacji ma nastąpić do 4 marca 2015 roku. Termin publikacji przesunęła też Kampa, z 13 lutego na 20 lutego.

Kolejną grupę ukaranych spółek stanowią te, które raport opublikowały, ale z powodu niedociągnięć i braków nie spełniły one wymogów regulaminowych. Mowa tu o sprawozdaniach Air Market, ATON-HT, Nemex oraz Uboat-Line. Ostatnia z wymienionych spółek przechodzi w ostatnim czasie szybkie zmiany w akcjonariacie. Pod koniec stycznia pakiet blisko 43 proc. akcji sprzedał były już prezes spółki – Grzegorz Misiąg. Nabywcą okazał się Zbigniew Stonoga, biznesmen znany z walki z fiskusem i kontrowersyjnych filmików krążących w sieci. Po blisko trzech tygodniach przygody z giełdową spółką, Stonoga odsprzedał swój pakiet Krzysztofowi Urbanowiczowi, postaci nieznanej dotychczas na rynku kapitałowym.

W kwestii zaległych raportów milczy kilka spółek, m.in. Cerabud, Węglopex Holding oraz Ecotech, który deklarował przekazanie sprawozdania 12 lutego. Z terminu nie wywiązali się także Fachowcy.pl i Global Trade – obie spółki obiecywały sprawozdanie 13 lutego.

W ubiegłym roku po każdym sezonie wyników brakowało od kilku do kilkudziesięciu sprawozdań. Za każdym razem GPW karała spółki zawieszeniem notowań. W większości wypadków reprymenda przyniosła zamierzony efekt – spóźnialscy szybko nadrabiali zaległości i publikowali sprawozdania finansowe. Należy jednak pamiętać, że zawieszenie notowań uderza rykoszetem w inwestorów, którzy na jakiś czas tracą możliwość szybkiego wyjścia z nietrafionej inwestycji.

Porządki na GPW zaczęły się w lipcu 2012 roku. Na pierwszy ognień poszło 13 spółek z NewConnect oraz pięciu emitentów z Catalyst. Dodatkowo niepokorni otrzymali wówczas kary pieniężne w wysokości od 5 do 10 tys. zł. Pod koniec ubiegłego roku Giełda posunęła się jeszcze dalej i za brak sprawozdań finansowych skreśliła z listy emitentów rynku Catalyst trzy spółki: Różana (dawna Jedynka), WZRT-Energia i ZPS Sp. z o. o. Krzętle.>> Czytaj więcej

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT aduma, Airmarket, atonht, cerabud, ecotech, FACHOWCY, globaltr, infoscope, myslaw, nemex, twigonet, uboatline, vgroup, Weglopex, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR