X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Giełdowe misie idą za ciosem, w tle spekulacyjne odbicie na akcjach spółek Czarneckiego

Opublikowano: 2018-09-14 12:28:06

Omawiane walory: , , ,

Spekulacyjne odbicie na akcjach Altusa zakończyło się. Teraz inwestorzy wzięli na cel spółki Leszka Czarneckiego. Getin, Getin Noble i Idea Bank notują dwucyfrowe wzrosty. Dużo mniej dzieje się na indeksach, które również dziś odbijają.

Źródło: ATTrader.pl

Od wzrostów rozpoczęła się piątkowa sesja w Warszawie, co stanowi kontynuację zapoczątkowanego wczoraj korekcyjnego odreagowania wcześniejszych mocnych spadków. W południe indeks WIG20 miał wartość 2.232 pkt. i pozostawał w okolicach wczorajszego zamknięcia. Nieco lepiej radzą sobie małe i średnie spółki. Indeks mWIG40 rośnie o 0,37 proc. do 4.000,6 pkt., a sWIG80 o 0,5 proc. do 11.625,6 pkt.

Te niewielkie zmiany wpisywały się w podobne zachowanie innych europejskich parkietów, gdzie w 90 proc. przypadków zmiany indeksów zawierały się w przedziale od -0,2 proc. do 0,4 proc., a większość znajdowała się po zielonej stronie. Wpisywały się one też we wczorajsze zachowanie Wall Street (DJIA +0,57 proc.; S&P500 +0,53 proc.; Nasdaq Composite +0,75 proc.).

Podczas gdy za czwartkowymi wzrostami w USA stały spółki technologiczne, a dziś w Europie wyróżniała się branża motoryzacyjna, za zielony kolor w Warszawie odpowiadały przede wszystkim banki i firmy energetyczne (aczkolwiek największy wzrost notował subindeks spółek informatycznych). Dotyczy to też indeksu blue chipów, gdzie jedynie odbijające o 2,2 proc. do 206,40 zł akcje CCC nie pasowały do tego schematu.

Obserwowana poprawa nastrojów na rynkach globalnych budowana jest na oczekiwaniach owocnych rozmów handlowych pomiędzy USA i Chinami. Droga do tego jest jednak dość odległa. Dlatego z punktu widzenia polskiego rynku akcji nie wpływa to na zmianę sytuacji. Nastroje inwestorów jak były złe, tak złe pozostają, a zapoczątkowany wczoraj ruch w górę to nic innego jak zwykła techniczna korekta. W przypadku wielu spółek jest to slangowe „odbicie zdechłego kota”. Pytanie tylko, ile potrwa ta korekta i jaki ona będzie miała zasięg?

W piątkowe przedpołudnie pod względem stopy zwrotu wyróżniają się spółki z portfela Leszka Czarneckiego. Akcje Getin Holdingu drożeją o 13 proc. do 0,26 zł, Idea Banku o 11,5 proc. do 3,87 zł, a Getin Noble o 10,7 proc. do 0,62 zł. Jako, że jednocześnie po trzydniowym odbiciu, do trendu spadkowego wróciły akcje Altus TFI (2,44 zł – 3,9 proc.), trudno oprzeć się wrażeniu, iż kapitał spekulacyjny przeniósł się właśnie z Altusa na spółki Czarneckiego. Szczególnie, że ruch wzrostowy można budować na story, iż Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny po zmniejszeniu zaangażowania w Getin Holding z 5,39 proc. do 4,27 proc. głosów na walnym, przestał już „sypać akcjami”.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ile takie odbicie może potrwać na wspomnianej trójce spółek? Wydaje się, że ostatnie zachowanie Altusa jest pewnym wskazaniem. Przy tak dużym wykupieniu nie tylko indeksów mWIG40 i sWIG80, ale też wielu spółek notowanych na GPW, trzydniowa korekta może mieć miejsce.

Wracając do rynków globalnych, to nastroje na dziś powinny być już zdefiniowane. Nadzieje związane z rozmowami handlowymi pomiędzy USA i Chinami mogą przyćmić nawet publikowane po południu amerykańskie dane o produkcji i sprzedaży detalicznej. Stąd też dla GPW w drugiej połowie dnia raczej nie należy upatrywać z tej strony zagrożenia.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o ALTUSTFI, geinoble, getin, Ideabank)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku